Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
przebranzowienie-do-it-najpopularniejsze-zawody-tytuł

Przebranżowienie do IT – najpopularniejsze zawody

Ostatnia aktualizacja 26 maja, 2022

W związku z lawinowo rosnącymi cenami wszelkich produktów pracownicy wielu branż rozważają przebranżowienie do IT. Innymi powodami na zmianę zawodu bywają chęć wykonywania lżejszej, czystszej i ciekawszej pracy, która związana jest z wieloma wyzwaniami. Jednakże wybierając branżę na związaną z technologią, ludzie myślą o tym, jak wybrać najpopularniejsze zawody w IT.

Branża IT kusi dobrymi zarobkami, możliwością pracy w domu lub hybrydowo, możliwością rozwoju, prestiżem. Ludzie sądzą, że jest to najlepsza branża, która daje możliwość utrzymania zatrudnienia w przyszłości.

Sprawdź: Którzy Polacy myślą o tym, jak się przebranżowić?

Przebranżowienie – najpopularniejsze zawody w IT

Osoby, które myślą i decydują się na przebranżowienie do IT, wybierają najpopularniejsze zawody. Czy to słuszna droga? Konkurencja jest ogromna, bo większość chce zarabiać najwięcej. Jeśli jednak wybierze się opcję konkretną, ale mało popularną jest większa szansa na zatrudnienie i rozpoczęcie kariery.

Jakie są zatem najpopularniejsze zawody w IT, na które decydują się ludzie? Wyniki badania Enter The Code mówią same za siebie.

Podsumowanie badania to – „Największym zainteresowaniem wśród zawodów w branży IT cieszy się tester, następnie analityk danych oraz programista.”

przebranzowienie-do-it-najpopularniejsze-zawody

Najpopularniejszym zawodem według respondentów są tester oprogramowania, analityk danych, programista, grafik i projekt manager.

Bardzo blisko wspomnianych zajęć jest grafik, projekt manager, administrator, handlowiec, marketingowiec i pracownik działu HR.

Jaki poziom stanowisk w branży IT interesuje osoby chcące się przebranżowić?

Ludzie, którzy chcą zmienić pracę z bieżącej na dowolne stanowisko IT myślą racjonalnie o swoim poziomie zaawansowania. Deklarują oni, że najchętniej aplikowaliby na stanowisko stażysty (39 proc.), juniora (27 proc.) lub mid (18 proc.).

„Badani najczęściej deklarują gotowość do aplikowania na stanowiska bez doświadczenia. Jednocześnie około ¼ respondentów deklaruje, że mogliby złożyć swoje CV na stanowiska na poziomie mid i wyższym” – wynika z badania.

jak-polacy-chca-sie-przebranzawiac-do-it-poziom-zaawansowania

Jest to zdroworozsądkowe podejście, gdyż nie sądzą, że od razu zostaną mistrzami w swoim fachu i zajmą najwyższe stanowiska. Do tego poziomu trzeba nabyć nie tylko wiedzy i umiejętności w posługiwaniu się narzędziami programistycznymi, ale też doświadczenia w pracy, w tym także komunikacji, pracy w zespole itp.

Co przeszkadza w przebranżowieniu do IT?

Przebranżowienie do IT kusi wielu ludzi, ale wielu, którzy chcę tego dokonać, odrzuca konieczność nauczenia się nowych umiejętności.

W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Enter The Code zapytano respondentów „Co najbardziej powstrzymuje ich przed przebranżowieniem się do IT?”. Odpowiedzi były konkretne, ale nie zaskakujące.

przebranzowienie-do-it-co powstrzymuje

Najczęściej padały odpowiedzi, że badanych wstrzymuje brak czasu na naukę nowych umiejętności (40 proc.). Na drugim miejscu były zbyt wysokie ceny kursów (16 proc.) i brak przekonania, że nauka przyniesie spodziewane efekty (11 proc.)

Publikujemy w nich kolejne, równie interesujące szczegóły.

Zobacz: Jak Polacy chcą się przebranżawiać do IT?

Zachęcamy do lektury innych tekstów na Enter The Code pod hasłem przebranżowienie do IT.

O badaniu

Badanie ARC Rynek i Opinie na zlecenie Enter The Code, zostało wykonane na grupie 1025 osób, z czego 623 deklarowało, że chciałoby zmienić branżę na IT. W badaniu udział wzięły osoby w wieku 25-37 lat, aktywne zawodowo, o wykształceniu średnim lub wyższym.

Total
0
Shares
_podobne artykuły