Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
enkapsulacja-abstrakcja-programowanie-obiektowe-masterclazz-kurs-lekcja 6

Enkapsulacja i abstrakcja w programowaniu obiektowym

Ostatnia aktualizacja 23 listopada, 2022

W programowaniu obiektowym występują takie paradygmaty jak enkapsulacja i abstrakcja. Są to dwa z czterech filarów, które są niezwykle ważne w programowaniu w języku JavaScript. O odpowiednim podejściu do nich opowiada w jednej z lekcji tworzonych przez firmę No Fluff Jobs, z którą współpracuje Mateusz Bogolubow. Te zaś składają się na serię kursów Junior IT Masterclazz. Jeśli chcecie poszerzyć swoją wiedzę o programowaniu, to koniecznie sprawdźcie te kursy, bo warto!

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Enkapsulacja i abstrakcja w programowaniu obiektowym

W piątej lekcji modułu „OOP w praktyce – czyli szachowe potyczki w JavaScript”, którą opracował Mateusz Bogolubow, zostały omówione 4 paradygmaty programowania obiektowego (ang. OOP principles):

  • enkapsulację,
  • abstrakcję,
  • dziedziczenie,
  • polimorfizm.

Sprawdź: jak się przebranżowić

Enkapsulacja, czyli grupowanie danych i metod w obrębie jednostki, będącej klasą, którą można uznać za moduł systemu (aplikacji). Zapewnia ona możliwość zmniejszania złożoności, jak również reużywalności kodu.

Abstrakcja pozwala ukryć elementy (dane, a także metody), które nie są istotne z perspektywy użytkownika. Można to porównać do skomplikowanego wnętrza konsoli do gier, która jednak na zewnątrz ma jedynie przycisk włączania zasilania i kilka gniazd do podłączania akcesoriów.

Kurs Junior IT Masterclazz „OOP w praktyce – czyli szachowe potyczki w JavaScript” – lekcja 6

Aby lepiej zrozumieć programowanie obiektowe, w tym zastosowanie enkapsulacji oraz abstrakcji w programowaniu obiektowym, warto poznać ofertę kursu Junior IT Masterclazz „OOP w praktyce – czyli szachowe potyczki w JavaScript”. Prowadzi go doświadczony programista, a mianowicie Mateusz Bogolubow z Devmentor.pl.

Szósta lekcja tymczasem zatytułowana jest „Odpowiednie podejście do enkapsulacji i abstrakcji”. Można w niej bowiem poznać zastosowanie wspomnianych dwóch z czterech najważniejszych zasad programowania obiektowego w zastosowaniach praktycznych.

Powyższe informacje stanowią oczywiście tylko niewielki fragment cennych wskazówek. Warto sprawdzić wszystkie lekcje dotyczące OOP, a także inne kursy z serii Junior Masterclazz, przygotowanej przez No Fluff Jobs.

Kursy umożliwią Ci zdobycie solidnych podstaw do stawiania pierwszych kroków w branży IT. Wiedzę przekazują praktycy w swoich dziedzinach, a niektórych z nich mogł(a/e)ś już spotkać w innych kanałach komunikacji.

Zobacz: Data Scientist – zarobki na tym stanowisku

Total
0
Shares
_podobne artykuły