Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Refaktoring kodu – kiedy jest potrzebny?

Starzejący się kod cierpi na wiele przypadłości. Najczęściej rozrasta się w coraz większym chaosie, zatracając swoją pierwotną strukturę i czytelność. Za tym podążają coraz rzadsze testy, a w efekcie powstaje twór, na który nie chce spojrzeć żaden programista. Ale któryś musi, bo to ich praca. Na tym etapie mamy już do czynienia najprawdopodobniej z kodem legacy. Czy jest jakiś ratunek? Tak i nosi o nazwę: refaktoring. Na czym polega i kiedy go przeprowadzić?

Refaktoring w skrócie

Refaktoring to inaczej przebudowa istniejącego kodu w taki sposób, aby poprawić istniejące funkcjonalności oraz oczyścić go ze zbędnych elementów. Według zasad tworzenia czystego kodu – im mniej linijek, tym lepiej. Celem refaktoryzacji jest poprawienie projektu bez wprowadzania nowych elementów do struktury programu. Po przeprowadzonej refaktoryzacji powinna poprawić się czytelność dzięki uporządkowaniu struktury. Przejrzysta architektura ułatwia utrzymywanie i rozbudowywanie kodu, a także pozytywnie wpłynie na dalsze prace nad wydajnością.

Zobacz: Najpopularniejsze języki

Refaktoring – kiedy przychodzi na niego czas?

Jak poznać moment, w którym konieczna będzie refaktoryzacja kodu? Istnieje kilka oznak:

Przestarzała technologia to najbardziej prawdopodobna przyczyna, która doprowadzi w końcu do konieczności restrukturyzacji kodu. Postęp technologiczny postępuje szybko, a firmy nie zawsze za nim nadążają. Najczęściej wynika to z braku czasu na implementację najnowszych rozwiązań.

Brak czasu wynikający z kumulacji bieżących projektów często prowadzi do pośpiechu – i to jest kolejna aspekt. Kod powstający szybko jest narażony na niedociągnięcia w swojej strukturze. Ważne jest, aby kod działał natychmiast i nikt nie przejmuje się architekturą. Jeśli dołoży się do tego rotacja osób pracujących nad kodem, zyskujemy chaotyczny zlepek różnych elementów bez wypracowanego stylu.

Poza tym nie wszystkie rozwiązania zadziałają w świecie rzeczywistym. Mylna ocena projektu i zaangażowanie zbyt dużych zasobów już od samego początku, mogą skutkować stworzeniem produktu, który się nie sprawdza.

Sprawdź: Tworzenie gier

Podsumowanie

Najlepiej byłoby nie doprowadzić do sytuacji, w której programista będzie musiał poświęcić dużo czasu na refaktoring, dlatego tak ważne są regularne audyty kodu i wprowadzanie małych optymalizacji. Jeśli kod będzie całkowicie zaniedbany, to w zależności od jego skomplikowania, naprawa takiej sytuacji może kosztować programistę wiele tygodni pracy.

Total
1
Shares
_podobne artykuły