Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
wlan

Sieć WLAN. Bezpieczeństwo i standardy

Ostatnia aktualizacja 31 maja, 2023

Nazwa sieci WLAN to skrót od określenia Wireless Local Area Network. Sieć tego typu umożliwia połączenie internetowe pomiędzy dwoma urządzeniami bez łączności przewodowej.

Główne urządzenia w sieci WLAN to stacje (komputery, smartfony itp.) i punkty dostępu (Access Point). Stacje i punkty dostępu emitują oraz odbierają sygnały bezprzewodowe, za pomocą których wzajemnie się komunikują. Komunikacja może zachodzić pomiędzy stacją bazową a urządzeniem lub bezpośrednio pomiędzy urządzeniami.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Sieć lokalna – co to jest i jakie są jej rodzaje?

Standardy WLAN

  • 802.11 – pierwszy standard WLAN został wprowadzony w 1997 roku. Oferował prędkości do 2 Mbps. W porównaniu do dzisiejszych standardów to mała wartość, ale wówczas stanowiła kamień milowy w rozwoju sieci bezprzewodowych.
  • 802.11a – standard wprowadzony w 1999 roku. Działał na paśmie 5 GHz i oferował prędkości do 54 Mbps.
  • 802.11b – to standard również wprowadzony w 1999 roku, ale działał na paśmie 2,4 GHz i oferował prędkości do 11 Mbps. Jego niższe częstotliwości i niższa prędkość sprawiały, że był bardziej odporny na zakłócenia i miał większy zasięg niż 802.11a.
  • 802.11g – ten standard wprowadzono w 2003 roku. Działał na paśmie 2,4 GHz i oferował prędkości do 54 Mbps. Zgodny wstecznie z 802.11b.
  • 802.11n (Wi-Fi 4) – wprowadzono go w 2009 roku. Zapewniał znaczne zwiększenie prędkości (do 600 Mbps) i zasięgu w porównaniu do poprzednich standardów. Mógł działać zarówno na pasmach 2,4 GHz, jak i 5 GHz.
  • 802.11ac (Wi-Fi 5) – standard wprowadzony w 2013 roku. Oferował prędkości do 1,3 Gbps (w praktyce często do 3,46 Gbps z użyciem wielu kanałów) i działał tylko na paśmie 5 GHz. Przyniósł również poprawę wydajności dla większej liczby urządzeń jednocześnie.
  • 802.11ad – ten standard, znany także jako WiGig, został wprowadzony w 2012 roku. Działał na paśmie 60 GHz, co pozwoliło na osiągnięcie prędkości do 7 Gbps, ale na bardzo ograniczonym zasięgu (ok. 10 m). Idealny do transmisji wewnątrz pomieszczeń.
  • 802.11ax (Wi-Fi 6) – najnowszy standard, wprowadzony w 2019 roku. Oferuje prędkości do 9,6 Gbps i lepszą wydajność w środowiskach o dużym natężeniu ruchu, takich jak stadiony czy lotniska. Działa zarówno na pasmach 2,4 GHz, jak i 5 GHz.
  • 802.11ay – jest to rozszerzenie 802.11ad, które zwiększa prędkość, zasięg i wykorzystanie pasma 60 GHz. Może oferować prędkości do 20 Gbps i zasięg do 300-500 metrów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod wideo:

Bezpieczeństwo w WLAN

Szyfrowanie

Bezpieczeństwo w sieciach WLAN jest kluczowe, ponieważ sygnał w obrębie sieci bezprzewodowej jest łatwiejszy do przechwycenia, niż w przypadku łączności przewodowej. W tym celu stosuje się różne metody szyfrowania, np. WEP, WPA, WPA2 i WPA3, które zabezpieczają transmisje danych przed nieautoryzowanym dostępem.

Uwierzytelnianie

Większość sieci WLAN wymaga uwierzytelnienia, zwykle za pomocą hasła. Zapewnia to dostęp do sieci wyłącznie uprawnionym osobom.

Zagrożenia

Jednak pomimo tych środków bezpieczeństwa, sieci WLAN są nadal narażone na różne zagrożenia, np. ataki “man-in-the-middle” czy “rogue access points”. Aby przeciwdziałać tym zagrożeniom, istotne jest regularne aktualizowanie oprogramowania, stosowanie silnych haseł i korzystanie z zaawansowanych technologii bezpieczeństwa.

Czytaj także:

Jak nie reagować na feedback?

Polski specjalista IT na tle sytuacji w Unii Europejskiej

NVC w formułowaniu feedbacku

Tryb offline – co to jest, jak go włączyć i wyłączyć?

Asocjacja, agregacja, kompozycja i dziedziczenie w JavaScript

Total
0
Shares
_podobne artykuły