Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
project-manager-kariera-rozwoj-mozliwosci

Project manager – kariera dla każdego?

Ostatnia aktualizacja 26 października, 2022

Project manager – kariera na tym stanowisku warta jest zachodu? Jakie są możliwości rozwoju na tym stanowisku? Na jakie stanowisko można awansować?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022. Drobne poprawki i dodatkowa treść.

Project managerowie są potrzebni właściwie w niemal każdej firmie. Chodzi o to, że każde długotrwałe działanie, które angażuje zespół ludzi, wymaga kogoś, kto weźmie odpowiedzialność za ich wykonanie. Takich zadań w firmach jest sporo, a firm jeszcze więcej. Innymi słowy, zapotrzebowanie na rynku pracy na ludzi zajmujących się projektami jest bardzo duże, a będzie jeszcze większe.

Jeśli zastanawiacie się, czy warto zostać project managerem i jaka jest ścieżka kariery na tym stanowisku, to zachęcamy do przeczytania artykułu.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Idealne życie

Project manager – kariera

Kariera project managera (że tak zrymuję nieco) może iść różnymi torami. Wyróżnia się właściwie trzy ścieżki rozwoju.

Rola w projektach i ich wielkość. W tej ścieżce chodzi o to, aby prowadzić coraz większe i bardziej skomplikowane projekty. Warto w nowych zadaniach poszerzać zakresy obowiązków, stosować nowe metody i uczyć się nowych rzeczy. Coraz większa ilość podwładnych sprawi, że docelowo można doprowadzić do tego, iż zacznie się nadzorować kilka różnych projektów wykonywanych przez różne zespoły.

Specjalizacja. W tej ścieżce rozwoju dąży się do tego, aby w danej firmie zapewnić odpowiednie korzyści związane z realizacją projektów, rozwoju obszarów biznesowych. Docelowo można stać się liderem biznesowym projektu, jak również jego sponsorem itp. Wszystko zależy od zakresu obowiązków, jakie zostaną przydzielone Project managerowi sprawią jaką rolę będzie miała dana osoba na tym stanowisku.

Awans i zajmowanie się sprawami operacyjnymi i administracyjnymi. W tej ścieżce rozwoju dąży się do tego, aby osiągnąć poziom szefa zarządzającego pracą innych project managerów. Można też być kierownikiem biura, które zajmuje się kierowaniem projektami na zlecenie firm zewnętrznych. Wszystko zależy od szybkości i poziomu rozwoju danej osoby. Jakie zdobędzie kompetencje, czy jest w stanie podejmować nowe, coraz poważniejsze wyzwania, jak sprawdza się w sprawnym zarządzaniu zespołem i jego zasobami.

Zobacz: Tester manualny – zarobki

Czy to jedyne możliwości rozwoju kariery project managera?

Oczywiście, że nie są to jedyne możliwości rozwoju dla kierowników projektu. Mogą się oni szkolić i później specjalizować w technologiach agile, czyli metodach zwinnych. Docelowo można certyfikować się i zostać Scrum Masterem, który w firmach optymalizuje pracę zespołów, ucząc metod zwinnych.

Można też awansować na inne stanowiska w firmach lub przebranżowić się i zająć czymś zupełnie innym. Z takim doświadczeniem można kierować zespołami w zupełnie innych branżach, gdyż poziom wyzwań pewnie będzie podobny, ale produkty, z którymi będzie się pracowało, zupełnie odmienne.

Zmęczeni stresującą pracą mogą zdecydować się na odpoczynek i pracę na stanowisku eksperckim lub doradczym, bez konieczności odpowiadania za całe projekty i zarządzaniem ludźmi, kontaktami z klientami i ciągłymi negocjacjami, a także gaszeniem pożarów.

Możliwości są niemal nieograniczone. Zatem może warto rozważyć możliwe opcje?

Total
0
Shares
_podobne artykuły