Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Kodowanie muzyki na żywo. Poznaj Sonic-Pi

Ostatnia aktualizacja 2 maja, 2022

Czy programista może wykorzystywać swoje umiejętności do tworzenia muzyki? Tak, a co więcej to idealna nisza dla nerdów z muzycznym zacięciem. Kodowanie muzyki na żywo może być doskonałym sposobem na ćwiczenie płynności pisania kodu przy jednoczesnym rozwijaniu umiejętności komponowania utworów. Do takiej formy twórczości stworzono open source’owe narzędzie Sonic-Pi, które powstało na licencji MIT.

Sonic-Pi powstało, aby zachęcać dzieci do nauki kodowania

Sonic-Pi to program do tworzenia muzyki za pomocą kodu. Twórcą jest Sam Aaron, który wierzy, że budowanie zaangażowania w naukę kodowania poprzez wykorzystanie atrakcyjnych i nowatorskich pomysłów pozwoli uczniom łatwiej przyswajać wiedzę na temat programowania.

Pierwsza wersja Sonic-Pi miała skupiać się na programie nauczania informatyki w szkołach, który Wielka Brytania wprowadziła kilka lat wcześniej. Ideą było wykorzystanie angażującego wpływu tworzenia muzyki do przemycenia nauki programowania. Dzieci, poprzez zaangażowanie w komponowanie melodii, tak naprawdę uczyły się kodować. Stanowiło to świetny sposób na naukę podstaw informatyki oraz ćwiczenie myślenia obliczeniowego.

Live coding, czyli kodowanie na żywo

Sonic-Pi wyposażony jest w samouczek i darmową uzupełniającą książkę, które krok po kroku wyjaśniają zagadnienia związane z kodem i komponowaniem muzyki. Nie jest jednak powiedziane, że Sonic-Pi nadaje się wyłącznie dla dzieci. Program ma niski próg wejścia, więc mogą skorzystać z niego osoby, które myślą o przebranżowieniu.

Dlaczego Sonic-Pi będzie idealny dla kandydatów na programistów? Podczas rekrutacji możesz spotkać się z live codingiem. To bywa stresujące z uwagi na okoliczności, a brak przygotowania może pogrzebać Twoje szanse na objęcie stanowiska, na które możesz się nadawać. Dzięki korzystaniu z Sonic-Pi masz szansę trenować swoją płynność w kodowaniu na żywo, co z pewnością zaprocentuje podczas tego zadania na spotkaniu rekrutacyjnym.

Zobacz: Polecane filmy o technologii, czyli świat inspiracji

Sonic-Pi jako instrument

Społeczność skupiona wokół Sonic-Pi tworzy muzykę dla publiczności, występując na różnych wydarzeniach oraz jako indywidualni artyści w sieci. Za pomocą programu można skomponować niemal każdy rodzaj utworów – od ambientu do muzyki tanecznej. Jeśli więc marzyłeś kiedyś o byciu frontmanem w zespole, ale zostałeś frontend developerem, to mamy dla Ciebie świetną wiadomość – jeszcze nic straconego!

Total
0
Shares
_podobne artykuły