Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

4-dniowy tydzień pracy jako wabik na specjalistów w IT

Ostatnia aktualizacja 3 marca, 2022

Jak zwiększyć produktywność pracowników? Coraz więcej firm rozumie, że wysoka efektywność w pracy wiąże się z osobistym zadowoleniem pracownika. A kiedy ludzie czują się najlepiej? Oczywiście wtedy, kiedy są wypoczęci. 4-dniowy tydzień pracy to coraz popularniejszy wymiar godzin, na który decyduje się wiele firm. Czy byłby to dobry motywator w sektorze IT? Raport Hays pokazuje, że tak.

4-dniowy tydzień pracy – wyróżnienie się na rynku pracy

Raport Hays „Czterodniowy tydzień pracy. Czego chcą pracownicy” przygotowano na podstawie odpowiedzi 2230 respondentów z różnych branż. Najliczniejsze procentowo branże to: IT (17%), finanse i księgowość (16%) oraz HR i szkolenia (14%). W raporcie przeanalizowano trzy modele pracy:

1. model

Praca 4 dni w tygodniu po 8 godzin przy 100% wynagrodzenia – za tym rozwiązaniem opowiedziało się 96% respondentów i to był jedyny model, w którym odpowiedzi udzielone zostały tak jednomyślnie.

2. model

Praca 4 dni w tygodniu po 10 godzin przy 100% wynagrodzenia – w tym wariancie 52% respondentów wyraziło poparcie dla takiego trybu, a 39% zanegowało ten pomysł. 9% respondentów wyraziło niezdecydowanie.

3. model

Praca 4 dni w tygodniu po 8 h przy 80% wynagrodzenia – z oczywistych względów, wynikających z obniżonej stawki wynagrodzenia, 71% respondentów odrzuciło ten wariant.

Według wypowiedzi Łukasza Grzeszczyka, dyrektora wykonawczego w Hays Poland, 4-dniowy tydzień pracy jest szczególnie atrakcyjną formą wykonywania obowiązków dla ekspertów na wysoko opłacanych stanowiskach. Choć najistotniejszym czynnikiem motywacyjnym w zmianie pracy są pieniądze, to wspomniana wcześniej grupa bardziej ceni sobie work-life balance. Łukasz Grzeszczyk zwraca uwagę także na transformację trybu pracy wynikającą z pandemii. Jego zdaniem w 4 dni pracownicy są w stanie zrobić tyle samo, co w 5.  Praca zdalna sprawiła, że pracownicy nauczyli się lepiej organizować czas pracy oraz zwiększyła się efektywność. Ponadto automatyzacja niektórych zadań w wielu branżach postępuje, dzięki czemu pracownicy odzyskują czas, który mogą poświęcić bezpośrednio na swoje specjalizacje.

4-dniowy tydzień pracy – korzyści i zagrożenia

Można się spodziewać, że 4-dniowy tydzień pracy będzie się wiązał z korzyściami, ale też obawami. Jak rysują się te kwestie?

Sprawdź: Bootcamp

Korzyści

Poprawa work-life balance oraz więcej czasu dla bliskich i na zainteresowania to zdecydowanie najbardziej dominujące odpowiedzi wśród respondentów (87%). Niewiele mniej wskazuje na bardzo istotne aspekty, które są korzystne także dla firm. Ok. 79% respondendtów deklaruje poprawę zdrowia psychicznego, która przekłada się potem na wzrost efektywności i zaangażowanie w pracy.

Zagrożenia

Najwięcej obaw budzi perspektywa obniżonego wynagrodzenia (70%), a zaraz potem praca w nadgodzinach (51%). Pojawia się także obawa o to, czy wszystkie zadania uda się zmieścić w 4-dniowym trybie pracy. Tego typu sytuacje są stresogenne, co z pewnością odbiłoby się negatywnie na efektywności.

Zobacz: LMS

Czy to może się udać?

W wielu miejscach pracy z pewnością możliwa jest zmiana trybu, a główną przeszkodę stanowią przyzwyczajenia do kulturowych konstruktów. Prawdziwych przeszkód trzeba upatrywać w niechęci do automatyzacji niektórych bezsensownych zadań, a także do rezygnacji z nadmiernego formalizmu. W 2019 roku w Japonii firma Microsoft odnotowała 40% wzrostu przychodu generowanego przez pracownika, co jest zachęcającym bodźcem do rozważenia takiego trybu w innych miejscach.

Total
0
Shares
_podobne artykuły