Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
adware

Usuń adware ze swojego urządzenia. Poradnik

Ostatnia aktualizacja 16 stycznia, 2024

Adware to niechciana aplikacja, która najczęściej jest dodana do darmowych programów i gier komputerowych. Głównym celem adware jest wyświetlanie reklam użytkownikowi, generując w ten sposób przychody dla twórców. Chociaż wiele osób uważa adware za nieszkodliwe, może ono wprowadzać pewne ryzyka związane z prywatnością i wydajnością systemu. Zdarza się, że adware jest bardziej inwazyjne i gromadzi dane na temat aktywności użytkownika bez jego wiedzy. W niniejszym artykule omówimy, czym dokładnie charakteryzuje się adware, jak można się przed nim uchronić i jak go usunąć z komputera.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Co to jest adware?

Adware to skrót od “advertising-supported software”. Jest to oprogramowanie, które automatycznie wyświetla reklamy na ekranie komputera lub innego urządzenia. W większości przypadków oprogramowanie jest dodawane do innych darmowych aplikacji jako sposób na generowanie przychodów dla ich twórców.

Reklamy mogą się pojawiać w różnych formach: jako wyskakujące okienka, banery na stronach internetowych, czy nawet jako ukryte linki w tekście. Adware często jest zaprojektowane tak, aby wykorzystywać różne mechanizmy w celu przyciągnięcia uwagi użytkownika poprzez animacje czy dźwięki.

Gdy użytkownik decyduje się na pobranie i instalację darmowej aplikacji, oprogramowanie wyświetlające reklamy jest również instalowane w ukryciu, często bez jasnego zaznaczenia tego faktu podczas procesu instalacji. Dzięki temu twórcy darmowego programu są w stanie generować przychody z wyświetlanych reklam. Jest to metoda, która pozwala im oferować swoje produkty za darmo.

Istnieją jednak przypadki, w których adware może się zainstalować przez odwiedzenie zainfekowanej strony internetowej, pobranie fałszywej aktualizacji, czy też jako element innych rodzajów złośliwego oprogramowania. W takich sytuacjach adware działa bardziej jak malware, instalując się na komputerze bez wiedzy użytkownika i potencjalnie naruszając jego prywatność.

Krótko podsumowując, Adware dzieli się na:

  • PUP – wyświetlają reklamy, ale jednocześnie nie ingerują w prywatność użytkownika. W praktyce oznacza to, że nie śledzą one aktywności osób korzystających z nich i nie wprowadzają zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
  • Nielegalne oprogramowanie typu Adware – instaluje się na komputerze bez zgody osoby korzystającej z niego. Tego rodzaju oprogramowanie nie tylko zbiera informacje o użytkowniku, jego aktywności czy lokalizacji, ale również może ingerować w ustawienia przeglądarki. W ekstremalnym przypadku takie oprogramowanie może samodzielnie instalować szkodliwe aplikacje oraz ingerować w hasła.

Wpływ na wydajność systemu

Działanie adware często wiąże się ze spowolnieniem pracy urządzenia, ponieważ do wyświetlania reklam zużywa zasoby systemowe, w szczególności RAM i moc procesora. Może to prowadzić do opóźnień w reakcji systemu, dłuższego czasu ładowania aplikacji i ogólnego spadku płynności działania.

Dodatkowo, adware często działa w tle, nawet gdy użytkownik nie korzysta z przeglądarki internetowej, co dodatkowo obciąża system. W skrajnych przypadkach nadmierne obciążenie systemu przez adware może prowadzić do przegrzewania się komponentów, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku urządzeń mobilnych.

Dlatego, mimo że adware nie jest klasyfikowane jako złośliwe oprogramowanie w tradycyjnym sensie, jego wpływ na wydajność systemu nie powinien być lekceważony.

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo:

Jak można się chronić przed oprogramowaniem wyświetlającym reklamy?

Ochrona przed adware zaczyna się od ostrożności podczas instalacji nowego oprogramowania. Zadbaj o sprawdzenie i wdrożenie kilku czynności:

  • Zawsze czytaj umowy licencyjne i warunki użytkowania, aby upewnić się, że nie instalujesz dodatkowych, niechcianych komponentów.
  • Używaj renomowanego oprogramowania antywirusowego, które oferuje ochronę przed adware.
  • Regularne aktualizuj system i oprogramowanie.

Jak usunąć adware?

Jeśli zauważysz, że twoje urządzenie jest zainfekowane oprogramowaniem wyświetlającym reklamy, istnieje kilka kroków, które można podjąć, aby się go pozbyć.

  • Najprostszą metodą jest użycie oprogramowania do usuwania adware. Pobierz z zaufanej strony narzędzie i przeskanuj urządzenie w celu namierzenia i odinstalowania niechcianego programu.
  • Ręcznie odinstaluj podejrzane aplikacje z listy zainstalowanych programów.
  • W skrajnych przypadkach może być konieczne całkowite przywrócenie systemu do stanu fabrycznego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Obserwuj EnterTheCode.pl w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.

Czytaj także:

Licencja oprogramowania – czym jest i jakie są jej rodzaje?

Konsola Xbox – gry mogą zawierać reklamy w fabule

Total
0
Shares
_podobne artykuły