Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
raspberry pi zero

Raspberry Pi Zero – dobra opcja dla początkujących

Ostatnia aktualizacja 19 grudnia, 2023

W ciągu ostatnich lat na rynku pojawiło się mnóstwo różnych płytek, które za niewielką kwotę pozwalają rozpocząć przygodę z elektroniką oraz programowaniem. Bardzo popularne stało się środowisko Arduino, które umożliwia pisanie programów na mikrokontrolery. Sporą popularnością cieszy się także rodzina Raspberry Pi, oferująca nieco więcej mocy obliczeniowej.W tym artykule przedstawimy Raspberry Pi Zero.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Co to jest Raspberry Pi Zero?

Raspberry Pi zero to mała płytka o wymiarach 30×65, zawierająca wszystko, co potrzebne, żeby zacząć programowanie embedded układów o całkiem sporej mocy obliczeniowej. Stworzona została przez Fundację Raspberry Pi. Jest to organizacja charytatywna, której celem jest udostępnianie tanich układów umożliwiających dostęp do komputerów wszystkim ludziom, niezależnie od zamożności.

W zależności od wersji, Raspberry Pi Zero zawiera jednordzeniowy lub czterordzeniowy procesor, 512MB pamięci RAM, złącze miniHDMI, gniazdo microSD, złącze microUSB OTG. Każda wersja ma także 40-pinowe złącze do podłączenia kamery, 40-pinowe złącze uniwersalnych pinów. Istnieją także wersje bezprzewodowe, posiadające wbudowane WiFi oraz Bluetooth.

Ceny zaczynają się od około 35 złotych za wersję podstawową z procesorem jednordzeniowym, a kończą na około 80 złotych za wersję z procesorem czterordzeniowym oraz WiFi i Bluetooth.

Zobacz: Transhumanizm

Co może Raspberry Pi Zero?

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, ta wersja Raspberry Pi może całkiem sporo. Podstawowym zastosowaniem płytki jest uruchamianie systemu Linux z karty SD. Korzystając z całego ekosystemu narzędzi open-source, użytkownik może stworzyć mnóstwo aplikacji wykorzystujących możliwości płytki.

40-pinowe złącze GPIO, które znajduje się na płytce pozwala podłączyć do Raspberry Pi dodatkowe płytki, które rozszerzają możliwości komputera. Ze względu na popularność Raspberry Pi, powstał cały ekosystem dodatkowych modułów, które można kupić z wielu źródeł w przystępnych cenach. Przykładowymi modułami, które można kupić za niewielkie pieniądze są np. odbiornik telewizji cyfrowej, odbiornik GPS i modem LTE, moduły umożliwiające śledzenie ruchu płytki w przestrzeni lub klawiaturka fortepianowa pozwalająca stworzyć instrument muzyczny.

Sprawdź: UI Design

Jak zacząć programowanie?

Żeby zacząć programowanie z wykorzystaniem Raspberry Pi Zero, użytkownik posiadać musi dostęp do komputera, na którym będzie przygotowywał kod. Przydatna do nagrywania systemu operacyjnego oraz aplikacji będzie karta MicroSD, a także zasilacz USB.

Szczegółowe instrukcje, jak zacząć używanie płytek, znaleźć można na stronie Fundacji Raspberry Pi, w artykule pt. „Jak zacząć”.

Na stronie dokumentacji znajdują się także inne artykuły, które pozwalają zapoznać się z Linuxem. Opisują także działanie narzędzi do budowania oraz użytkowanie Raspberry Pi.

Raspberry Pi Zero a inne modele

  • Rozmiar i cena: Raspberry Pi Zero jest mniejszy i zazwyczaj tańszy od innych modeli, takich jak Raspberry Pi 3 i 4.
  • Wykonanie: Ma mniejszą moc obliczeniową i mniej portów GPIO w porównaniu do większych modeli.
  • Zastosowanie: Idealny dla projektów wymagających minimalnych rozmiarów i poboru mocy; mniej odpowiedni dla bardziej złożonych zadań.
  • Łączność: Raspberry Pi Zero często ma ograniczone opcje łączności w porównaniu do wyższych modeli, które oferują lepsze wsparcie sieciowe i Bluetooth.
  • Pamięć i przechowywanie: Posiada zazwyczaj mniej pamięci RAM i opcji przechowywania w porównaniu do nowszych modeli jak Raspberry Pi 4.
Total
0
Shares
_podobne artykuły