Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
robotyka-praca-studia-jezyki-programowania

Robotyka – studia, języki programowania, praca

Ostatnia aktualizacja 10 sierpnia, 2022

Robotyka łączy inżynierię, mechanikę, automatykę, informatykę i programowanie. Pozwala to na budowanie robotów i ustalanie zakresu ich pracy. W powiązaniu ze sztuczną inteligencją sprawia, że w zastępują one ludzi w najniebezpieczniejszych pracach i zajęciach. Jakie studia warto skończyć, aby praca związana z robotyką i automatyką miała sens?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Zobacz: jakie są najpopularniejsze zawody

Robotyka – czym jest ta dziedzina nauki i techniki?

Robotyka zajmuje się problemami związanymi z robotami, a konkretniej z połączeniem mechaniki, projektowania, technologii, sterowania, programowania, pomiarów, a ponadto eksploatacji urządzeń.

Obecnie roboty można spotkać w niemal każdej dziedzinie życia. Najczęściej jednak stosuje się je w przemyśle, gdzie zastępują ludzi na stanowiskach, gdzie odbywają się niebezpieczne dla zdrowia i życia procesy. Używane są tam, gdzie najbardziej liczy się wysoka precyzja oraz szybkość wykonywania powtarzalnych czynności.

Często wykorzystywane są także w budownictwie, kosmosie, a także w medycynie. W przypadku tej ostatniej można wspomnieć o robocie da Vinci, wykorzystywanym do przeprowadzania skomplikowanych operacji.

Sporo robotów pojawiło się w ostatnich latach zarówno w domach, jak i na ogródkach wielu ludzi. Chodzi o automatyczne odkurzacze i kosiarki. Programuje się je na wykonanie zadań w określonych warunkach, godzinach, a także na wydzielonym terenie lub pozostawia ścieżkę pracy algorytmom zaszytym w ich elektronice. Wspierane są przez różnego rodzaju czujniki i tak dobierają marszrutę, aby wykonać zadanie dokładnie w jak najkrótszym czasie.

Co więcej, roboty trafiają także w ręce dzieci. Są proste urządzenia, które same poruszają się w przód i w tył, ale są też zabawki bardziej skomplikowane, którymi steruje się specjalnymi pilotami lub komendami głosowymi. Aby uczyć dzieci programowania, powstał robot Photon.

Bardzo przydatne w nauce robotyki i programowania są też roboty Lego Mindstorms.

Jakie studia przydają się w przygotowaniu do pracy w dziedzinie robotyki i automatyki?

Aby zdobyć wiedzę przydatną do pracy w tych dziedzinach warto zacząć na studiach o kierunku Robotyk i Automatyk. Zdobywa się tam wiedzę z zakresu automatyki, elektroniki, informatyki, mechatroniki, a także eksploatacji i diagnostyki czujników, sygnalizatorów, regulatorów, urządzeń energoelektronicznych i urządzeń pneumatycznych.

Absolwenci uczą się także programowania, wykonywania i analizowania symulacji procesów, działania mechanizmów i zależności między nimi.

Języki programowania robotów przemysłowych

W robotyce stosuje się różne języki programowania. Jednakże przy programowaniu robotów przemysłowych najczęściej wyróżniane są takie języki jak:

  • ABB – Rapid
  • KUKA – KRL
  • Comau – PDL2
  • Mitsubishi – MELFA-BASIC
  • Kawasaki – AS
  • Fanuc – KarelFFesto – FTL
  • Universal Robots – URScript
  • Stäubli – VAL3
  • Toshiba – SCOL

Sprawdź: jakie są najpopularniejsze języki programowania

Robotyka i automatyka – czym można zajmować się po takich studiach?

Jeśli ktoś skończy studia na kierunkach robotyka i automatyka może znaleźć pracę w biurach technologicznych i konstrukcyjnych, laboratoriach zakładów przemysłowych, halach produkcyjnych, ośrodkach badawczo-rozwojowych, instytutach naukowych.

Zawodami, jakie można wykonywać po takich studiach, są:

  • Projektant systemów automatyki
  • Programista układów sterowania
  • Inżynier robotyki
  • Inżynier nadzoru
  • Przedstawiciel handlowy
  • Nauczyciel robotyki
Total
0
Shares
_podobne artykuły