Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
pasta-termoprzewodzaca-rodzaje-zastosowanie-aplikacja

Pasta termoprzewodząca – gdzie się ją stosuje, czy jest zawsze potrzebna?

Ostatnia aktualizacja 24 czerwca, 2022

Pasta termoprzewodząca to temat idealnie na czasie, gdyż obecnie doskwierają nam upały. Urządzenia elektroniczne też są podatne na wysokie temperatury. Bez pasty procesor, karta graficzna i inne układy elektroniczne mocno się nagrzewają i nawet przykręcony do nich radiator nie odprowadzi skutecznie ciepła. Warto wiedzieć o tym co nieco.

Sprawdź: Mini komputer stacjonarny – polecane modele

Czym jest pasta termoprzewodząca?

Pasta termoprzewodząca to miękka masa, której zadaniem jest poprawić skuteczność przewodzenia ciepła pomiędzy elektronicznym elementem urządzenia a mocowanym do niego elementem chłodzącym. Tym elementem jest najczęściej radiator, czyli kawałek metalu z żebrami, które znacznie zwiększają powierzchnię oddającą ciepło do atmosfery. Te często są łączone z wentylatorami, obwodami wykorzystującymi ciecze lub płynne metale dla skuteczniejszego odprowadzania ciepła.

Pasta poprawia skuteczność dzięki wypełnianiu wszelkich luk i nierówności na powierzchni elementu chłodzonego oraz radiatora lub innego urządzenia chłodzącego. Jej zastosowanie może poprawić wydajność takiego układu nawet o kilka(dziesiąt) procent.

Rodzaje past termoprzewodzących

Pasty termoprzewodzące różnią się od siebie składem, konsystencją orez zakresem temperatur, w których działają skutecznie. Parametry przewodzenia ciepła określa się w jednostkach W/mK. Pasty silikonowe mają przewodność do 2 W/mK, ceramiczne do 5 W/mK, a zawierające metale nawet do 40 W/mK.

Nie każdą można zmienić na inną, gdyż w niektórych przypadkach może to przynieść opłakane skutki.

Pasty zawierające w swoim składzie metal lub węgiel mają zazwyczaj wysoką przewodność elektryczną. Jeśli jakaś ich część wycieknie lub dostanie się do ścieżek na układach scalonych lub płytkach drukowanych, to może dojść do zwarcia i uszkodzenia drogich podzespołów. Stosuje się je jednak, gdyż miewają najlepsze parametry przewodzenia ciepła.

Konsystencja pasty sprzyja precyzyjnemu nakładaniu, ale płynniejsza forma pozwala lepiej wypełnić wszelkie szczeliny bez ryzyka powstania bąbelków powietrza, które zmniejszą wydajność odprowadzania energii cieplnej.

Kiedy trzeba stosować pastę termoprzewodzącą?

Pastę termoprzewodzącą należy użyć zawsze, gdy zmienia się radiator na procesorze komputera (CPU) lub karcie graficznej (GPU). Robi się to, gdyż stosowane fabrycznie pasty mają swoją żywotność. Związki w nich zawarte odparowują, przez co chłodzenie staje się mniej wydajne. To może doprowadzić do spowolnienia działania sprzętu, a w skrajnych przypadkach do ich nieodwracalnego uszkodzenia. Widać to często po znacznym spowolnieniu działania komputera, częstych zawieszeniach lub restartach.

W celu wymiany pasty termoprzewodzącej po demontażu czyści się zarówno powierzchnię układu jak i radiatora. Można też czasem przeszlifować delikatnie powierzchnię styku na radiatorze papierem ściernym o wysokiej ziarnistości – powyżej 1000. Oczyszczoną z pozostałości poprzedniej pasty powierzchnię układu pokrywa się cienką warstwą pasty.

Dobrze robić to etapami, stosując niewielkie jej ilości i rozprowadzać ją po powierzchni za pomocą specjalnych szpatułek lub w przypadku nieposiadania ich, krawędzią karty bankomatowej. Warstwa nie powinna być zbyt gruba, gdyż może wtedy zadziałać jak izolator, zmniejszając wydajność układu chłodzenia.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Total
0
Shares
_podobne artykuły