Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
klauzula cv

Klauzula CV – sprawdź, jak poprawnie ją zamieścić

Ostatnia aktualizacja 10 stycznia, 2024

Klauzula w CV to istotny element, który upoważnia rekruterów do przetwarzania danych osobowych osób odpowiadających na ogłoszenia. Innymi słowy, pozwala m.in. na to, aby rekruter skontaktował się z kandydatem lub zachował jego CV na poczet przyszłych rekrutacji.

Pominięcie klauzuli w dokumencie skutkuje brakiem możliwości kontaktu ze strony rekrutera. Wynika to z tego, że klauzula ma chronić dane osobowe poprzez jasne wskazanie, jak można je przetworzyć.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: 20 najważniejszych umiejętności do CV

Klauzula CV w 2024 roku

Aktualna klauzula do CV w 2024 roku powinna być zgodna z obowiązującymi przepisami o ochronie danych osobowych. W Polsce, jak i w większości krajów Unii Europejskiej, przepisy te są oparte na Rozporządzeniu Ogólnym o Ochronie Danych (RODO). Klauzula powinna zawierać następujące elementy:

  1. Wyraźną zgodę: Osoba aplikująca musi wyraźnie zaznaczyć, że zgadza się na przetwarzanie swoich danych osobowych w celach rekrutacyjnych.
  2. Cel przetwarzania: Należy jasno określić, że dane są zbierane wyłącznie w celu przeprowadzenia procesu rekrutacyjnego.
  3. Informację o dobrowolności: Powinno być wyraźnie zaznaczone, że podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do wzięcia udziału w rekrutacji.
  4. Zakres danych: Wskazanie, jakie dane osobowe będą przetwarzane.
  5. Informację o prawach: Informację o prawie dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawie do przenoszenia danych, prawie wniesienia sprzeciwu, prawie cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  6. Okres przechowywania danych: Informację, przez jaki czas dane będą przechowywane.
  7. Dane kontaktowe administratora danych: Adres, pod którym można się skontaktować w sprawie przetwarzania danych osobowych.

Przykładowa klauzula może brzmieć:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w moim CV przez [nazwa firmy] dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.).

Klauzula w CV – wersja aktualna w 2023 roku

Aktualny wzór klauzuli jest zgodny z obowiązującym prawem dotyczącym ochrony danych osobowych, a dokładniej z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO). Ma następujące brzmienie:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO)).

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo:

Klauzulę zamieszcza się na dole dokumentu. Zwykle używa się mniejszego stopnia pisma, aby zmieściła się w całości, a jednocześnie nie zabierała zbyt dużo miejsca. Aktualny wzór jest jednak znacznie bardziej obszerny niż stary, dlatego można wykorzystać również skróconą wersję:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb rekrutacji (zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)).

Wykorzystanie danych osobowych w innych rekrutacjach

Jeśli chcesz, aby twoje CV mogło być brane pod uwagę w innych procesach rekrutacyjnych w przyszłości, możesz dołączyć również taki zapis:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w zakresie przyszłych procesów rekrutacyjnych.

Klauzula w CV nie wszędzie obowiązuje

Warto pamiętać, że w niektórych krajach Unii Europejskiej klauzula może nie być już wymagana. Jest tal dlatego, że zgoda na przetwarzanie danych osobowych może być domniemana przez samo przesłanie CV.

Dlatego zawsze warto sprawdzić obowiązujące przepisy w danym kraju, aby dostosować swoje CV do lokalnych wymogów prawnych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Obserwuj EnterTheCode.pl w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.

Czytaj także:

CV programisty – co powinno się w nim znaleźć?

Jak powinno wyglądać CV kandydata w IT? Sprawdź checklistę

Zakaz konkurencji w umowie o prace i B2B

Total
0
Shares
_podobne artykuły