Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
program-szpiegowski-na-telefon-pegasus-predator-ratmilad

Program szpiegowski na telefon to nie tylko Pegasus

Ostatnia aktualizacja 7 października, 2022

Od wielu miesięcy na całym świecie ludzie żyją aferą, z którą związany jest program szpiegowski na telefon znany pod nazwą Pegasus. Pomimo iż jest to najbardziej obecnie znana tego typu aplikacja na świecie, to nie jest jedyna. Programy szpiegowskie na smartfony można pobrać także przypadkiem.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Pegasus – program szpiegowski na telefon

Od kilku lat polityków i zwykłych ludzi absorbuje sprawa związana z oprogramowaniem Pegasus. Czym jest oprogramowanie, które tak bulwersuje opinię publiczną?

Jest to niezwykle zaawansowany system, którym można zdalnie przesłać program szpiegowski na telefon niemal dowolnej osoby.

Działa on w ukryciu tak skutecznie, że użytkownik smartfona nie ma żadnych szans, aby zorientować się, że jego wiadomości z dowolnych komunikatorów i dane z poczty elektronicznej mogą być dowolnie czytane.

Co więcej, można zdalnie podsłuchiwać i nagrywać wszystkie rozmowy, w tym telefoniczne i prowadzone przez inne aplikacje internetowe, jak również weryfikować pozycję użytkownika po danych z sieci bazowych i GPS.

Największe jednak kontrowersje wzbudza fakt, że za pomocą tego systemu można wszelkie informacje modyfikować, a nawet wgrywać zdalnie dowolne pliko do pamięci zainfekowanego urządzenia. Gdy nie jest potrzebne, można tego szpiega zdalnie, szybko i po cichu usunąć z urządzenia ofiary.

Zobacz: grafika rastrowa – co to jest?

Pegasus jest skuteczny nie tylko na smartfonach z Androidem, ale także na wszystkich urządzeniach produkowanych przez firmę Apple, które słyną z trudności we włamaniu się do nich.

Ofiary Pegasusa

Twórcy, NSO Group, twierdzą, że stworzyli go, aby służby wywiadowcze krajów będących klientami firmy, mogły inwigilować przestępców i ich współpracowników. Jak się jednak okazało, wielu rządzących nie ograniczyło się tylko do tego. Stwierdzili, iż jest to idealne narzędzie do podsłuchiwania i podglądania informacji ze smartfonów przeciwników politycznych. Dotyczy to zapewne także i współpracowników, gdyż cytując klasyka „kontrola jest najwyższą formą zaufania”.

Są firmy, które badają przypadki bezprawnego wykorzystania Pegasusa i jest w stanie wskazać, które osoby były lub są ofiarami działania tego systemu. Jednym z nich jest Citizen LAB, działający przy Uniwersytecie Toronto. Na jego stronach można przeczytać najnowsze doniesienia o inwigilacji osób, które zupełnie nie mają nic wspólnego z przestępczością.

Sprawdź: Data Analyst – zarobki

Program szpiegowski na telefon to nie tylko Pegasus

Izraelski producent oprogramowania Pegasus nie jest jedynym, który oferuje taki system służbom wywiadowczym. Kilka miesięcy temu wskazano, iż kolejnym izraelskim programem szpiegującym podobnym do poprzednika jest system Predator opracowany przez Cytrox. Inny stworzyła firma QuaDream.

Ostatnie doniesienia dotyczą złośliwego oprogramowania, które każdy użytkownik smartfona z systemem android może przez przypadek pobrać na swoje urządzenie. Chodzi o program szpiegujący nazwany RatMilad. Wystarczy nieostrożne kliknięcie linka dystrybuowanego przez media społecznościowe, aby przejść na stronę przygotowaną przez hakerów i pobrać z nich aplikację. Wykonuje ona swoje zadanie, gdyż może nim być gra, program użytkowy lub coś innego. W tle pozwala on na instalację złośliwego kodu. Ten pozwala cyberprzestępcom wykradać poufne dane, nakrywać dźwięk i obraz z urządzenia, a także szyfrować je. To z kolei daje mu możliwość szantażowania ofiary w celu uzyskania okupu.

Pamiętajcie! Nie instalujcie nieznanych aplikacji spoza oficjalnego sklepu producenta systemu operacyjnego, z którego korzystacie na smartfonie. Jeśli musicie, to weryfikujcie źródła.

Total
0
Shares
_podobne artykuły