Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Microsoft pozbawi ludzi pracy. Prawie 2000 ludzi z działu gier

Microsoft pozbawi ludzi pracy. Prawie 2000 osób z działu gier

Ostatnia aktualizacja 25 stycznia, 2024

Zwolnienia w branży gier wideo stają się normą, nawet w firmach, które nadal osiągają ogromne zyski. Dotyczy to nawet Microsoftu, który niedawno osiągnął wycenę 3 bilionów dolarów — to dziś najwyżej wyceniana firma na świecie.

W wiadomości do pracowników, na którą powołuje się serwis IGN, szef Xboksa Phil Spencer powiedział, że Microsoft zapewni “pełne wsparcie tym, którzy zostaną dotknięci w czasie przejścia. Obejmuje to świadczenia związane z odprawą, uwzględniające lokalne przepisy prawa pracy”.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Zwolnienia następują po przejęciu firmy Activision Blizzard, właściciela Call of Duty, za 69 miliardów dolarów i odejściu jej kontrowersyjnego szefa, Bobby’ego Koticka.

Szef Xboksa pisze do pracowników

Oto pełna treść notatki Spencera:

“Minęło nieco ponad trzy miesiące, odkąd zespoły Activision, Blizzard i King dołączyły do Microsoftu. W miarę jak przechodzimy do 2024 roku, kierownictwo Microsoft Gaming i Activision Blizzard jest zobowiązane do uzgodnienia strategii i planu wykonania ze zrównoważoną strukturą kosztów, która będzie wspierać całość naszego rosnącego biznesu. Razem ustaliliśmy priorytety, zidentyfikowaliśmy obszary nakładania się i upewniliśmy się, że wszyscy są zgodni co do najlepszych możliwości wzrostu.

W ramach tego procesu podjęliśmy bolesną decyzję o zmniejszeniu naszej kadry pracowników gier o około 1900 stanowisk z obecnych 22 000 osób w zespole. Zespół kierownictwa gamingu i ja jesteśmy zaangażowani, aby przeprowadzić ten proces jak najbardziej przemyślanie. Osoby bezpośrednio dotknięte tymi redukcjami odegrały ważną rolę w sukcesie Activision Blizzard, ZeniMax i zespołów Xboksa i powinny być dumne ze wszystkiego, co osiągnęły tutaj. Jesteśmy wdzięczni za całą kreatywność, pasję i poświęcenie, jakie wniosły do naszych gier, naszych graczy i naszych kolegów. Zapewnimy pełne wsparcie tym, którzy zostaną dotknięci w czasie przejścia, w tym świadczenia związane z odprawą, uwzględniające lokalne przepisy prawa pracy. Osoby, których stanowiska będą dotknięte, zostaną powiadomione, a my prosimy, abyście traktowali odchodzących kolegów z szacunkiem i współczuciem, które są zgodne z naszymi wartościami”.

Phil Spencer dodał, że firma będzie kontynuować inwestycje w obszary, które pozwolą jej rozwijać biznes. — Chociaż jest to trudny moment dla naszego zespołu, jestem pewniejszy niż kiedykolwiek w waszą zdolność do tworzenia i pielęgnowania gier, historii i światów, które zbliżają graczy — dodał.

Zwolnienia również w Blizzardzie

W ramach zwolnień prezes Blizzard Entertainment, Mike Ybarra, ogłosił, że odchodzi z firmy. Oto treść oświadczenia Ybarry, opublikowanego na Twitterze/X:

Wraz z odejściem Ybarry Blizzard opuszcza również główny projektant i współzałożyciel firmy, Allen Adham, twórca gier takich jak World of Warcraft, Diablo i Overwatch. Ich długo rozwijana gra survivalowa, nazwana roboczo Odyssey, została anulowana.

W grudniu 2022 roku Ybarra powiedział, że zespół pracujący nad nią podwoił się w ciągu ostatniego roku, z planami dalszego rozwoju. Tweety od pracowników Blizzarda, którzy teraz stracili pracę, sugerują, że cały zespół pracujący nad grą survivalową został zwolniony.

Źródło poinformowało IGN, że zespoły gamingowe Microsoftu już wcześniej doświadczyły znacznych cięć w budżetach marketingowych, zanim pracownicy zostali poinformowani o zwolnieniach.

Czytaj też:

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Obserwuj EnterTheCode.pl w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.

Total
0
Shares
_podobne artykuły