Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
senior-developer-umiejetnoci-zarobki

Senior Developer — kompetencje i zarobki

Prezentujemy kompetencje, które wymagane są od osób określanych mianem Senior Developer i zarobki na najpopularniejszych stanowiskach.

Ostatnia aktualizacja 4 października, 2023

Stanowisko Senior Developer oznacza osobę, która ma 5-8 lub więcej lat doświadczenia na stanowisku programisty. Nie są to jednak wszystkie kluczowe umiejętności, które określają to, co powinien wiedzieć taki specjalista.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Osoby rozpoczynające pracę jako programiści zazwyczaj marzą, aby zostać szefem działu i kierować zespołem. Niestety nie ma szans na to, aby od razu wskoczyć w buty senior developera. Trzeba popracować kilka lat, wykazać się zaangażowaniem, wiedzą, a także wynikami w jej poszerzaniu. Warto doprowadzić większość projektów do końca, aby móc się pochwalić w bieżącej lub kolejnej firmie.

Zobacz: Co musi wiedzieć JavaScript Developer?

Co doświadczony programista powinien wiedzieć? Jak zdobywa się rangę?

Na tym stanowisku programista powinien mieć rozległą wiedzę z zakresu programowania. Opanowanie języków programowania, czy frameworków to jedno, ale ważne jest też biegłe posługiwanie się nimi.

Wielu pracodawców zwraca także uwagę na kompetencje miękkie. Chodzi m.in. o dobrą znajomość języka angielskiego, gdyż na tym poziomie pracuje się często w międzynarodowych zespołach i kontaktuje się z klientami z różnych zakątków świata. 

Oprócz języków ważna jest umiejętność pracy w zespole, dlatego docenia się mentora umiejącego przekazać swoją wizję współpracownikom i odpowiedzieć rzeczowo na pytania młodszych stażem programistów. 

Seniorzy powinni też umieć zaplanować i rozdzielić pracę pomiędzy członków zespołu, a także dopilnować postępów prac. Ceniona jest także umiejętność pracowania nad kilkoma projektami naraz. 

Kolejną niezwykle ważną cechą jest umiejętność wyszukiwania i poprawiania wszelkich błędów (bugów) w kodzie. 

Doceniane są także starania czynione w kierunku pogłębiania wiedzy, rozwijania swoich kompetencji. 

Zarobki seniora w IT na popularnych stanowiskach

Senior Developer – zarobki w 2023 roku

Według wewnętrznych danych No Fluff Jobs z 2023 roku, Senior Backend Developer pracujący w oparciu o umowę B2B mógł liczyć na widełki rzędu 21-28 tys. zł netto (+VAT). W przypadku umowy o pracę było to 16-23 tys. zł brutto.

W kategorii Frontend, widełki dla Senior Developera wyniosły 20-27 tys. zł netto (+VAT) przy współpracy w oparciu o umowę B2B. Jeśli specjalista był zatrudniony na umowę o pracę, zarobki mieściły się w przedziale 16-23 tys. zł brutto.

Senior Fullstack Developer na B2B mógł liczyć na stawkę rzędu 24-30 tys. zł netto (+VAT) oraz 19-25 tys. zł brutto na UoP.

Senior Developer – zarobki w 2022 roku

W raporcie o rynku pracy IT w 2022 roku No Fluff Jobs przedstawił następujące widełki płacowe.

Senior Developer w kategorii Backend mógł liczyć na zarobki rzędu 18,5-26 tys. zł netto (+VAT) przy umowie B2B. Pracując w ramach umowy o pracę mogł liczyć na zarobki mieszczące się w widełkach 15-21,6 tys. zł brutto.

W kategorii Frontend, Senior Developer mógł dostać wynagrodzenie mieszczące się w zakresie 18-25,2 tys. zł netto (+VAT) w przypadku współpracy w oparciu o umowę B2B. Przy umowie o pracę było to 14,3-20,5 tys. zł brutto.

Senior Developer w kategorii Fullstack mógł liczyć na widełki rzędu 18,5-26 tys. zł netto (+VAT) przy umowie B2B. W przypadku umowy o pracę było to 15-22 tys. zł brutto.

Senior Developer – zarobki w 2021 roku

Dla porównania No Fluff Jobs w swoim raporcie “Rynek pracy IT w Polsce w 2021 roku” przedstawia następujące dane na temat zarobków na poziomie Senior w wybranych kategoriach.

Senior Java Developer może liczyć na zarobki w granicach od 16 tys. do 22 tys. zł.

Python Senior Developer może liczyć na zarobki w granicach od 15 tys. do 20 tys. zł.

Senior Front end Developer może liczyć na zarobki w granicach od 13,5 tys. do 19,5 tys. zł.

W porównaniu z 2021 rokiem osoby na stanowiskach senior, w 2022 roku mogły liczyć na płace wyższe o kilkaset złotych. Nadal najwięcej można zabronić w DevOps oraz na stanowisku programistów JavaScript, Java i Python. Najwyższe płace, jakie odnotowano, to niemal 40 000 zł na umowę B2B.

Zobacz: Najlepiej płatne zawody w IT dla początkujących

Biorąc pod uwagę to, że na rynku ciągle poszukuje się programistów na tak wysokie stanowiska, warto inwestować w praktykę, wiedzę, rozwój umiejętności programistycznych, kompetencji miękkich i językowych (angielski to podstawa!). W ciągu kilku lat można zdobyć wiedzę i umiejętności pozwalające osiągać bardzo wysoki pułap zarobków.

Total
0
Shares
_podobne artykuły