Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
analityk danych

Dobry analityk danych desperacko poszukiwany przez pracodawców

Ostatnia aktualizacja 1 marca, 2022

Analityk danych to zawód trudny i wymagający wielu umiejętności – również tych miękkich. Zapotrzebowanie rośnie szybko i rekruterzy mają coraz więcej trudności ze znalezieniem właściwych specjalistów. Firmy chcą bowiem realizować coraz więcej cyfrowych projektów oraz przestawiają się na bycie organizacją data-driven. Ale podejmowanie decyzji opartych na danych jest możliwe tylko wtedy, gdy na pokładzie mamy odpowiednich ludzi.

Sprawdź: Onboarding online

Jak podaje raport “IT Skills”, opracowany przez DevSkiller, platformę do sprawdzania i przeprowadzania rozmów rekrutacyjnych z developerami, zapotrzebowanie analityków danych jest ogromne. Firma podaje, że analityk danych stał się kimś, kogo coraz trudniej znaleźć. Wzrost liczby zadań związanych z data science i analizami wzrósł w ostatnim czasie o 295%. Są to dane za 2021 r.

W przypadku specjalistów z obszaru data science coraz więcej testów ma w zadaniach “analizowanie danych”. Dotyczy to 32,69% projektów w DataSkiller, co pokazuje jak cenny dla firm jest obecnie dobry analityk danych.

Rok badań i prosty wniosek: analityk danych jest niezbędny

DevSkiller przeanalizował na potrzeby raportu za 2021 r. aż 102 869 testów kodowania zrealizowanych na platformie. Był to okres między grudniem 2020 a grudniem 2021. Firma wskazuje, że to jasny, klarowny trend na rynku IT. Rekruterzy coraz częściej potrzebują i szukają analityków.

Wśród najbardziej pożądanych umiejętności znalazły się jeszcze QA (quality assurance – zapewnianie jakości) oraz cyberbezpieczeństwo. Do tego wysoko jest PHP, Scala i Blockchain.

Zobacz: DevOps – co to takiego?

DevSkiller podkreśla, że pojawienie się cyberbezpieczeństwa na liście nie było niespodzianką. Firmy bowiem przeprowadzają transformacje cyfrowe i odpowiedni eksperci są im po prostu potrzebni. Podobnie nie powinna dziwić wysoka pozycja Blockchaina. Rośnie zainteresowanie tym rozwiązaniem. Choć jest napędzane przez kryptowaluty i NFT, w rzeczywistości blockchain zapewnia wiele innych możliwości. I to zarówno konsumentom, jak i firmom.

Total
0
Shares
_podobne artykuły