Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
jak zrobić stronę internetową

Jak założyć stronę internetową? Stwórz profesjonalną wizytówkę

Ostatnia aktualizacja 13 lutego, 2024

Według danych z raportu stworzonego przez firmę Verisign, na koniec Q3 2023 roku w internecie było zarejestrowanych 359,3 mln domen. Oczywiście, sama rejestracja domeny to dopiero pierwszy krok do stworzenia strony. Zanim dojdzie do publikacji w internecie, potrzeba jeszcze kilku rzeczy, o które musisz zadbać. Zakładanie strony internetowej można zrealizować na wiele sposobów, zależnie od potrzeb, umiejętności oraz budżetu. Da się to zrobić zarówno za darmo, jak i decydując się na rozwiązania płatne, które często oferują więcej możliwości oraz lepszą kontrolę nad finalnym produktem. W poniższym tekście odpowiadamy na pytanie, jak założyć stronę internetową oraz przedstawiamy ścieżki działań dla wariantu darmowego i płatnego.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Jak założyć stronę internetową za darmo?

Rozpoczęcie przygody z darmową stroną internetową jest doskonałym punktem startowym dla osób, które chcą zaistnieć w sieci bez ponoszenia początkowych kosztów. Istnieje wiele platform, m.in. Wix, czy Weebly, które oferują gotowe szablony i narzędzia do tworzenia stron. Są one dostosowane do użytkowników bez doświadczenia w programowaniu, dlatego też poradzi sobie z nimi każdy przeciętny użytkownik komputera.

Podczas korzystania z page builderów i CMS-ów, kroki do stworzenia darmowej strony wyglądają następująco:

  1. Zdecyduj się na platformę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Dla przykładu, Wix i Weebly oferują intuicyjne interfejsy drag-and-drop. Możesz także wykorzystać CMS, np. WordPress. Umożliwia on stworzenie bardziej skomplikowanej strony.
  2. Załóż konto, podając niezbędne informacje.
  3. Wybierz szablon, który odpowiada Twoim estetycznym preferencjom i potrzebom. Większość platform oferuje szeroki wybór darmowych szablonów.
  4. Korzystając z edytora, dostosuj wybrany szablon, dodając własne treści, zdjęcia oraz modyfikując układ.
  5. Po dokonaniu wszystkich zmian, opublikuj swoją stronę. Pamiętaj, że w przypadku darmowych opcji, Twoja domena będzie zawierała nazwę platformy.

Page buildery, takie jak Wix czy Squarespace, posiadają interfejs typu przeciągnij i upuść (drag-and-drop). Umożliwia to szybkie i intuicyjne projektowanie stron bez konieczności posiadania wiedzy na temat kodowania. Są one idealne dla użytkowników, którzy chcą szybko stworzyć wizualnie atrakcyjne strony internetowe z minimalnym wysiłkiem technicznym.

CMS-y, na przykład WordPress.org czy Joomla, oferują większą elastyczność i kontrolę nad stroną, pozwalając na rozbudowę funkcjonalności za pomocą wtyczek i motywów. Choć wymagają one nieco większej wiedzy technicznej, to pozwalają na stworzenie bardziej złożonych witryn, które mogą być dostosowane do szerokiego zakresu potrzeb.

Page builder to doskonały wybór dla tych, którzy poszukują prostoty i szybkości podczas tworzenia własnej strony. CMS jest lepiej dostosowany do użytkowników chcących posiadać więcej kontroli i możliwości dostosowania swoich stron internetowych.

Sprawdź też: Strony z ofertami pracy

Strona z płatnym hostingiem i domeną

Decydując się na płatne rozwiązanie, zyskujesz większą kontrolę nad swoją stroną, profesjonalny adres internetowy bez dodatkowych nazw platformy oraz dostęp do rozszerzonych funkcji i wsparcia technicznego. Proces zakładania takiej strony jest bardziej złożony, ale oferuje znacznie więcej możliwości.

Kroki do stworzenia strony z płatnym hostingiem i domeną prezentują się następująco:

  1. Znajdź unikalną i zapadającą w pamięć nazwę domeny, która będzie reprezentować Twoją stronę w internecie. Możesz sprawdzić dostępność i zarejestrować domenę za pośrednictwem wielu serwisów, takich jak Namecheap czy GoDaddy.
  2. Wybierz firmę hostingową, która będzie przechowywać dane Twojej strony na swoich serwerach. Istnieje wiele opcji, od tanich rozwiązań shared hosting, przez VPS, aż po dedykowane serwery. Warto przejrzeć dostępnych na rynku dostawców i porównać oferty pod kątem ceny i udzielanego bieżącego wsparcia.
  3. Po zakupie hostingu, zainstaluj system zarządzania treścią, który umożliwi Ci łatwe tworzenie i zarządzanie treścią bez konieczności programowania. Wiele firm hostingowych oferuje proste w użyciu instalatory jednym kliknięciem.
  4. Wybierz szablon odpowiadający Twoim potrzebom i dostosuj go do swoich wymagań. Możesz również zainstalować różnorodne wtyczki, które dodadzą nowe funkcje do Twojej strony.
  5. Stwórz i dodaj treści, które chcesz zaprezentować swoim odwiedzającym. Może to być tekst, zdjęcia, filmy, blogi itd.
  6. Po zakończeniu prac nad stroną, opublikuj ją, aby stała się dostępna dla szerokiej publiczności.

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na opcję darmową, czy płatną, pamiętaj o regularnym rozwijaniu i aktualizowaniu swojej strony.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Obserwuj EnterTheCode.pl w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.

Czytaj także:

Darmowy hosting plików – lista wybranych

Data-Driven Design w modelowaniu. Przykład zastosowania

Total
0
Shares
_podobne artykuły