Trendy w programowaniu 2022
Ostatnia aktualizacja 23 maja, 2022
W 2022 roku trendy w programowaniu niemal się nie zmieniają, niemal! Bezpieczeństwo jest jednym z priorytetów, ale depczą mu po piętach tematy związane z low-code, no-code, cloud-native i środowiskami zdalnymi oraz automatyzacją.
Jakie trendy w programowaniu będą obowiązywały w 2022 roku?
Serwis SlashData opracował raport dotyczący zmian dotykających trendy w programowaniu w aż 160 krajach. Obejmuje on języki programowania, wykorzystywane narzędzia i API, a także aplikacje i segmenty technologii w końcówce 2021 roku.
Wtedy liderem pozostawał język programowania JavaScript. Stosuje się go do tworzenia aplikacji web i backend. W ciągu pół roku zaczęło go używać ponad 2,5 mln nowych programistów.
Zobacz: JavaScript – typowe zastosowania
Drugie miejsce wśród najczęściej wybieranych języków programowania zajmował Python, a trzecie dzierżyła Java.
Rok 2022 przyniósł zmiany. O pierwsze miejsce zawalczy SQL i HTML/CSS. Możliwe, że zajmą one miejsca JavaScriptu i Pythona. Wysoko uplasuje się TypeScript i Rust.
Te dwa ostatnie głównie ze względu na bezpieczeństwo, jakie one oferują, gdyż w ostatnich 2-3 latach notuje się znacznie wzmożone ilości skutecznych ataków na aplikacje, strony i infrastrukturę IT w firmach. Hakerzy używają niezwykle zaawansowanych narzędzi oraz technik pozwalających na włamania, wykradanie kodu i zatruwanie infrastruktury w celu wymuszania okupów – ransomware.
Popularność frameworków
Frameworki i ich popularność zależy od języków programowania wybieranych przez programistów.
Mobilne frameworki hybrydowe zdominowane są przez React Native, Flutter, Ionic, Cordova, Dart. Testowanie ułatwiają Typescript, Micro Frontends i GraphQL.
W przypadku JavaScript najpopularniejszymi są:
- React – stworzony przez Facebooka przydatny jest przy tworzeniu dynamicznych interfejsów użytkownika. Sprawdzi się zarówno przy budowie aplikacji mobilnych i stron internetowych.
- Vue.js – stworzony przez niezależnych programistów i polecany do tworzenia aplikacji na różne platformy. Jest dość łatwy do opanowania – tak twierdzą fachowcy.
- Angular – stworzony przez Google nadaje się do tworzenia aplikacji jednostronicowych (SPA). Jest bardzo wydajny i oferuje ogromne możliwości, co potwierdza jego wykorzystanie przez takich gigantów jak Microsoft i PayPal.
Sprawdź: Czym jest Angular?
Według strony HotFrameworks (dane zbierane od 2016 do Q2 2021 roku) 10 najpopularniejszych frameworków bez podziału na kategorie to:
- React
- ASP.NET MVC
- Angular
- Ruby on Rails
- AngularJS
- Vue.js
- Django
- Laravel
- ASP.NET
- Spring
Czym jest NoCode, Low-Code i CodeGen?
Nowe trendy w programowaniu to także NoCode, Low-Code i CodeGen. Chodzi o wykorzystanie przy programowaniu osób, które nie posiadają zaawansowanej i fachowej wiedzy na ten temat. Dzięki automatyzacji procesów programowania można tworzyć działające aplikacje.
Skuteczności tego typu działań dowiodły tego coraz popularniejsze aplikacje mobilne uczące dzieci przez przestawianie i dodawanie bloków odpowiedzialnych za reakcje postaci na ekranie lub pozwalające tworzyć proste aplikacje.
Chodzi o skupienie się na rozwiązaniu konkretnego problemu jak najmniejszym kosztem, w tym głównie chodzi o czas.
Sztuczna inteligencja odciąży programistów
Jednym z trendów w całym IT jest wykorzystanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Dzięki przygotowaniu odpowiednich porcji kodu i nauczeniu algorytmu jak składać poszczególne klocki w całość, aby powstawała aplikacja nierozwiązująca dany problem, możliwe będzie zaoszczędzenie czasu programistów i pozwolenie im na skupienie się na tworzeniu bloków.
Sztuczna inteligencja też będzie w stanie znacznie szybciej wyłapywać błędy, furtki, przez które mogą włamywać się hakerzy. To przełoży się na lepiej dopracowane, tańsze i szybciej powstające oprogramowanie.
Rozwijająca się społeczność Open Source
Społeczność Open Source jest coraz bardziej doceniana. Chodzi nie tylko o zaangażowanie się najlepszych programistów na świecie w tworzenie oprogramowania, ale też o fakt, że ma ono otwarty kod. Każdy, kto choć trochę zna się na programowaniu, może nie tylko dołożyć swoją cegiełkę przy powstawaniu różnych projektów, ale też czerpać z nich natchnienie. Dodatkowo bez problemu zarówno indywidualni programiści, jak i instytucje prywatne i państwowe mogą weryfikować powstały kod pod kątem bezpieczeństwa.
Śledząc trendy na rynku aplikacji wykorzystywanych przez instytucje w wielu krajach, skupiają się one na programach Open Spurce, które rozwijane są dynamicznie. Co więcej, oferują niejednokrotnie możliwości wystarczające do wykonywania zadań stawianych w tychże instytucjach, a są dostępne zupełnie za darmo lub znacznie taniej niż komercyjne produkty.
Sprawdź: Trendy w UI/UX na 2022 i 2023 rok