Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
referencje dla pracownika

Jak napisać referencje dla pracownika w profesjonalny sposób

Ostatnia aktualizacja 13 lutego, 2024

Tworzenie zespołów składających się z dobrych specjalistów w swojej dziedzinie gwarantuje sukces rozwoju całej firmy. Faktem jest, że każdy, kto stara się o zatrudnienie na danym stanowisku, będzie chciał zaprezentować się z jak najlepszej strony. Dlatego też wiele osób poszukuje dodatkowej pomocy w postaci konsultacji na temat swojego CV, a także tworzenia portfolio. Nadal jednak są to dokumenty, nad kształtem których pracują głównie sami zainteresowani. Referencje dla pracownika wystawione przez poprzedniego pracodawcę mogą stanowić dodatkowy element pomocny we wstępnej ocenie kandydata.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Co to jest asertywność w kontekście informacji zwrotnej?

Rzeczowa rekomendacja z zewnątrz, poświadczająca autentyczność informacji podawanych np. w CV, wzmacnia rangę wcześniejszych dokonań, ponieważ bazuje na zasadzie społecznego dowodu słuszności. Jest to dodatkowe zapewnienie dla nowego pracodawcy, że za kandydatem stoją autentyczne dobre doświadczenia wynikające z jego poprzednich działań. Co powinno znaleźć się w referencjach dla pracownika? Czy pracodawca jest zobowiązany do ich wystawienia?

Jak napisać referencje dla pracownika?

Pracodawca nie ma obowiązku wystawiania referencji, może to jednak zrobić dobrowolnie i na prośbę pracownika. W internecie znajdziemy różne wzory referencji i można ich użyć bez obaw, ponieważ nie istnieje żadne formalne ustalenie, jak taki dokument powinien wyglądać. Można również napisać je całkowicie samodzielnie od początku, pamiętając jednak, aby ich treść obejmowała następujące punkty:

  • Personalia pracownika (imię, nazwisko, nazwa stanowiska, które obejmował);
  • Personalia osoby wystawiającej referencje (imię, nazwisko, nazwa stanowiska) i podpis;
  • Miejscowość i data właściwe dla wystawionego dokumentu;
  • Okres zatrudnienia pracownika;
  • Opis dotychczasowych dokonań pracownika poparty konkretnymi przykładami;
  • Obiektywny opis cech pracownika oraz opinia na temat współpracy.

Warto również mieć na uwadze, aby wszystkie te informacje zmieściły się na jednej stronie A4.

Jak formułować opinię i czego unikać podczas wystawiania referencji?

Do pisania listu referencyjnego należy podejść tak, jak do każdego feedbacku czy też oceny rocznej. Ludzie mają tendencje do ulegania różnym zniekształceniom poznawczym, dlatego ważne jest, aby mieć świadomość takich zjawisk i w porę je korygować.

Skupienie na faktach pozwoli stworzyć bardziej obiektywną ocenę całokształtu pracy, a także postawy pracownika względem obowiązków. Nawiązywanie do faktów niweluje ryzyko perspektywy emocjonalnej, która może zniekształcać obraz sytuacji i prowadzić do zbyt subiektywnych ocen. Referencje nie mają więc na celu wytworzenia jak najlepszego obrazu kandydata. Dokument ma być szczerą i obiektywną opinią na jego temat, a to wszystko w oparciu o konkretne fakty z przebiegu poprzedniego zatrudnienia.

Zobacz: Klauzula CV – sprawdź jak poprawnie ją zamieścić

Rodzaje referencji

Tradycyjne pisemne rekomendacje są nadal powszechnie cenione, jako że dostarczają szczegółowy obraz umiejętności oraz osiągnięć, często wzbogacony o konkretne przykłady współpracy.

Popularne są także referencje telefoniczne pozwalają na bezpośrednią rozmowę z poprzednimi pracodawcami czy współpracownikami. Nowy pracodawca ma możliwość zadawania pytań i uzyskiwania bardziej szczegółowych informacji.

Ostatnio też coraz większą popularność zdobywają nowoczesne formy rekomendacji, takie jak te publikowane na platformach zawodowych online. LinkedIn umożliwia udzielanie oraz otrzymywanie rekomendacji w sposób widoczny dla szerokiego grona potencjalnych pracodawców, co może znacząco zwiększyć widoczność kandydata na rynku pracy.

Kiedy referencje mogą być przydatne?

List referencyjny będzie szczególnie przydatnym dokumentem dla pracownika, który ma jeszcze niewielkie doświadczenie zawodowe. W takiej sytuacji referencje pełnią rolę wzmocnienia wagi dotychczasowych działań, co może przekonać inną firmę o słuszności zatrudnienia takiego kandydata.

Taki dokument pełni ważną rolę w procesie uwiarygodniania kompetencji pracownika oraz zdolności zawodowych. Stanowią one bowiem nie tylko potwierdzenie dotychczasowych doświadczeń zawodowych, ale również pozwalają na ocenę umiejętności oraz postaw w pracy, poprzez opinie wcześniejszych pracodawców czy współpracowników. Dobre referencje mogą znacząco zwiększyć szanse na zatrudnienie, pokazując potencjalnemu pracodawcy, że kandydat był ceniony w poprzednich miejscach pracy oraz posiadał odpowiednie kwalifikacje do wykonywania swoich obowiązków.

Referencje przydają się również w charakterze szerszego kontekstu zawodowego rozwijającego podpunkty z CV. Konkretne i dobrze sformułowane referencje mogą pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji o zatrudnieniu kandydata. Ich wystawienie warto zaproponować pracownikowi, który będzie się starał o zatrudnienie w zagranicznej firmie, w której relacje i polecenia pełnią istotną rolę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Obserwuj EnterTheCode.pl w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.

Total
0
Shares
_podobne artykuły