Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
zarobki-javascript-developer-junior-mid-senior

Zarobki JavaScript Developer na stanowiskach junior, mid, senior

Wielu chcących zacząć naukę programowania lub przebranżowić się interesują zarobki JavaScript Developer na różnych poziomach zaawansowania. Chodzi o stanowiska junior, mid i senior. Poza tym ważne dla nich są też wymagania i możliwości zatrudnienia.

Ważną informacją dla chcących specjalizować się w tym języku programowania jest to, że JavaScript jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej pożądanych na rynku pracy.

Zarobki JavaScript Developer na stanowiskach junior, mid, senior

Zanim zacznie się myśleć o wyborze drogi w IT, warto poznać zarobki na danym stanowisku w zależności od doświadczenia. Niezbędna jest też wiedza o tym, co się chce robić, czego uczyć i w czym specjalizować. Nie da się nauczyć wszystkiego, a biorąc pod uwagę szybkie zmiany i ewolucję środowiska, nauka nigdy się nie kończy.

Aby zachęcić do nauki języka programowania JavaScript, podajemy zarobki, na jakie może liczyć osoba zajmująca się tym językiem na poziomach junior (początkujący), mid (średnio doświadczony) i senior (bardzo doświadczony).

Według raportu No Fluff Jobs o rynku pracy IT w Polsce w 2021 roku programiści zatrudnieni na stanowisku JavaScript Developer mogli liczyć na zarobki w wysokości od 13 tys. do 19 tys. zł netto na fakturze (B2B). Jest to mediana dolnych i górnych widełek z wystawianych ofert pracy. W przypadku umów o pracę mediana wynosiła 12 tys. do 17 tys. zł brutto.

Junior JavaScript Developer obecnie może liczyć na zarobki od 3,5 tys. zł w górę.

Mid/Senior JavaScript Developer może otrzymać nawet od 9 tys. do 30 tys. zł netto na umowę B2B. W przypadku stanowiska typu Fullstack może to być nawet powyżej 40 tys. zł.

Ofert pracy dla osób znających JavaScript jest dużo, zarówno jeśli chodzi o stanowiska dla początkujących, jak i dla seniorów. Najczęściej oferty dotyczą pracy zdalnej, ale jeśli chodzi o biura, to przodują Warszawa, Kraków i Wrocław.

Co musi wiedzieć JavaScript Developer?

Zazwyczaj od osoby pracującej na stanowisku JavaScript Developer wymaga się przede wszystkim znajomości kodu HTML, CSS, znajomości systemów Unix/Linux, ale przede wszystkim znajomości JavaScript.

Przydaje się znajomość takich frameworków jak Angular JS i React JS, a także znajomość projektowania UI we frontendzie.

Sprawdź: Co musi wiedzieć JavaScript Developer?

Czym różni się Java od JavaScript?

Niektóre osoby chcące zgłębiać tajniki programowania, aby móc brać udział w tworzeniu aplikacji i serwisów internetowych mylą Java i JavaScript. W sumie brzmi podobnie i w dobie skomplikowanego nazewnictwa niewiele wiedzą o różnicach.

Już na samy początku kariery dobrze jest wiedzieć, czym różnią się te dwa języki programowania? Oto najważniejsze różnice pomiędzy nimi:

  • Kod Java musi być skompilowany, natomiast kod JavaScript to wyłącznie tekst
  • Każdy język wymaga innych wtyczek
  • Kod JavaScript jest uruchamiany tylko w przeglądarce. Java tworzy natomiast aplikacje działające na maszynie wirtualnej lub w przeglądarce
  • Java to język OOP (programowanie zorientowane obiektowo), a JavaScript to w szczególności język skryptowy OOP

Zobacz: Java a JavaScript – czym się różnią? To nie to samo

Total
6
Shares
_podobne artykuły