JavaScript – typowe zastosowania
Ostatnia aktualizacja 9 lipca, 2022
Typowe zastosowania JavaScript interesują przede wszystkim osoby rozważające naukę tego języka programowania. Nie ma znaczenia, czy są to programiści znający inne języki, czy osoby chcące się przebranżowić. Wiedza ta pomaga zorientować się, czy warto poświęcać mu czas, czy jednak skupić się na czymś innym.
Zobacz: Zarobki JavaScript Developer na stanowiskach junior, mid, senior
JavaScript jest językiem programowania wysokiego poziomu. Dzięki niemu można tworzyć i stosować na stronach internetowych dynamiczne elementy. Jego znajomość ogromnie przydaje się przy tworzeniu frontendu.
Często programiści tworząc aplikacje i witryny internetowe wykorzystują gotowe biblioteki, co pozwala bardzo szybko uporać się z problemami. Dodatkową zaletą bibliotek jest to, że wykorzystujące je strony działają niezwykle wydajnie.
Zobacz: Podstawy JavaScript – poznaj biblioteki
JavaScript – typowe zastosowania
Typowe zastosowania JavaScript to tworzenie dynamicznych stron WWW i aplikacji w nich wykorzystywanych. JS znajduje zastosowanie przy tworzeniu gier przeglądarkowych i wieloplatformowych gier. W tym drugim przypadku łączy się JS z platformą Node.js i silnikiem przeglądarkowym Chromium, który jest coraz częściej wykorzystywany w różnych przeglądarkach.
JS wykorzystywany jest w internetowych narzędziach analitycznych (Google Analytics, piksel Facebooka itp.). Słuchający muzyki przez przeglądarki zazwyczaj nie wiedzą, że umożliwia im to wykorzystanie JavaScriptu.
JavaScript wykorzystuje się także w przeglądarkowych wersjach poczty elektronicznej. Przykładowo, podczas pisania listu sprawdzane są błędy ortograficzne lub gramatyczne.
Gdy dostosowujemy kolory lub wygląd ulubionych witryn to właśnie JavaScript umożliwia takie działania.
Programiści umieszczają dzięki JS narzędzia, które gromadzą i wysyłają do nich wszelkie błędy jakie wystąpiły podczas działania strony WWW. Ułatwia to nadzór i wyłapywanie problemów.
Jak uczyć się języka JavaScript?
Języka JavaScript można nauczyć się samemu, korzystając z różnych podręczników, samouczków i filmików w internecie. Można też wybrać płatne kursy, dzięki którym ne tylko pozna się samą składnię i przykłady, ale też pozyska się wiedzę na temat dobrych praktyk programowania w nim.
Sprawdź: Kurs JavaScript – jakie są możliwości nauki?