Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
kurs-sql-jezyk-szukanie-certyfikaty-cv

Kurs SQL – jak znaleźć odpowiedni i jakie certyfikaty są ważne?

Ostatnia aktualizacja 11 stycznia, 2023

Przeglądając oferty pracy, często widzi się, że wymagana jest znajomość SQL i przychodzi do głowy pytanie, czy kurs pozwoli nauczyć się tego? Co trzeba zrobić, aby móc z powodzeniem obsługiwać bazy danych? Jak szukać i jak wybrać dobry kurs? Czy do CV warto wpisać znajomość SQL?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Co to jest SQL?

SQL (z ang. Structured Query Language) jest strukturalnym i deklaratywnym językiem zapytań, który pozwala na komunikowanie się z bazą danych. Prócz samej komunikacji jest on wykorzystywany do tworzenia, modyfikowania, a także optymalizowania baz danych. Obecnie jest to podstawa aplikacji webowych i mobilnych takich jak sklepy internetowe, instytucje finansowe. Korzystają z nich systemy gromadzące i przetwarzające dane osobowe, jak również usługi wykorzystujące AI, blockchain i IoT.

Język SQL opracowano w firmie IBM w latach 70. ubiegłego wieku. Firmą, która wprowadziła korzystanie z SQL do swoich produktów była, kojarzona z nim do dziś, Oracle.

SQL w 1986 roku został uznany za oficjalny standard. Potwierdzają go takie instytucje jak ISO (Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna), a także ANSI (Amerykański Narodowy Instytut Normalizacji).

Structured Query Language jest na tyle prosty i skuteczny, iż stosuje się go powszechnie do dziś. Jego nauka jest stosunkowo łatwa nawet dla początkujących programistów.

Zobacz: jakie są najlepsze Benefity pracownicze

Czy znajomość SQL i zdobyte certyfikaty warto wpisać do CV?

Tak, znajomość języka SQL warto wpisać do CV, a oczywiście jeszcze lepiej poprzeć to zdobytymi certyfikatami.

Najważniejsze certyfikaty SQL

Najważniejszymi certyfikatami, ale oczywiście niejedynymi, są w kolejności alfabetycznej:

  • AWS
  • Microsoft
  • Oracle Certified Prosessional
  • Oracle Database
  • Postgres
  • Teradata
  • W3Schools

Kurs SQL – jak szukać dobrego?

Jak już wspomnieliśmy, język SQL jest łatwy do nauki nawet dla początkujących. Oczywiście są ścieżki nauki dla początkujących, ale też dla osób, które chcą rozwijać się w tym kierunku, jak również dla chcących osiągnąć poziom eksperta.

Są kursy przygotowane specjalnie dla osób, które chcą obsługiwać serwery i administrować bazami danych, dla analityków itp.

Aby skutecznie znaleźć kurs SQL dla siebie, warto poświęcić nieco czasu na wyszukanie różnych szkół i kursów w internecie. Podstawą jest dokładne zapoznanie się z planem nauki, tym co będzie wymagane na testach, a także certyfikatami, które otrzyma się po zaliczeniu egzaminów. O najważniejszych z nich wspomnieliśmy nieco wcześniej. Oczywiście są też inne, ale w ich przypadku warto dowiedzieć się, czy są one ważne dla pracodawców, bo co nam po certyfikacie, którego nikt nie honoruje?

Sprawdź: jaka jest różnica pomiędzy wyszukiwarkami DuckDuckGo a Google?

Warto także sprawdzić opinie o danej szkole lub kursie, ale też popytać w środowisku osób pracujących z bazami danych o to, które szkolenia warto przejść, aby zdobyć dobrą pracę. Można sprawdzić też, jakie certyfikaty są ważne dla pracodawców, z którymi chcielibyście łączyć swoją karierę. Jeśli nie jest to określone w ofertach pracy, to po prostu skontaktujcie się z działem HR danej firmy, zapewne chętnie odpowiedzą na te pytania.

Pamiętajcie też, że jeśli nawet znajdziecie odpowiedni dla siebie kurs SQL, który oferuje naukę i odpowiedni certyfikat po jej ukończeniu, to i tak warto sprawdzić inne podobne oferty, bo może okazać się, że znacznie różnią się od siebie ilością godzin, wsparciem mentorskim, a także ceną.

Total
0
Shares
_podobne artykuły