Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Inteligentny dom Xiaomi – dlaczego warto?

Ostatnia aktualizacja 30 czerwca, 2022

Inteligentny dom to hasło, które w ciągu ostatnich kilku lat mocno zyskało na popularności. Z technologii osiągalnych jedynie dla nielicznych, stały się komercyjnymi produktami, dostępnymi za przystępne ceny. Dzisiaj nie musimy także budować swojego serwera, aby skorzystać z automatyzacji w domu, często wystarczy jedynie kupić odpowiedni moduł producenta. Jednym z producentów, który posiada w ofercie szeroki asortyment akcesoriów do budowy systemu automatyzacji w domu jest Xiaomi. Abyśmy mogli łatwo zbudować inteligentny dom, Xiaomi wprowadziło serię produktów, które możemy połączyć w sieć.

Sprawdź: Internet Rzeczy – czy to jeszcze science fiction?

Xiaomi Mi Smart Home Hub – jednostka centralna

Sercem każdego systemu automatyki domowej jest centralna jednostka, która pełni rolę głównego kontrolera i centrum dostępowego dla użytkownika. W systemie Xiaomi centralkę podłączamy jedynie do naszego domowego WiFi, a następnie sterujemy wszelkimi ustawieniami za pomocą aplikacji Xiaomi, którą możemy zainstalować na telefonie z systemem Android lub iOS.

Dzięki prostemu interfejsowi użytkownika będziemy mogli stworzyć zarówno proste układy inteligentnego domu, jak i rozbudowane systemy obejmujące wiele pomieszczeń. Aplikacja umożliwi nam także stworzenie systemu alarmowego, który może reagować na przykład na otwarcie drzwi lub okna. W trybie alarmu centralka wydaje odgłos alarmowy, a my otrzymujemy powiadomienie na telefon.

Dzięki systemowi scen i scenariuszy mamy także możliwość zdefiniowania różnych trybów działania całego systemu. Przykładowo, po naszym powrocie do domu, system może automatycznie włączyć światło i wyłączyć alarm, a także włączyć do prądu urządzenia.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Inteligentny dom Xiaomi Mi – czujniki

Jednym z założeń automatyki budynkowej jest dostosowywanie pomieszczeń do osób w nich przebywających. Żeby jednostka centralna mogła obserwować nasz inteligentny dom, Xiaomi oferuje szeroki wybór czujników oraz innych urządzeń. Do wyboru mamy tak proste elementy jak czujniki otwarcia okien i drzwi, co pozwoli nam na przykład zmniejszyć moc ogrzewania w pomieszczeniu podczas wietrzenia zimą.

Inne czujniki w systemie Xiaomi to na przykład czujnik oświetlenia lub czujnik ruchu, pozwalający wykryć ruch w pomieszczeniu i włączyć światło. Kupując sensory z oferty Xiaomi możemy także kupić kilka modeli kamerek zarówno do monitorowania wnętrz, jak i pilnowania przestrzeni na zewnątrz. W połączeniu z odpowiednimi funkcjami w centralce możemy stworzyć alarm reagujący na próby włamań.

Zobacz: Cyberbezpieczeństwo – praca atrakcyjna dla Gen Z

Xiaomi Mi Smart Home – sterowanie

Oprócz serii czujników, mamy także do wyboru serię urządzeń, które mogą realizować różne funkcje. Możemy wybrać kilka rodzajów żarówek, zarówno świecących jednym kolorem, jak i z możliwością dowolnej regulacji koloru. Możemy także wyposażyć nasze pomieszczenia w lampki nocne, które aktywowane będą ruchem, w lampki na biurko i nad monitor. Dodatkowo możemy także sterować różnymi urządzeniami elektrycznymi, wykorzystując moduł Smart Power Plug, który pozwoli nam włączać lub wyłączać zasilanie urządzenia podłączonego do gniazdka.

Total
0
Shares
_podobne artykuły