Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
trendy-w-programowaniu-2022

Trendy w programowaniu 2022

Ostatnia aktualizacja 23 maja, 2022

W 2022 roku trendy w programowaniu niemal się nie zmieniają, niemal! Bezpieczeństwo jest jednym z priorytetów, ale depczą mu po piętach tematy związane z low-code, no-code, cloud-native i środowiskami zdalnymi oraz automatyzacją.

Jakie trendy w programowaniu będą obowiązywały w 2022 roku?

Serwis SlashData opracował raport dotyczący zmian dotykających trendy w programowaniu w aż 160 krajach. Obejmuje on języki programowania, wykorzystywane narzędzia i API, a także aplikacje i segmenty technologii w końcówce 2021 roku.

Wtedy liderem pozostawał język programowania JavaScript. Stosuje się go do tworzenia aplikacji web i backend. W ciągu pół roku zaczęło go używać ponad 2,5 mln nowych programistów.

Zobacz: JavaScript – typowe zastosowania

Drugie miejsce wśród najczęściej wybieranych języków programowania zajmował Python, a trzecie dzierżyła Java.

Rok 2022 przyniósł zmiany. O pierwsze miejsce zawalczy SQL i HTML/CSS. Możliwe, że zajmą one miejsca JavaScriptu i Pythona. Wysoko uplasuje się TypeScript i Rust.

Te dwa ostatnie głównie ze względu na bezpieczeństwo, jakie one oferują, gdyż w ostatnich 2-3 latach notuje się znacznie wzmożone ilości skutecznych ataków na aplikacje, strony i infrastrukturę IT w firmach. Hakerzy używają niezwykle zaawansowanych narzędzi oraz technik pozwalających na włamania, wykradanie kodu i zatruwanie infrastruktury w celu wymuszania okupów – ransomware.

Popularność frameworków

Frameworki i ich popularność zależy od języków programowania wybieranych przez programistów.

Mobilne frameworki hybrydowe zdominowane są przez React Native, Flutter, Ionic, Cordova, Dart. Testowanie ułatwiają Typescript, Micro Frontends i GraphQL.

W przypadku JavaScript najpopularniejszymi są:

 • React – stworzony przez Facebooka przydatny jest przy tworzeniu dynamicznych interfejsów użytkownika. Sprawdzi się zarówno przy budowie aplikacji mobilnych i stron internetowych.
 • Vue.js – stworzony przez niezależnych programistów i polecany do tworzenia aplikacji na różne platformy. Jest dość łatwy do opanowania – tak twierdzą fachowcy.
 • Angular – stworzony przez Google nadaje się do tworzenia aplikacji jednostronicowych (SPA). Jest bardzo wydajny i oferuje ogromne możliwości, co potwierdza jego wykorzystanie przez takich gigantów jak Microsoft i PayPal.

Sprawdź: Czym jest Angular?

Według strony HotFrameworks (dane zbierane od 2016 do Q2 2021 roku) 10 najpopularniejszych frameworków bez podziału na kategorie to:

 1. React
 2. ASP.NET MVC
 3. Angular
 4. Ruby on Rails
 5. AngularJS
 6. Vue.js
 7. Django
 8. Laravel
 9. ASP.NET
 10. Spring

Czym jest NoCode, Low-Code i CodeGen?

Nowe trendy w programowaniu to także NoCode, Low-Code i CodeGen. Chodzi o wykorzystanie przy programowaniu osób, które nie posiadają zaawansowanej i fachowej wiedzy na ten temat. Dzięki automatyzacji procesów programowania można tworzyć działające aplikacje.

Skuteczności tego typu działań dowiodły tego coraz popularniejsze aplikacje mobilne uczące dzieci przez przestawianie i dodawanie bloków odpowiedzialnych za reakcje postaci na ekranie lub pozwalające tworzyć proste aplikacje.

Chodzi o skupienie się na rozwiązaniu konkretnego problemu jak najmniejszym kosztem, w tym głównie chodzi o czas.

Sztuczna inteligencja odciąży programistów

Jednym z trendów w całym IT jest wykorzystanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Dzięki przygotowaniu odpowiednich porcji kodu i nauczeniu algorytmu jak składać poszczególne klocki w całość, aby powstawała aplikacja nierozwiązująca dany problem, możliwe będzie zaoszczędzenie czasu programistów i pozwolenie im na skupienie się na tworzeniu bloków.

Sztuczna inteligencja też będzie w stanie znacznie szybciej wyłapywać błędy, furtki, przez które mogą włamywać się hakerzy. To przełoży się na lepiej dopracowane, tańsze i szybciej powstające oprogramowanie.

Rozwijająca się społeczność Open Source

Społeczność Open Source jest coraz bardziej doceniana. Chodzi nie tylko o zaangażowanie się najlepszych programistów na świecie w tworzenie oprogramowania, ale też o fakt, że ma ono otwarty kod. Każdy, kto choć trochę zna się na programowaniu, może nie tylko dołożyć swoją cegiełkę przy powstawaniu różnych projektów, ale też czerpać z nich natchnienie. Dodatkowo bez problemu zarówno indywidualni programiści, jak i instytucje prywatne i państwowe mogą weryfikować powstały kod pod kątem bezpieczeństwa.

Śledząc trendy na rynku aplikacji wykorzystywanych przez instytucje w wielu krajach, skupiają się one na programach Open Spurce, które rozwijane są dynamicznie. Co więcej, oferują niejednokrotnie możliwości wystarczające do wykonywania zadań stawianych w tychże instytucjach, a są dostępne zupełnie za darmo lub znacznie taniej niż komercyjne produkty.

Sprawdź: Trendy w UI/UX na 2022 i 2023 rok

Total
0
Shares
_podobne artykuły