Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
zarobki-w-it-wzrost-granice-wielkosci

Zarobki w IT – gdzie jest granica?

Ostatnia aktualizacja 20 września, 2022

Zarobki w IT to w ciągu kilku ostatnich lat temat, który porusza bardzo wiele osób. Zarobki rosły, gdyż zwiększyło się znacznie zapotrzebowanie na ludzi pracujących w branży IT. Najwięcej ofert dotyczyło programistów, ale i testerów, a także ludzi pracujących na innych stanowiskach. Do niedawna też uważano, że najwyższe zarobki w IT nie osiągną 25 000 zł, a jednak stało się inaczej.

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022. Drobne poprawki i dodatkowa treść.

  • Z naszego badania wynika, że o zmianie zawodu i przejściu do IT myślą osoby zarabiające 3-4 tys. zł netto
  • Nieco mniej osób z wynagrodzeniem 5-6 tys. zł netto również rozważa przebranżowienie się
  • Okazuje się też, że obecnie da się przekroczyć barierę zarobków wynoszącą 25 tys. zł, którą kiedyś uważano za wręcz nierealną do uzyskania
Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Zarobki w IT – badanie dotyczące przenranżowienia się na IT

We współpracy z ARC Rynek i Opinie przeprowadziliśmy badanie na 1025 osobach w grupie wiekowej 25-37, w którym sprawdziliśmy m.in. czy Polacy chcą się przebranżowić do IT. Sprawdziliśmy, kim są respondenci, a także jakie są ich motywacje i co sprawia im trudności na drodze do zmiany branży.

Zobacz: Raport: Przebranżowienie do IT – czerwiec 2022

Okazuje się, że o zmianie zawodu myślą osoby zarabiające 3-4 000 zł netto, ale także ludzie, których wypłaty kształtują się obecnie w granicach 5-6 000 zł netto. Wszystko dlatego, iż w IT zarabia się po prostu więcej, praca jest łatwiejsza, bardziej poukładana.

Dodatkowo często można wykonywać ją zdalnie, czyli niemal z dowolnego miejsca, w tym z domu. Odpadają wtedy wydatki na przejazdy, a co więcej, nie traci się na nie czasu. Nie trzeba kupować nowych ubrań, można jeść przyrządzone w domu dania, a nie lunche w pobliskich bistro. Wszystko to oznacza oszczędności, czyli w portfelu zostaję co miesiąc więcej pieniędzy przy takiej samej płacy.

Zarobki w IT w Polsce

Okazuje się, że faktycznie zarobki w IT w Polsce mogą wielu przyprawić o zawrót głowy. Ogłoszenia z widełkami o pracę, które można znaleźć w portalu No Fluff Jobs, często wskazują, że fachowcy mogą liczyć na płace w wysokości nawet powyżej 20 000 zł! Potwierdzają to dane zebrane w ciągu ostatnich 6 miesięcy na podstawie median widełek wynagrodzeń z ofert pracy zamieszczanych w tym portalu.

zarobki-w-it-wzrost-granice-wielkosci No Fluff Jobs
Kliknij grafikę, aby ją powiększyć.

Okazuje się też, że da się przekroczyć barierę zarobków wynoszącą 25 000 zł. Uważano ją niegdyś za nieprzekraczalną w tej branży. Są już ogłoszenia dla wyjątkowych fachowców, których pozyskanie jest obecnie bardzo trudne. Oni mogą żądać za swoje umiejętności, wiedzę i doświadczenie nawet sporo powyżej 35 000 zł!

Nie chodzi o to, że ich nie ma, ale jeśli już ktoś ich pozyska, to za wszelką cenę chce zatrzymać u siebie, oferując bardzo korzystne warunki zatrudnienia. Dlatego Ci, którzy potrzebują takich specjalistów, muszą zachęcić ich odpowiednią gratyfikacją. To sprawia, że oferty sięgają już powyżej tej granicy.

Zarobki w IT w Polsce zaczynają się od pułapu 2-3 000 zł dla osób z nikłymi lub podstawowymi kwalifikacjami. Jeśli jednak ktoś jest ambitny, szkoli się, jest aktywny w pracy i popełnia mało błędów, może liczyć na szybki awans, podwyżki, premie i prowizje.

Jak widać, pułap zarobków jest wysoki, ale zależy właśnie od wiedzy, doświadczenia i umiejętności.

Sprawdź: Bootcamp – nowoczesne szkolenie do pracy w IT

Total
0
Shares
_podobne artykuły