Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
pierwsza mysz komputerowa

Pierwsza mysz komputerowa. Jaka jest jej historia?

Ostatnia aktualizacja 24 lutego, 2022

Dla przeciętnego użytkownika komputerów, mysz jest podstawowym narzędziem do nawigacji po interfejsie. Choć na rynku istnieje kilka rozwiązań dla narzędzi wskazujących, mysz wciąż jest najpopularniejszym, ale też najbardziej uniwersalnym wyborem. Jak powstała pierwsza mysz komputerowa?

Pierwsza mysz komputerowa – historia

Koncepcja myszy w kształcie i działaniu zbliżonym do obecnego powstała w latach 60. Douglas Engelbart we współpracy z głównym inżynierem, Billem Englishem, skonstruował prototyp myszy w 1960 roku. Początkowo nazwą urządzenia był „wskaźnik pozycji x, y dla systemu wyświetlania”. Dopiero później określenie „mysz” powstało w oczywisty sposób ze skojarzenia z wyglądem urządzenia – wychodzący z tyłu obudowy o wielkości mieszczącej się w dłoni kabel przypominał mysi ogon.

W 1968 roku Engelbart przedstawił publicznie mysz podczas demonstracji komputerowej „The Mother of All Demos”. Douglas Engelbart zaprezentował nie tylko działanie myszy, ale też hiperteksty, okna, środowisko graficzne, mechanizm kontroli wersji i współdzielenia ekranu. Prezentacja wszystkich elementów działała w ramach jednego systemu, a publiczność, składająca się z ponad 1000 specjalistów z branży komputerowej, mogła to zobaczyć po raz pierwszy. W takcie 90 minut prezentacji, Engelbart demonstrował zachowanie myszy, która pozwalała na sterowanie kursorem, podświetlanie tekstu oraz manipulowanie oknami.

Mysz zaprezentowana przez Engelbarta posiadała drewnianą obudowę w kształcie kostki. W środku znajdowały się dwa koła, które odpowiadały za nawigację wertykalną i horyzontalną. Na wierzchu obudowy umiejscowiony był przycisk do interakcji z interfejsem, a mysz łączyła się przewodowo z komputerem. Początkowo przewód znajdował się w dolnej części obudowy, jednak aby zapobiec plątaniu, w późniejszej wersji przeniesiono go do górnej części, w której występuje także obecnie.

Sprawdź: LMS

Alternatywy dla myszy

Dzisiaj używanie myszy wydaje się być oczywiste. Wręcz trudno sobie wyobrazić, że przed jej upowszechnieniem można było wymyślać kompletnie inne urządzenia, które miały być sterowane w całkowicie odmienny sposób.

 Douglas Engelbart i jego zespół testowali jeszcze sześć innych urządzeń wskazujących. Badali szybkość i precyzję użytkowania. Trzy, które weszły do fazy dalszych testów to żyroskop „Grafacon” firmy DEC, aparat kolanowy (!) i joystick.

Pierwsza mysz komputerowa a współczesność

Główna koncepcja myszy nie zmieniła się znacznie po dzień dzisiejszy, za to unowocześniła się technologia. Obecnie na rynku można znaleźć myszy mechaniczne, optyczne i laserowe. Jak działają?

Mysz mechaniczna

Wykorzystuje kulkę pokrytą gumą oraz rolki. Podczas przesuwania myszy po powierzchni kulka obraca rolkami, których ruch jest odczytują czujniki i przesyłają te informacje do komputera.

Zobacz: Klawiatura mechaniczna

Mysz optyczna

Zawiera zestaw diod oświetlających powierzchnię oraz czujnik optyczny, podobny do czujnika z cyfrowego aparatu fotograficznego. Ruchy myszki są odczytywane przez śledzenie odbić światła na fakturze powierzchni, po której przesuwa się myszka. Myszka optyczna nie działa na powierzchni szklanej, ponieważ światło nie odbija się na nierównościach.

Mysz laserowa

Myszka laserowa różni się od optycznej rodzajem zastosowanych diod. W myszce optycznej znajdują się zwykłe diody świecące, a w laserowej, jak sama nazwa wskazuje, dioda laserowa. Zwiększa to rozdzielczość rejestrowanych ruchów, a w przypadku niektórych modeli pozwala także na pracę na szkle.

Total
0
Shares
_podobne artykuły