Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
AWS pierwotnie był wewnętrznym rozwiązaniem zespołów IT Amazon

AWS — wszystko, co trzeba wiedzieć

Ostatnia aktualizacja 22 listopada, 2023

Amazon to firma, o której nie słyszało naprawdę niewiele osób. To największy sklep internetowy na świecie. Czym jest AWS, czyli Amazon Web Services i co ma wspólnego z cloud computing?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Historia AWS to odpowiedź na ekspansję Amazon

Na początku lat 2000. inżynierowie Amazon byli sfrustrowani jakością firmowego oprogramowania. Próbowano wtedy wdrożyć maksymalizację autonomii zespołów inżynierskich, technikę REST, standaryzację infrastruktury, a przy tym ograniczano biurokrację. W efekcie Amazon stworzył współdzieloną platformę, która odciążyła z pracowników IT i działała na zasadach open source.

Już w 2002 r. Amazon uruchomił pierwsze otwarte usługi sieciowe dla programistów. Dobre przyjęcie przez rynek skłoniło AWS to rozbudowy infrastruktury chmury i usług.

Co to jest Amazon Web Services?

O AWS możemy przeczytać na oficjalnym profilu YouTube, że to „najbardziej wszechstronna i szeroko stosowana platforma chmurowa na świecie, oferująca ponad 200 usług, takich jak obliczenia, bazy danych i przechowywanie”.

Firma świadczy swoje usługi z zakresu chmury obliczeniowej już od 2006 r., a ponadto ma dziś udział w około 30% rynku publicznych serwisów chmurowych obok Microsoft Azure i Google Cloud Platform.

AWS to wynik wewnętrznych potrzeb zespołów inżynieryjnych Amazon
AWS to wynik wewnętrznych potrzeb zespołów inżynieryjnych Amazon / Fot. T. Schneider, shutterstock.com

Jak działa AWS?

AWS działa jako platforma cloud computing, zapewniająca zdalny dostęp do jej zasobów przez internet. Cloud computing „umożliwia wszechobecny, wygodny, dostęp na żądanie do wspólnej puli zasobów obliczeniowych (np. sieci, serwerów, pamięci masowej, aplikacji i usług), które mogą być szybko dostarczane i udostępniane przy minimalnym wysiłku w zakresie zarządzania lub interakcji z dostawcą usług”.

Aby korzystać z zasobów platformy Amazon, klienci zakładają konta AWS i w ten sposób uzyskują dostęp do usług za pośrednictwem konsoli zarządzania, interfejsów API czy narzędzi wiersza poleceń. Zaletą rozwiązania jest fakt, że klienci sami wybierają zasoby, jakie są im potrzebne i płacą tylko za usługi, których używają. Elastyczność i zasada pay-as-you-go to mocna strona AWS.

Korzyści chmury Amazon to bogactwo usług

Zasoby tej platformy chmurowej są potężne. Dziesiątki dostępnych usług bez wątpienia są dużą zaletą Amazon Web Servces. Poniżej znajduje się 10 najbardziej popularnych narzędzi.

  • Elastic Compute Cloud (EC2) – umożliwia skalowanie zasobów obliczeniowych w chmurze i znacznie ułatwia cloud computing.
  • Simple Storage Service (S3) to bezpieczne przechowywanie i administrowanie danymi w chmurze.
  • Relational Database Service (RDS) to usługa dla uproszczenia konfiguracji, obsługi i skalowania relacyjnej bazy danych do użytku w aplikacjach.
  • Lambda – usługa umożliwiająca uruchamianie kodu bez potrzeby zarządzania serwerami.
  • Elastic Beanstalk – pozwala na łatwe wdrożenie i skalowanie aplikacji webowych.
  • Simple Queue Service (SQS) – usługa kolejkowania wiadomości, która może izolować i skalować mikrousługi, systemy rozproszone i programy bezserwerowe.
  • CloudFront – przyśpiesza dostarczanie treści internetowych dla szybszego wyświetlania zasobów.
  • Simple Notification Service (SNS) – usługa umożliwiająca masowe wysyłanie powiadomień do różnych źródeł, takich jak e-maile, SMS-y czy aplikacje mobilne.
  • Virtual Private Cloud (VPC) – daje możliwość tworzenia izolowanych środowisk sieciowych w chmurze.
  • Identity and Access Management (IAM) – usługa umożliwiająca centralne zarządzanie uprawnieniami i dostępem do zasobów AWS.

Znane firmy używające AWS

Około 10% użytkowników Amazon Web Services to międzynarodowe i rozpoznawalne firmy. Do największych klientów należą Netflix, Twitch, LinkedIn oraz Facebook, które wydają na usługi dziesiątki milionów dolarów. Potentaci tacy jak Unilever czy Netflix całkowicie zrezygnowali z infrastruktury prywatnej na rzecz AWS.

Czytaj więcej o rozwiązaniach chmurowych tutaj

AWS a inne platformy chmurowe

AWS jest jednym z wiodących dostawców usług chmurowych, ale rywalizuje z innymi gigantami technologicznymi, m.in. Microsoft Azure i Google Cloud. Porównując AWS z tymi platformami, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów.

Po pierwsze, choć wszystkie trzy platformy oferują podobne podstawowe usługi, czyli obliczenia, przechowywanie i bazy danych, różnią się one w zakresie specjalistycznych funkcji i narzędzi. AWS wyróżnia się najszerszą gamą usług i narzędzi, co czyni go atrakcyjnym dla różnorodnych zastosowań, od startupów po duże przedsiębiorstwa.

Microsoft Azure silnie integruje się z innymi produktami Microsoftu, oferując wyjątkowe korzyści dla firm zainwestowanych w ekosystem Microsoft, m.in. Office 365 czy Windows Server.

Z kolei Google Cloud specjalizuje się w analizie danych, uczeniu maszynowym i skalowaniu, wykorzystując wiedzę Google w tych dziedzinach.

W kontekście cenników, wszystkie trzy platformy oferują elastyczne modele płatności, jednak szczegóły i rabaty mogą się różnić, co jest ważnym czynnikiem przy wyborze dostawcy. Ponadto, ważną rolę w procesie decyzyjnym firm odgrywają: lokalizacja centrów danych, zgodność z przepisami i oferowane wsparcie techniczne.

Total
0
Shares
_podobne artykuły