Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Asystent AI SARAH od WHO. / Fot. WHO

SARAH to asystent AI od WHO. Udzieli Ci porady zdrowotnej, lecz nie zawsze trafnej

Ostatnia aktualizacja 19 kwietnia, 2024

SARAH, czyli Smart AI Resource Assistant for Health, to projekt opracowany przez Światową Organizację Zdrowia. Jako wirtualny pracownik zdrowia, SARAH oferuje najczęściej poszukiwane porady zdrowotne w 8 językach i działa przez całą dobę, zawsze służąc pomocą. Uruchomienie SARAH było spodziewanym krokiem, ponieważ świat pilnie potrzebuje edukacji zdrowotnej i stoi przed wieloma problemami z powodu braku pracowników służby zdrowia.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Jak działa asystent WHO?

Główne możliwości SARAH to pokrycie większości zagadnień zdrowia publicznego i promocja zdrowia. SARAH oferuje interakcje z użytkownikami, dostarczając podstawowe informacje na temat zdrowego żywienia, zdrowia psychicznego, używania tytoniu, a także bardziej szczegółowe dane dotyczące chorób takich jak cukrzyca czy choroby serca. SARAH opiera się na modelu AI ChatGPT 3.5, a najnowsze dane, które wykorzystuje, są aktualne do września 2021 roku. WHO podkreśla, że narzędzie to znajduje się na wczesnym etapie rozwoju i może dostarczać odpowiedzi nie zawsze dokładne.

SARAH ma na celu uzupełnienie, a nie zastąpienie tradycyjnych źródeł informacji zdrowotnej i zaleca konsultację z lekarzem w przypadku potrzeby bardziej specjalistycznych porad.

Aby rozpocząć rozmowę z wirtualnym asystentem, wymagany jest dostęp do mikrofonu. W trakcie rozmowy możesz zarówno mówić, jak i pisać wiadomości tekstowe na czacie.

Rozmowa z SARAH jest możliwa w 8 językach, w tym angielskim. / Źródło: materiały własne
Rozmowa z SARAH jest możliwa w 8 językach, w tym angielskim. / Źródło: materiały własne

Bezpieczeństwo i etyka w działaniu SARAH

Projekt SARAH zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa podczas pracy z nią. Po pierwsze, twarze użytkowników są widoczne dla modelu, a ich ekspresje są przechowywane do analizy przez 30 sekund, a następnie usuwane z danych w celu ochrony prywatności. Po drugie, sesje z użytkownikami są anonimowe, co oznacza, że pracownik nie może zbierać informacji o użytkowniku, aby powodować problemy z prywatnością.

W przyszłości chatbot AI będzie twoim współpracownikiem

WHO współpracuje z firmą Soul Machines Ltd. nad doskonaleniem wydajności SARAH, jednocześnie kładąc duży nacisk na kwestie etyczne, takie jak prywatność danych i bezpieczeństwo użytkowników. Użycie otwartych źródeł danych może rodzić ryzyko naruszeń prywatności, dlatego organizacja dąży do minimalizacji potencjalnych zagrożeń cybernetycznych.

WHO aktywnie zachęca społeczność badawczą do współpracy nad rozwojem SARAH, widząc w tej technologii potencjał do zmniejszania nierówności zdrowotnych i poprawy dostępu do aktualnych, wiarygodnych informacji zdrowotnych. Mimo że narzędzie to jeszcze nie osiągnęło pełni możliwości, już teraz daje nadzieję na przyszłość, w której zaawansowane AI będzie mogło wspierać globalne zdrowie publiczne. SARAH, mimo iż obecnie prezentuje się jako avatar o białej skórze, ma być dostosowywana w odpowiedzi na preferencje użytkowników, co podkreśla jej neutralność i uniwersalność jako narzędzia zdrowotnego.

Przyszłość zdrowia jest cyfrowa, a wspieranie krajów w wykorzystaniu mocy technologii cyfrowych dla zdrowia jest priorytetem dla WHO. S.A.R.A.H. daje nam wgląd w to, jak sztuczna inteligencja może być wykorzystana w przyszłości do poprawy dostępu do informacji zdrowotnych w bardziej interaktywny sposób.

dyrektor generalny WHO, Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus

SARAH stanowi istotny krok naprzód w wykorzystaniu sztucznej inteligencji do edukacji zdrowotnej. Projekt ten, choć jeszcze w początkowej fazie, pokazuje nam, jaki potencjał nowe technologie mogą mieć w przekształcaniu sektora opieki zdrowotnej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Obserwuj EnterTheCode.pl w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.

Total
0
Shares
_podobne artykuły