Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Notatnik cyfrowy – do czego się przydaje?

Ostatnia aktualizacja 14 września, 2022

Mając do wyboru szeroką gamę tabletów graficznych w niezłych cenach, z pewnością notatnik cyfrowy nie jest urządzeniem, o którym pomyśli się w pierwszej kolejności. Warto jednak zapoznać się z ofertą tego rodzaju notatników. Notatniki elektroniczne zapotrzebowanie na szybko zdigitalizowane notatki, do tworzenia których tablet graficzny może być zbyt drogim lub niepraktycznym pomysłem. Jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma urządzeniami i do czego może się przydać notatnik cyfrowy?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022. Dodaliśmy więcej szczegółów na temat modelu reMarkable 2.

Sprawdź: Tablety do rysowania – sprawdź propozycje

Notatnik cyfrowy a tablet graficzny

Na ogół tablet graficzny jest urządzeniem wskazującym, które wymaga podłączenia do komputera, choć istnieją też tablety łączące funkcję tradycyjnych tabletów graficznych i monitorów dotykowych. W tym porównaniu odwołujemy się jednak do modeli, które nie stanowią samodzielnych urządzeń.

Mając do wyboru tablet lub notatnik cyfrowy, ten drugi będzie lepszym pomysłem do szybkiej digitalizacji notatek. Dlaczego?

Notatniki elektroniczne, które współpracują z aplikacjami, umożliwiają szybkie przeniesienie zapisków do chmury, dzięki czemu ważne informacje będą dostępne od razu do dalszego przekazywania, wykorzystywania i odczytywania na różnych urządzeniach.

Na rynku można znaleźć różne rodzaje. Wśród urządzeń mamy do wyboru m.in. takie, których działanie opiera się na pisaniu na papierze za pomocą elektronicznego piórka z atramentem (Wacom Bamboo Slate), które współpracuje z podkładką dla papieru. Jeden przycisk umożliwia przeniesienie notatek do chmury za pomocą aplikacji.

Istnieją również znacznie droższe modele (na przykład reMarkable 2), w których wykorzystuje się e-papier. Zapiski i szkice tworzy się bezpośrednio na ekranie, a urządzenia są zintegrowane z Dyskiem Google, Dropboxem lub OneDrivem.

reMarkable 2 nadaje się również do czytania i przeglądania raportów, ponieważ idealnie sprawdzi się do wpisywania notatek bezpośrednio na stronach. Umożliwia również dodanie dodatkowych w przypadku potrzeby większego miejsca. 

Urządzenie obsługuje możliwość przeciągania i upuszczania plików, odczytywania PDF-ów i ePub-ów, a także ma czytelny w świetle słonecznym ekran.

Kupując reMarkable 2 użytkownik zyskuje roczną bezpłatną subskrypcję funkcji Connect. Dzięki niej można przechowywać w chmurze nieograniczoną liczbę plików. Connect pozwala również na integrację z dyskiem Google, Dropboxem oraz OneDrive. Inne udogodnienia dotyczą konwersji pisma ręcznego, udostępniania ekranu i błyskawicznej wysyłki mailem wszystkiego, co zostanie zanotowane. Wraz z funkcją Connect użytkownikowi przysługuje 36-miesięczna przedłużona gwarancja.

Zobacz: Tanie tablety do 200 zł – polecane modele

Tanie notatniki elektroniczne

Wśród notatników cyfrowych można też znaleźć modele za kilkadziesiąt złotych. Do czego mogą służyć? Można ich używać do bieżących zapisków, których potrzebujemy na chwilę. Idealne będą do przygotowania listy zakupów lub spisania listy zadań do zrobienia danego dnia. W momencie przeterminowania się notatek, usuwa się je za pomocą jednego przycisku.

Wielu rodziców wykorzystuje tanie notatniki cyfrowe także w ramach zabawki dla dzieci. Taki notatnik to w dłuższej perspektywie ekologiczny wariant dla bloku rysunkowego.

Total
0
Shares
_podobne artykuły