Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
ladowarka-indukcyjna-co-to-jest-zastosowanie-Aukey

Ładowarka indukcyjna – czym jest i gdzie ma zastosowanie?

Ostatnia aktualizacja 27 października, 2022

Ładowanie smartfonów polega zazwyczaj na podłączaniu ich przewodem do zasilacza lub innego źródła energii, ale nie każdy wie, że smartfon wysokiej półki może wykorzystać takie urządzenie jak ładowarka indukcyjna. Czym jest taka ładowarka? Jak z niej korzystać? Czy można sprawić, aby zwykły smartfon mógł z niej korzystać?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2022. Dodaliśmy wybrane modele ładowarek indukcyjnych.

Czym jest ładowarka indukcyjna?

Ładowanie indukcyjne, zwane często z angielskiego Qi Charging, to standard opracowany w 2008 roku przez Wireless Power Consortium. System wykorzystuje indukcję elektromagnetyczną do ładowania akumulatorów w urządzeniach.

Jedna cewka zazwyczaj podłączana jest do zasilacza sieciowego i dzięki prądowi przemiennemu generuje zmienne pole magnetyczne. Druga cewka, którą wbudowuje się w urządzenie, zamienia impulsy magnetyczne w przemienny prąd elektryczny. Potem specjalny prostownik zamienia go w energię, którą można doładować akumulator w urządzeniu.

Zazwyczaj odległości pomiędzy cewkami muszą być jak najmniejsze, gdyż wytwarzane pole magnetyczne nie ma ogromnej mocy.

Najczęściej można spotkać podobne systemy w przypadku akumulatorowych szczoteczek do zębów. Odkłada się na specjalną bazę w celu doładowania akumulatora, który jest szczelnie zamknięty w uchwycie szczoteczki.

System ten postanowiono dopracować i użyć do zasilania smartfonów i innych gadżetów elektronicznych. W tym także słuchawek z etui ładującym, odtwarzaczy, tabletów, itp.

Rodzaje ładowarek indukcyjnych

Zazwyczaj ładowarki tego typu są wbudowane w specjalne podkładki. Można je spotkać jako osobne urządzenia w formie przypominającej podkładkę pod napoje. Bywają wbudowane w specjalne półeczki i schowki w samochodach, wbudowuje się je w postawy monitorów lub lampek biurkowych.

Zobacz: Hakerzy mogą atakować zasilacze awaryjne

Wybrane modele ładowarek indukcyjnych

Silver Monkey IC-03SM

Źródło: x-kom.pl

Ten model ładowarki indukcyjnej charakteryzuje się mocą o wartości 15 W. Zasili wszystkie urządzenia kompatybilne ze standardem Qi. Silver Monkey IC-03SM wspiera technologię Qualcomm Quick Charge 3.0, dzięki czemu pozwala na szybkie i bezpieczne naładowanie smartfona. Ładowarka posiada diodę LED informującą o stanie ładowania.

Samsung Fast Charge (EP-P1300BBEGEU)

Źródło: x-kom.pl

Ładowarka indukcyjna od Samsunga umożliwia ładowanie z maksymalną mocą 9 W. Wyposażono ją również w technologię Qi, co rozszerza jej kompatybilność o możliwość ładowania urządzeń mocą 7,5 W oraz 5 W. Posiada antypoślizgową powierzchnię oraz diodę LED wyświetlającą poziom naładowania.

Czy ładowarka indukcyjna może być zastosowana tylko do najdroższych urządzeń?

Ładowarka indukcyjna może być wykorzystana niemal wszędzie. Ważne, żeby można było do niej dostarczyć zasilanie o odpowiednich parametrach i można korzystać. Oczywiście tylko wtedy, gdy urządzenie mające być zasilane w ten sposób ma wbudowaną cewkę odbiorczą.

Niestety, jeśli chodzi o smartfony, to zazwyczaj są to urządzenia z tak zwanej górnej półki. W tańszych modelach raczej ze świecą szukać takich, które mogą być ładowane bezprzewodowo. Czy aby na pewno?

Czy wiecie, że niemal KAŻDE urządzenie, które ma wejście zasilania typu miniUSB, microUSB, a także USB-C można łatwo przerobić na ładowanie indukcyjne? Są firmy, które sprzedają zestawy składające się z cewki ukrytej w specjalnej folii lub cienkiej plastikowej obudowie pokrytej z jednej strony taśmą dwustronnie klejącą. Prowadzi od niej płaska taśma zakończona wtyczką pasującą do odpowiedniego gniazda – wymieniliśmy je wcześniej.

Wystarczy podłączyć wtyczkę do gniazda zasilania, na pleckach telefonu przykleić cewkę i już można korzystać z ładowania bezprzewodowego, jeśli tylko mamy ładowarkę tego typu. Mankamenty takiego rozwiązania to zajęte gniazdo zasilania (na szczęście wtyczkę można odłączać) i czas ładowania akumulatora, który jest znacznie dłuższy, niż w przypadku systemów firmowych wbudowanych w smartfony przez producenta. Jeśli jednak ładujemy smartfon tylko w nocy, gdy śpimy, to zazwyczaj można oczekiwać, że nawet całkiem rozładowany akumulator do rana będzie pełen.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Inteligentny dom Xiaomi – dlaczego warto?

Ilustracja otwierająca: Aukey

Total
0
Shares
_podobne artykuły