Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
neuroroznorodni-neuroatypowi-praca-zdalna-it

Neuroróżnorodni odnajdują się w pracy związanej z cyberbezpieczeństwem

Ostatnia aktualizacja 14 kwietnia, 2022

Neuroróżnorodni, inaczej neuroatypowi miewają zaburzenia neurorozwojowe powodujące problemy z uczeniem się i pracą. Jednakże są nisze, w których doskonale się odnajdują. Jedną z nich jest cyberbezpieczeństwo.

Zobacz – Praca zdalna w domu – jak zwiększyć swoją efektywność?

Neuroróżnorodni, inaczej neuroatypowi

Neuroróżnorodni, inaczej neuroatypowi, według Wikipedii, to osoby dotknięte takimi schorzeniami neurorozwojowymi jak ADHD, zaburzenia mowy, dysleksja, dyspraksja, dyskalkulia, dysnomia, niepełnosprawność intelektualna, zespół Tourette’a.

Dotyczy to także osób mających schorzenia psychiczne, takich jak zaburzenia afektywne dwubiegunowe, schizofrenia, zaburzenia schizoafektywne, osobowość dyssocjalna oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne.

Neuroatypowi odnajdują się w pracy związanej z cyberbezpieczeństwem

Jak wynika z artykułu opublikowanego w Wall Street Journal, przez pandemię Covid-19, wielu pracowników zmuszonych było do porzucenia pracy w biurze na rzecz pracy z domu lub hybrydowej. Pracodawcy też docenili zaangażowanie pracowników pracujących zdalnie i zauważyło, że jest nisza, w której mogą odnaleźć się neuroróżnorodni.

Ludzie Ci dotknięci są problemami z obcowaniem wśród innych, wychodzeniem z domu, kontaktem z otoczeniem. Dotyka ich też syndromam ADHD i zespół Tourette’a. Jednakże świetnie mogą radzić sobie z pracą w domu. Tam przebywają w swoim bezpiecznym i znanym środowisku. Mogą swobodnie wykonywać powierzone zadania, bez konieczności trzymania swych problemów na wodzy.

Podano przykład Cat Contillo, która choruje na autyzm. Przez to nie rozróżnia sarkazmu, ubiera się nieco inaczej niż większość ludzi. To przeszkadzało jej w stażu, który odbywała w biurze. Znalazła jednak pracę w firmie zajmującej się cyberbezpieczeństwem, którą mogła wykonywać z domu.

Naukowcy twierdzą, że neuroróżnorodni mogą być doskonałymi pracownikami w tej dziedzinie, gdyż sporą ich część cechuje hiperkoncentracja, precyzja, wytrwałość i zdolność do identyfikowania wzorców.

WSJ podaje, że firma konsultingowa Ernst & Young LLP ponad trzykrotnie zwiększyła liczbę pracowników neuroróżnorodnych na całym świecie podczas pandemii, do prawie 300. EY utworzył 10-osobowy zespół neuroróżnorodny w Bostonie, gdzie zatrudnienie znalazły osoby z dysleksją lub autyzmem. W lipcu otwarto podobne centrum w Londynie, którego celem jest zatrudnienie aż 150 neuroróżnorodnych osób.

Sprawdź – Wypalenie zawodowe w IT. Jak przeciwdziałać?

Total
0
Shares
_podobne artykuły