Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
senior-developer-umiejetnoci-zarobki

Senior Developer — kompetencje i zarobki

Prezentujemy kompetencje, które wymagane są od osób określanych mianem Senior Developer i zarobki na najpopularniejszych stanowiskach.

Stanowisko Senior Developer oznacza osobę, która ma 5-8 lub więcej lat doświadczenia na stanowisku programisty. Nie są to jednak wszystkie kluczowe umiejętności, które określają to, co powinien wiedzieć taki specjalista.

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022. Dodatkowa treść.

Osoby rozpoczynające pracę jako programiści zazwyczaj marzą, aby zostać szefem działu i kierować zespołem. Niestety nie ma szans na to, aby od razu wskoczyć w buty senior developera. Trzeba popracować kilka lat, wykazać się zaangażowaniem, wiedzą, a także wynikami w jej poszerzaniu. Warto doprowadzić większość projektów do końca, aby móc się pochwalić w bieżącej lub kolejnej firmie.

Zobacz: Co musi wiedzieć JavaScript Developer?

Senior Developer — co powinien wiedzieć? Jak zdobywa się rangę?

Na tym stanowisku programista powinien mieć rozległą wiedzę z zakresu programowania. Opanowanie języków programowania, czy frameworków to jedno, ale ważne jest też biegłe posługiwanie się nimi.

Wielu pracodawców zwraca także uwagę na kompetencje miękkie. Chodzi m.in. o dobrą znajomość języka angielskiego, gdyż na tym poziomie pracuje się często w międzynarodowych zespołach i kontaktuje się z klientami z różnych zakątków świata. 

Oprócz języków ważna jest umiejętność pracy w zespole, dlatego docenia się mentora umiejącego przekazać swoją wizję współpracownikom i odpowiedzieć rzeczowo na pytania młodszych stażem programistów. 

Seniorzy powinni też umieć zaplanować i rozdzielić pracę pomiędzy członków zespołu, a także dopilnować postępów prac. Ceniona jest także umiejętność pracowania nad kilkoma projektami naraz. 

Kolejną niezwykle ważną cechą jest umiejętność wyszukiwania i poprawiania wszelkich błędów (bugów) w kodzie. 

Doceniane są także starania czynione w kierunku pogłębiania wiedzy, rozwijania swoich kompetencji. 

Senior Developer — zarobki na popularnych stanowiskach

Dokładny raport na temat zarobków w 2021 roku na stanowiskach programistycznych przedstawił No Fluff Jobs w swoim raporcie “Rynek pracy IT w Polsce w 2021 roku”. Poniżej prezentujemy widełki płacowe na popularnych stanowiskach.

Senior Java Developer może liczyć na zarobki w granicach od 16 tys. do 22 tys. zł.

Python Senior Developer może liczyć na zarobki w granicach od 15 tys. do 20 tys. zł.

Senior Front end Developer może liczyć na zarobki w granicach od 13,5 tys. do 19,5 tys. zł.

W porównaniu z ubiegłym rokiem osoby na stanowiskach senior, w 2022 roku mogą liczyć na płace wyższe o kilkaset złotych. Nadal najwięcej można zabronić w DevOps oraz na stanowisku programistów JavaScript, Java i Python. Najwyższe płace, jakie odnotowano, to niemal 40 000 zł na umowę B2B.

Zobacz: Najlepiej płatne zawody w IT dla początkujących

Biorąc pod uwagę to, że na rynku ciągle poszukuje się programistów na tak wysokie stanowiska, warto inwestować w praktykę, wiedzę, rozwój umiejętności programistycznych, kompetencji miękkich i językowych (angielski to podstawa!). W ciągu kilku lat można zdobyć wiedzę i umiejętności pozwalające osiągać bardzo wysoki pułap zarobków.

Total
0
Shares
_podobne artykuły