Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
esim-co-to-jest-jak-dziala-oferta-operatorzy-gsm

Co to jest eSIM? Jak działa? Co oferują operatorzy GSM?

Ostatnia aktualizacja 25 stycznia, 2023

Jakiś czas temu producenci urządzeń mobilnych i operatorzy GSM poinformowali, że udostępnią usługę eSIM. Jeśli zastanawiacie się, co to jest, jak działa i którzy operatorzy w Polsce ją oferują, to przeczytajcie ten tekst.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Co to jest eSIM?

eSIM jest cyfrową wersją fizycznych kart SIM. W urządzeniach instaluje się ją jako specjalny profil pobierany od danego operatora, który ją oferuje. Zazwyczaj ma formę kodu QR, który łatwo i szybko się skanuje.

Sprawdź: jakie tablety do 200 zł warto wybrać

Jak działa eSIM?

W działaniu eSIM nie odbiega od dotychczas stosowanych fizycznych kart, ale nie wymaga otwierania urządzenia i własnoręcznego instalowania. Jest to znaczne ułatwienie, gdyż niektóre tacki dość trudno się wyjmowało ze smartfonów, a malutkie karty nanoSIM przysparzały użytkownikom problemów z poprawną instalacją. Poza tym, smartfony i smartwatche korzystające z kart SIM nie muszą mieć ruchomych elementów, co dodatkowo pozwala zabezpieczyć je przed uszkodzeniem oraz zachlapaniem lub zalaniem wodą.

UWAGA!

Warto podkreślić, iż z tego typu usługi można korzystać tylko w urządzeniach, które obsługują tę technologię. Nie ma możliwości korzystania z elektronicznej wersji karty SIM na standardowych smartfonach, tabletach, jak również innych urządzeniach.

Operatorzy w Polsce oferujący cyfrowe wersje kart SIM

W Polsce wszyscy więksi operatorzy telefonii komórkowej oferują już możliwość pobrania profilu eSIM.

eSIM Play

Play oferuje bezpłatną wymianę fizycznej karty SIM na eSIM. Trzeba udać się osobiście do salonu firmy, gdzie oczywiście zostanie wygenerowany odpowiedni kod QR. Ten musi zostać zeskanowany smartfonem.

Play obecnie umożliwia korzystanie z eSIM jedynie na smartfonach. Na smartwatchach, a także tabletach nie ma możliwości instalacji cyfrowego SIMa tego operatora.

eSIM Orange

Klienci Orange mogą wymienić bezpłatnie swoją kartę SIM na jej cyfrowy odpowiednik, jeśli mają urządzenie, które je obsługuje. Oczywiście numer oraz wszelkie usługi, z których korzystał klient, pozostają w niezmienionej formie.

Ważne jest też to, iż możliwe jest zamówienie dodatkowych profili z tym samym numerem telefonu, aby korzystać z nich w innych urządzeniach. Współdzielą one pakiet rozmów, SMSów i danych przypisanych do danego numeru. Taka opcja jest płatna i trzeba sprawdzić jej wysokość w tabeli opłat operatora.

eSIM T-Mobile

T-Mobile oferuje usługę wymiany lub aktywacji eSIM na smartfony oraz smartwatche. Usługę tę można zamówić podczas zakupu nowej oferty. Można też wymienić swoją fizyczną kartę na jej cyfrowy odpowiednik w trakcie trwania abonamentu.

Operator ten pozwala na dokonanie tych operacji zarówno przez telefon na infolinię, przy wizycie w salonie, a także poprzez e-mail, na który wysyłana jest instrukcja instalacji.

Zobacz: czym jest proof of stake

eSIM Plus

Plus także oferuje możliwość korzystania z eSIM na smartfonach, niezależnie od posiadanej formy usług mobilnych operatora. Fizyczną kartę można wymienić w salonie, poprzez Plus Online, a także u Doradcy Biznesowego.

Plus nie ma jeszcze w ofercie możliwości generowania profilu dla modemów i innych urządzeń, poza smartfonami.

Total
0
Shares
_podobne artykuły