Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Instant NeRF – sztuczna inteligencja od NVIDII

Ostatnia aktualizacja 25 marca, 2022

Podczas konferencji NVIDIA GTC, która odbyła się 21-24 marca 2022 firma zaprezentowała działanie sztucznej inteligencji, która zmienia obraz 2D w scenę 3D w ciągu niesamowicie krótkiego czasu liczonego w milisekundach – poznaj Instant NeRF.

Instant NeRF to technologia, która powstała dzięki badaniom sieci neuronowych. Polega na natychmiastowym utworzeniu sceny 3D ze zbioru obrazów 2D. To pierwszy model łączący tak szybkie trenowanie sieci neuronowej z funkcją renderowania. Zdjęcia 2D powinny być wykonane pod różnymi kątami. Umożliwia to odtworzenie zachowania światła i w efekcie utworzenie sceny 3D.

Technologia NeRF to inaczej pola promieniowania neuronowego i jest to aktualnie najszybsza technika, osiągająca nawet 1000-krotne przyspieszenie. Na utworzenie sceny 3D składa się dosłownie kilka sekund przeszkolenia modelu na kilkudziesięciu zdjęciach oraz zestaw danych na temat kątów kamery.

Zobacz: Web 3.0

Czym jest NeRF?

NeRF wykorzystuje sieci neuronowe do generowania scen 3D ze zbioru obrazów 2D. Uchwycenie jak największej liczby kątów obiektu jest kluczowe. Dzięki temu technologia przetwarzająca obraz wykorzystuje dane ze zdjęć oraz parametrów sprzętu. Wysoki stopień ostrości zdjęć zapobiegnie rozmyciom gotowej sceny 3D, która w innym przypadku może być niewyraźna. Do pewnego stopnia technologia ta zapełni niesfotografowane miejsca automatycznie na podstawie przewidywania załamań i koloru światła.

Standardowe tworzenie sceny 3D zajmuje nieporównywalnie więcej czasu niż automatyczne generowanie jej dzięki AI – przyspieszenie dzięki Instant NeRF jest wręcz spektakularne.

Nowe odsłona technologii NeRF otwiera nowe możliwości automatyzacji. Architektura i rozrywka to dwa sektory, które mogą rozwinąć potencjał tej technologii. Dzięki niej możliwe będzie tworzenie wirtualnych obiektów, a nawet całych światów z zachowaniem dużego poziomu realizmu. Dzięki szybkiemu przetwarzaniu i rozumieniu obiektów możliwe będzie także wykorzystywanie tej technologii w branży komunikacyjnej.

Sprawdź: WiFi repeater

Na konferencji NVIDIA GTC zaprezentowano działanie technologii Instant NeRF za pomocą parafrazy zdjęcia Andy’ego Warhola robiącego sobie autoportret z Polaroidem. Uzyskany obraz 3D jest nie do odróżnienia od faktycznego nagrania wideo. Precyzja i realizm wygenerowanej sceny robią piorunujące wrażenie.

Pod tym linkiem możesz zobaczyć stronę wydarzenia.

Total
0
Shares
_podobne artykuły