Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
jak napisać cv

Jak napisać CV, które polubią systemy ATS?

Ostatnia aktualizacja 17 stycznia, 2024

Procesy rekrutacyjne w momencie pozyskiwania aplikacji coraz częściej są wspierane przez zaawansowane systemy zarządzające aplikacjami. Systemy ATS automatycznie przetwarzają CV, wychwytując słowa kluczowe i frazy związanych z danym stanowiskiem. Aby zwiększyć swoje szanse na zauważenie przez te systemy, konieczne jest odpowiednie przygotowanie dokumentu aplikacyjnego. W poniższym tekście znajdziesz wskazówki, jak napisać CV, aby wyróżnić się w procesie selekcji i maksymalizować szanse na sukces.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Jak napisać CV? Słowa kluczowe priorytetem

Słowa kluczowe to fundament, na którym opierają się systemy ATS. Starannie analizuj opis stanowiska i zidentyfikuj słowa kluczowe oraz frazy, które są dla niego charakterystyczne. Następnie, naturalnie wplataj je w treść Twojego CV. Pamiętaj, aby nie przesadzać z ich ilością, ponieważ “nadmiernie zoptymalizowane” CV może zostać uznane za spam.

Słowami kluczowymi mogą być nazwy konkretnych programów, języki, a także konkretne frazy określające najważniejsze czynności wykonywane na danym stanowisku.

Zadbaj o formatowanie i czytelność

Twoje CV powinno być czytelne nie tylko dla rekrutera, lecz w tym wypadku także dla systemu ATS. Najważniejsze wskazówki dotyczą następujących kwestii:

  1. Używaj standardowych fontów, co do których masz pewność, że będą występować jako preinstalowane komponenty w programie. Do takich fontów należą m.in.. Arial, Calibri lub Times New Roman.
  2. Unikaj zbyt małych rozmiarów pisma.
  3. Upewnij się, że układ Twojego dokumentu jest prosty i klarowny.
  4. Nie używaj skomplikowanych grafik czy tabel, ponieważ mogą one sprawić, że system nie będzie w stanie poprawnie odczytać informacji.

Logiczny podział na sekcje

Szanse na dobre sprofilowanie swojej aplikacji zwiększysz, stosując logiczny i klarowny podział na sekcje. Dobrze opisz poszczególne segmenty, które dotyczą: doświadczenia, wykształcenia, najważniejszych umiejętności czy też certyfikatów i szkoleń.

Upewnij się, że każda sekcja jest łatwo rozpoznawalna i zawiera odpowiednie informacje. To ułatwi systemom ATS szybkie zlokalizowanie i przyporządkowanie potrzebnych danych.

Jak napisać skuteczne CV? Pisz zawsze w odpowiedzi na konkretną ofertę

Tak, doskonale znamy tę bolączkę poszukiwań pracy, które z powodzeniem można określić pełnoetatowym zajęciem. Tworzenie dokumentu CV wbrew pozorom nie jest proste, jeśli zależy nam na bardzo konkretnych stanowiskach, a chcemy zaprezentować nie tylko nasze doświadczenie, ale tez zdolność do adaptacji w różnych okolicznościach zawodowych.

Niestety, aby sprawa się powiodła, zawsze powinniśmy tworzyć CV dopasowane do konkretnego stanowiska. To czasochłonne zajęcie i łatwo ulegamy myśli, że “jakoś to będzie”. Jednakże personalizacja dokumentu jest jeszcze bardziej istotna, jeśli firma, do której aplikujemy, korzysta z systemu ATS. Wysyłając uniwersalny dokument, możemy łatwo odpaść we wstępnej systemowej selekcji, choć realnie możemy być wymarzonymi kandydatami do danej roli. Nie lekceważmy więc tych wskazówek, bo wysiłek i czas poświęcony na stworzenie dopasowanego CV może zaowocować zdobyciem wymarzonej pracy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Obserwuj EnterTheCode.pl w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.

Czytaj także:

20 najważniejszych umiejętności do CV

CV programisty – co powinno się w nim znaleźć?

Total
0
Shares
_podobne artykuły