Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
zarobki-javascript-developer-junior-mid-senior

Zarobki JavaScript Developer na stanowiskach junior, mid, senior

Ostatnia aktualizacja 18 października, 2022

Wielu chcących zacząć naukę programowania lub przebranżowić się interesują zarobki JavaScript Developer na różnych poziomach zaawansowania. Chodzi o stanowiska junior, mid i senior. Poza tym ważne dla nich są też wymagania i możliwości zatrudnienia.

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2022. Weryfikacja zarobków i dodatkowa treść.

Ważną informacją dla chcących specjalizować się w tym języku programowania jest to, że JavaScript jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej pożądanych na rynku pracy.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Zarobki JavaScript Developer na stanowiskach junior, mid, senior

Zanim zacznie się myśleć o wyborze drogi w IT, warto poznać zarobki na danym stanowisku w zależności od doświadczenia. Niezbędna jest też wiedza o tym, co się chce robić, czego uczyć i w czym specjalizować. Nie da się nauczyć wszystkiego, a biorąc pod uwagę szybkie zmiany i ewolucję środowiska, nauka nigdy się nie kończy.

Aby zachęcić do nauki języka programowania JavaScript, podajemy zarobki, na jakie może liczyć osoba zajmująca się tym językiem na poziomach junior (początkujący), mid (średnio doświadczony) i senior (bardzo doświadczony).

Według raportu No Fluff Jobs o rynku pracy IT w Polsce w 2021 roku programiści zatrudnieni na stanowisku JavaScript Developer mogli liczyć na zarobki w wysokości od 13 tys. do 19 tys. zł netto na fakturze (B2B). Jest to mediana dolnych i górnych widełek z wystawianych ofert pracy. W przypadku umów o pracę mediana wynosiła 12 tys. do 17 tys. zł brutto.

Junior JavaScript Developer obecnie może liczyć na zarobki od 3,5 tys. zł w górę, ale średnia zarobków na tym stanowisku wynosi obecnie około 5 300 zł brutto miesięcznie.

Mid JavaScript Developer (specjalista) może otrzymać średnio około 8 200 zł brutto miesięcznie, ale w niektórych przypadkach jego zarobki mogą sięgać nawet powyżej 10 000 zł brutto.

Senior JavaScript Developer (starszy specjalista) bez problemu znajdzie zatrudnienie za co najmniej 11 000 zł, a w niektórych przypadkach nawet 15-16 000 zł brutto.

W przypadku stanowiska typu Fullstack wypłaty mogą sięgać nawet powyżej 40 tys. zł.

Ofert pracy dla osób znających JavaScript jest dużo, zarówno jeśli chodzi o stanowiska dla początkujących, jak i dla seniorów. Najczęściej oferty dotyczą pracy zdalnej, ale jeśli chodzi o biura, to przodują Warszawa, Kraków i Wrocław.

Co musi wiedzieć JavaScript Developer?

Zazwyczaj od osoby pracującej na stanowisku JavaScript Developer wymaga się przede wszystkim znajomości kodu HTML(5), CSS(3). Powinna znać także systemy Unix/Linux, ale przede wszystkim wymaga się znajomości języka JavaScript. Wszystko dlatego, że osoba na tym stanowisku zajmuje się projektowaniem aplikacji, a także odpowiada za prace związane z wdrażaniem tychże. Współpracuje także z członkami zespołów odpowiedzialnych za UX/UI.

Przydaje się znajomość takich frameworków jak Angular JS i React JS, a także znajomość projektowania UI we frontendzie (Grunt, Gulp JS).

Sprawdź: Co musi wiedzieć JavaScript Developer?

Ważne jest doświadczenie w pracy na tym stanowisku, a także znajomość języka angielskiego. Wszystko dlatego, że niejednokrotnie zdarza się, że pracuje się w zróżnicowanym i rozsianym po całym świecie zespole. Od niego i dodatkowych umiejętności danej osoby zależy, na jak wysokim poziomie zostanie zatrudniona.

Czym różni się Java od JavaScript?

Niektóre osoby chcące zgłębiać tajniki programowania, aby móc brać udział w tworzeniu aplikacji i serwisów internetowych mylą Java i JavaScript. W sumie brzmi podobnie i w dobie skomplikowanego nazewnictwa niewiele wiedzą o różnicach.

Już na samy początku kariery dobrze jest wiedzieć, czym różnią się te dwa języki programowania? Oto najważniejsze różnice pomiędzy nimi:

  • Kod Java musi być skompilowany, natomiast kod JavaScript to wyłącznie tekst
  • Każdy język wymaga innych wtyczek
  • Kod JavaScript jest uruchamiany tylko w przeglądarce. Java tworzy natomiast aplikacje działające na maszynie wirtualnej lub w przeglądarce
  • Java to język OOP (programowanie zorientowane obiektowo), a JavaScript to w szczególności język skryptowy OOP

Zobacz: Java a JavaScript – czym się różnią? To nie to samo

Total
0
Shares
_podobne artykuły