Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
ładowarka typu c

Ładowarka typu C już niedługo obowiązkowa w UE

Ostatnia aktualizacja 8 sierpnia, 2023

Do końca 2024 roku USB-C stanie się obowiązkowym standardem złącza. Oznacza to, że ładowarka typu C będzie obowiązkiem na rynku europejskim także dla firmy Apple, która częściowo stosuje jeszcze złącza Lightning. Od jakiegoś czasu jednak firma z ugryzionym jabłuszkiem w logo stopniowo dostosowuje porty ładowania do nadchodzących zmian. Czym jest USB-C i czym się różni od poprzednich wersji złącz?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Złącza światłowodowe – podział, rodzaje i różnice

Ładowarka typu C przyspieszyła ładowanie urządzeń

Ładowarka typu C stała się szczególnie popularna ze względu na obsługiwanie standardu Quick Charge. Dzięki komunikacji urządzenia z ładowarką możliwe jest dostarczenie większej mocy niż kiedyś. Ładowarki sieciowe dostarczały w przeszłości do 10 W mocy.

Po wprowadzeniu nowszych standardów złącza, dostarczana moc wzrosła do 25 W, 35 W, czy też 100 W w zależności od typu danej kostki.

USB typu C – charakterystyka

Złącze USB-C zrewolucjonizował sposób, w jaki łączymy i zasilamy nasze urządzenia elektroniczne. Wprowadzony w 2014 roku, USB-C szybko stał się symbolem nowoczesnej technologii, zastępując starszy typ złącza – micro USB.

USB-C nie jest tylko złączem do ładowania. To uniwersalne złącze, które może przesyłać dane, obraz i dźwięk. Jego wszechstronność i wydajność uczyniły go preferowanym wyborem dla producentów i konsumentów.

Jednym z kluczowych aspektów USB-C jest jego zdolność do współpracy z różnymi protokołami i standardami. Dzięki temu może zastąpić wiele różnych kabli i złącz, co prowadzi do uproszczenia i unifikacji sposobu, w jaki łączymy urządzenia. Niektóre złącza USB-C obsługują poniższe funkcje:

  • Thunderbolt 3: USB-C może obsługiwać Thunderbolt 3, umożliwiając transfer danych z prędkością do 40 Gbps, podłączenie do wielu monitorów 4K oraz ładowanie urządzeń.
  • DisplayPort: Za pomocą USB-C można przesyłać sygnał wideo za pośrednictwem standardu DisplayPort, co umożliwia podłączenie monitorów i telewizorów bez potrzeby dodatkowych kabli.
  • Power Delivery (PD): USB-C z Power Delivery może dostarczać do 100W mocy, co pozwala na ładowanie nie tylko smartfonów, ale także laptopów i innych większych urządzeń.
  • Audio Adapter Accessory Mode: USB-C może również przesyłać dźwięk, zastępując tradycyjne złącze słuchawkowe, co jest szczególnie przydatne w nowoczesnych smartfonach, które często nie mają dedykowanego gniazda słuchawkowego.
  • Kompatybilność z poprzednimi standardami USB: Za pomocą odpowiednich adapterów, USB-C może współpracować z urządzeniami wykorzystującymi starsze standardy USB, takie jak USB-A, USB-B czy micro USB.

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo:

Standardy USB i prędkości

W przeszłości korzystano z następujących standardów:

  • USB 1.0: 1,5 Mbps (Low Speed) lub 12 Mbps (Full Speed)
  • USB 1.1: 12 Mbps (Full Speed)
  • USB 2.0: 480 Mbps (High Speed)

Obecnie wyparły je nowe generacje. Aby ułatwić użytkownikom orientację, USB-IF wprowadził marketingowe nazwy standardów, które pozwalają szybciej zorientować się w dostępnych prędkościach przesyłu danych:

  • USB 3.2 Gen 1×1 (czyli kiedyś USB 3.0 lub USB 3.1 Gen 1) stał się USB 5 Gbps
  • USB 3.2 Gen 2×1 (czyli w przeszłości USB 3.1 Gen 2) stał się USB 10 Gbps

Wprowadzono też dodatkowe prędkości dla USB 4, czyli 20 Gbps, 40 Gbps i 80 Gbps.

Czytaj też:

Ładowarka indukcyjna – czym jest i jakie ma zastosowanie?

Sieć WLAN – bezpieczeństwo i standardy

Total
0
Shares
_podobne artykuły