Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
line-height

Line-height w CSS – klucz do lepszej czytelności tekstów

Ostatnia aktualizacja 16 lutego, 2024

Czytelność tekstu na stronie internetowej jest jednym z ważniejszych elementów, który wpływa na komfort użytkownika oraz jego zdolność do szybkiego przyswajania informacji. Jak o to zadbać? Właściwość CSS line-height to jedna spośród wielu technik poprawy czytelności. Nie tylko pomaga w dostosowaniu odstępów między liniami tekstu, ale również wpływa na ogólny wygląd witryny. W tym artykule przyjrzymy się, czym dokładnie jest line-height, do czego jest wykorzystywany i jak może być stosowany w praktyce, by zwiększyć czytelność tekstów.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Co to jest line-height?

Line-height to właściwość CSS, która określa wysokość linii tekstu, czyli odległość między bazowymi liniami kolejnych linii tekstu.

Wartość line-height można określać w różnych jednostkach, m.in. pikselach (px), punktach (pt), procentach (%) czy nawet jako wielokrotnościach rozmiaru czcionki (np. 1.5).

Dzięki temu programiści mają dużą elastyczność w dostosowywaniu odstępów między liniami tekstu, co bezpośrednio przekłada się na poprawę czytelności i estetyki treści.

Sprawdź też: Agile coach

Do czego wykorzystuje się line-height?

Właściwość line-height znajduje zastosowanie przede wszystkim w poprawie czytelności tekstu przez regulację przestrzeni między liniami. Jest to szczególnie ważne w przypadku długich fragmentów tekstu, gdzie odpowiednie odstępy między liniami mogą znacznie ułatwić czytanie i zrozumienie treści.

Ponadto, line-height wykorzystuje się do wizualnego oddzielenia paragrafów, nagłówków i innych elementów tekstowych. To zaś bezpośrednio przyczynia się do lepszego hierarchicznego porządkowania treści na stronie. Po pierwsze, jest to ważne z punktu widzenia użytkownika, którego sposób czytania opiera się na przeglądaniu i “skanowaniu” wzrokiem. Po drugie, odpowiednia hierarchia z wyraźnym podziałem na strukturalne elementy tekstu pomaga wyszukiwarkom w lepszym zrozumieniu strony, a to przekłada się na lepsze wypozycjonowanie.

Przykłady kodu

Podstawowe użycie

Aby ustawić odstępy między liniami tekstu, możemy wykorzystać line-height w następujący sposób:

p {
  line-height: 1.5;
}

W tym przykładzie dla wszystkich paragrafów (<p>) na stronie, odstępy między liniami zostaną ustalone na 1.5 raza większe niż domyślny rozmiar czcionki paragrafu.

Użycie z różnymi jednostkami

h1 {
  line-height: 36px;
}

body {
  line-height: 150%;
}

W pierwszym przypadku dla nagłówków pierwszego poziomu (<h1>), odstęp między liniami ustalono na 36 pikseli. W drugim przykładzie dla całego dokumentu ustalono line-height na 150% domyślnego rozmiaru czcionki. Zwiększa to przestrzeń między liniami tekstu, poprawiając tym samym czytelność.

Elastyczność dzięki jednostkom względnym

p {
  font-size: 16px;
  line-height: 1.5em;
}

Tutaj dla paragrafów ustalono rozmiar czcionki na 16 pikseli, a line-height na 1.5 raza większy niż rozmiar czcionki (1.5em). Użycie jednostki em sprawia, że odstępy między liniami będą się dynamicznie dostosowywać do zmian rozmiaru czcionki, co jest szczególnie przydatne przy tworzeniu responsywnych stron internetowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Obserwuj EnterTheCode.pl w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.

Czytaj także:

Wszystko, co musisz wiedzieć o linkach w HTML-u

Typografia w web designie – 5 przydatnych wskazówek

Total
0
Shares
_podobne artykuły