Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Motion Design, czyli ulepszona forma komunikacji wizualnej

W czasach zalewu informacji, a jednocześnie przyzwyczajenia do szybkiej konsumpcji treści, firmy i usługodawcy walczą o każdą setną sekundy naszej uwagi. Statyczne grafiki czy zdjęcia nie angażują już tak mocno, jeśli mamy do wyboru coś interaktywnego, co samo może nas poprowadzić poprzez treść, z którą się zetkniemy. O czym mówimy? Motion Design to coś lepszego niż animacja, a obecnie coraz częściej wykorzystywany jest w marketingu, e-learningu, czy po prostu w designie stron i aplikacji.

Sprawdź: WCAG 2.1, czyli zalecenia na temat dostępności stron

Dynamiczny design jest lepszy niż zwykłe wideo

Bez wątpienia dynamiczny design to aktualnie często wykorzystywana forma, która uatrakcyjnia treści stron i aplikacji, a często sama w sobie staje się jej integralną częścią. Jest to możliwe dzięki nieograniczonym możliwościom nadania dynamiki elementom graficznym, których zadaniem jest przeprowadzenie użytkownika przez pożądany proces.

To technika znacznie lepsza niż zwykłe wideo. Motion Design może mieć formę kilku kilkunastosekundowego gifu. Przez to więc będzie ważył znacznie mniej od filmu, ale też może być wykorzystany jako krótki plik filmowy. Poza autonomicznymi elementami wizualnymi, Motion Design to także bardzo dobry motyw do wykorzystania w UX Designie.

Zobacz: Wywiad pogłębiony. Dlaczego jest przydatny w UX Designie?

Dynamikę możemy wprowadzić wszędzie. Mogą to być osobne elementy graficzne, ale też doskonale się sprawdzi w typografii, w nowoczesnych, minimalistycznych projektach.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Motion Design a UX Design

Mówi się, że uwaga użytkownika to współczesna waluta. Aby zwiększyć poziom zaangażowania w witrynie lub w aplikacji, wykorzystanie Motion Designu może być strzałem w dziesiątkę. W jaki sposób może wpłynąć na UX?

Współczesne poruszanie się po internecie to głównie scrollowanie. Elementy Motion Designu mogą reagować na ten gest, wprawiając w ruch odpowiednie sekcje na stronie i sugerować dalsze kroki. Daje to poczucie większej immersyjności, a także pozytywnie wpływa na zwiększenie intuicyjności aplikacji.

Za pomocą wprawionych w ruch elementów możemy przeprowadzić użytkownika przez instrukcję. A konkretnie sygnalizować zmiany lub zwracać uwagę na szczegóły istotne dla tematu. W rezultacie, z punktu widzenia dobrego UX, Motion Design umożliwia jeszcze lepszą komunikację produktu z użytkownikiem.

Total
1
Shares
_podobne artykuły