Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Jak rozwijać umiejętności cyfrowe uczniów na platformie MacBook?

Jak rozwijać umiejętności cyfrowe uczniów na platformie MacBook?

Ostatnia aktualizacja 2 listopada, 2023

Nowe technologie odgrywają w dzisiejszym świecie coraz większą rolę. Oznacza to, że posiadanie kompetencji cyfrowych staje się wręcz niezbędne. Mowa tu przede wszystkim o umiejętnościach związanych z obsługą komputera i korzystaniem z Internetu. Umiejętności te pozwalają odnaleźć się we współczesnym, nowoczesnym świecie. Kompetencje cyfrowe rozwijane powinny być od najmłodszych lat. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób je rozwijać wśród dzieci i młodzieży i w jaki sposób pomóc może w tym platforma MacBook.

Czym są umiejętności cyfrowe?

Umiejętności cyfrowe są niezbędne do tego, aby móc sprawnie korzystać z nowinek technicznych. Są także konieczne do tego, aby cały czas być na bieżąco w szybko zmieniającym się świecie. Do najważniejszych kompetencji cyfrowych zaliczyć można umiejętność obsługi komputera, korzystania z różnego rodzaju oprogramowania, wyszukiwania informacji w sieci, tworzenia i udostępniania treści w Internecie, komunikowania się online, a także orientowania się w sprawach związanych z bezpieczeństwem w sieci.

Umiejętności cyfrowe stanowią obecnie pewnego rodzaju klucz do pełnego uczestnictwa w społeczeństwie opartym na nowych technologiach. W przypadku dzieci i młodzieży rozwijanie od najmłodszych lat takich kompetencji jest wręcz obligatoryjne. W początkowej fazie życia wykorzystywane są one w celach edukacyjnych, natomiast później do budowania kariery zawodowej.

Dlaczego kompetencje cyfrowe powinny być rozwijane od najmłodszych lat?
Proces rozwijania umiejętności cyfrowych rozpocząć powinien się już w szkole podstawowej. Dzieci w tym wieku są na ten proces w pełni gotowe. Wynika to z tego, że są otwarte na nowe doświadczenia i co ważne, bardzo szybko przyswajają nową wiedzę i umiejętności.

Szkoła podstawowa to zatem idealne miejsce na naukę obsługi komputera i poznawanie zasad dotyczących poruszania się w Internecie, w tym zasad bezpieczeństwa w sieci. Nie da się również ukryć, że to właśnie w tym wieku młodzi ludzie coraz częściej zaczynają korzystać z sieci. Internet wykorzystują nie tylko do celów edukacyjnych, ale także rozrywkowych.

Dlatego tak ważne jest, aby młodzież na tym etapie życia poznała zasady obowiązujące w wirtualnym świecie. Istotne jest również, aby młodzież miała świadomość odpowiedzialności za swoje działania w sieci, a także wiedzę na temat ochrony swojej prywatności w Internecie. Wszystko po to, aby młodzi ludzie korzystali z nowych technologii w sposób świadomy i bezpieczny.

Jak w rozwijaniu umiejętności cyfrowych pomaga platforma MacBook?

Marka Apple od dawna podejmuje szereg działań na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych dzieci i młodzieży. Przede wszystkim Apple oferuje szereg aplikacji na MacBooki i inne swoje urządzenia, które wzbogacają naukę zarówno na lekcjach, jak i poza szkołą. Nauka dzięki dedykowanym aplikacjom jest bardziej interaktywna, ciekawsza i dużo mocniej osadzona w rzeczywistym świecie. To z kolei przekłada się na większą motywację wśród uczniów, a tym samym na lepsze wyniki w nauce.

Dzięki aplikacjom edukacyjnym nauczyciele i uczniowie mają możliwość tworzenia interaktywnych i ciekawych lekcji. Wśród nich wskazać można na aplikacje wspomagające odrabianie lekcji, sporządzanie notatek, naukę do egzaminów, a także na aplikacje pomagające nauczycielom w prowadzeniu lekcji, monitorowaniu postępów i organizacji pracy.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że marka Apple przygotowała serię MacBooków dedykowaną właśnie nauczycielom. Oferta dostępna jest m.in. na: https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/laptopy-i-ultrabooki/laptopy/apple/rodzaj-laptopa_laptop-dla-nauczyciela. Dzięki bogatej ofercie każdy pedagog ma możliwość wyboru takiego laptopa, który najlepiej odpowiada na jego indywidualne potrzeby i oczekiwania.

Artykuł partnera

Total
0
Shares
_podobne artykuły