Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Klasa efektywności energetycznej – jak odczytać?

Ostatnia aktualizacja 31 października, 2022

Wybór odpowiedniego urządzenia dla naszego domu nie zawsze jest łatwy. Oprócz wyboru funkcji, które ma wspierać nowa pralka, lodówka czy mikrofalówka, warto też zawsze zwrócić uwagę na pobór prądu. Często może okazać się, że wybór nieco droższego urządzenia w dłuższej perspektywie nam się opłaci ze względu na oszczędności w zużyciu prądu. Aby ułatwić konsumentom świadomy wybór, Unia Europejska wprowadziła oznaczenie o nazwie klasa efektywności energetycznej. Jak je interpretować?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Notatnik cyfrowy

Co to jest klasa efektywności energetycznej?

Klasa efektywności elektrycznej to obowiązkowe oznaczenie dla wielu rodzajów urządzeń. Znajdziemy ją nie tylko na artykułach AGD, ale także na urządzeniach klimatyzacyjnych, oponach samochodowych oraz na samych samochodach.

Oznaczenie określono przepisami Unii Europejskiej. Każdy producent chcący wprowadzić do sprzedaży produkt AGD musi go odpowiednio oznaczyć. Dzięki takiemu sformalizowaniu konsumenci mogą w łatwy sposób porównać zużycie energii kilku urządzeń należących do tej samej kategorii, np. lodówek lub odkurzaczy.

Jak określana jest klasa urządzenia?

Klasa efektywności elektrycznej określana jest w przedziałach od litery A do G. A oznacza urządzenie najbardziej efektywne, natomiast G jest przeznaczone dla urządzeń o najniższej efektywności. 

To, do jakiej kategorii urządzenie zostanie przypisane jest określone w rozporządzeniach Unii Europejskiej. Przepisy określone zostały podczas prac specjalnych komisji. Komisje zbadały, jakie jest średnie roczne zużycie energii przez urządzenie każdego z typów. Na tej podstawie ustaliły także przedziały energii, w jakich musi zmieścić się urządzenie, aby zostać zaklasyfikowanym do odpowiedniej kategorii energetycznej.

Zobacz: Tablety do 200 zł

Jak czytać etykietę?

Czytając etykietę umieszczoną na urządzeniu możesz w łatwy sposób zidentyfikować urządzenie najbardziej efektywne, zwracając uwagę na literę. Pamiętaj jednak, że takie porównanie ma uzasadnienie przede wszystkim podczas porównania urządzeń tej samej kategorii. Ze względu na porównawczy charakter oznaczenia, może się okazać, że np. odkurzacz o klasie energetycznej B pobiera więcej prądu niż telewizor o klasie energetycznej C.

Kupując nowy sprzęt możesz zdziwić się, jak niskie oznaczenia mają obecnie produkowane urządzenia, zwłaszcza w porównaniu do obecnie posiadanych urządzeń. Wynika to z aktualizacji oznaczenia w roku 2021. Ze względu na zwiększającą się efektywność urządzeń komisje zaktualizowały wymagania dla każdej kategorii. 

I tak urządzenie, które wyprodukowano przed 2021 rokiem z oznaczeniem A+ lub B dzisiaj otrzymałoby oznaczenie F. Tak samo jest w przypadku innych klas, np. dzisiejsza klasa C jest odpowiednikiem dawnej klasy A+++, a klasa E odpowiednikiem dawnego A++.

Total
0
Shares
_podobne artykuły