Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
chatgpt dostępny na smartfonie

Co to jest ChatGPT. Przewodnik po zaawansowanym asystencie opartym na AI

Ostatnia aktualizacja 1 lutego, 2024

Co to jest ChatGPT i jakie ma możliwości?

ChatGPT to zaawansowany model języka sztucznej inteligencji, opracowany przez firmę OpenAI. Jego prototyp został uruchomiony 30 listopada 2022 r. Został on wytrenowany do rozumienia i generowania tekstu w naturalnym języku. Dzięki temu ChatGPT może prowadzić rozmowy na różne tematy, odpowiadać na pytania, pomagać w tworzeniu tekstów, a nawet rozwiązywać proste problemy. Model ten bazuje na architekturze GPT (Generative Pretrained Transformer), która pozwala na analizę i tworzenie tekstów w sposób, który jest zrozumiały i naturalny dla ludzi. ChatGPT jest wykorzystywany w wielu zastosowaniach, od obsługi klienta po edukację i rozrywkę.

Aktualnie w podstawowych planach mamy opcję Free i płatną Plus. W darmowej wersji dostaniemy dostęp do modelu GPT-3.5, który jest regularnie aktualizowany oraz dostęp do narzędzia na stronie internetowej, systemach iOS i Android. Opcja Plus kosztuje 20 dolarów i oferuje sporo więcej. To dostęp do GPT-4, czyli aktualnie najbardziej wydajnego modelu, opcję pracy na obrazach, dźwięku i generowanie grafik i możliwość budowania własnych GPTs.

Fot. OpenAI

A co oferuje GPT-4

Skoro wiemy już co to jest ChatGPT, przyjrzyjmy się jego zaawansowanemu modelowi. GPT-4 ma zdolność do rozwiązywania skomplikowanych zagadnień z wyższą precyzją dzięki rozległej wiedzy ogólnej i umiejętnościom analitycznym. Jest to model bardziej innowacyjny i gotowy do współpracy niż poprzednie wersje. Posiada umiejętność tworzenia, modyfikowania i rozwijania różnych kreatywnych i technicznych projektów pisemnych wraz z użytkownikami. To obejmuje na przykład tworzenie muzyki, scenariuszy lub adaptowanie się do indywidualnego stylu pisania użytkownika.

Model ten jest także wyposażony w funkcję przetwarzania obrazów, co umożliwia mu generowanie opisów, klasyfikacji oraz przeprowadzanie analiz na podstawie obrazów. Jego zdolność do obsługi tekstu przekracza 25 000 słów, co pozwala na tworzenie dłuższych treści, prowadzenie rozległych rozmów, a także na wyszukiwanie i analizowanie dokumentów.

Spędziliśmy 6 miesięcy, czyniąc GPT-4 bezpieczniejszym i bardziej wyrównanym. Z naszych wewnętrznych ocen wynika, że ​​GPT-4 jest o 82% mniej skłonny do odpowiadania na żądania dotyczące niedozwolonych treści i o 40% bardziej skłonny do udzielania odpowiedzi opartych na faktach niż GPT-3.5.

OpenAI o GPT-4

Inteligencja płatnego modelu

GPT-4, nowoczesny model językowy, osiągnął imponujące wyniki w teście SAT, uzyskując wysokie punktacje zarówno w sekcji werbalnej, jak i matematycznej. Łączny wynik tych dwóch sekcji wyniósł 1400 punktów. Według standardów stosowanych w Stanach Zjednoczonych, te wyniki przekładają się na IQ na poziomie ponadprzeciętnym zarówno w sferze werbalnej, jak i matematycznej (IQ 124 -126). Taki poziom inteligencji sugeruje, że GPT-4 wykazuje zdolności porównywalne z wybitnymi osiągnięciami w populacji amerykańskiej, na poziomie osób posiadających wysokie wykształcenie, jak doktorzy czy prawnicy.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

ChatGPT pomoże w pracy

ChatGPT, w szczególności GPT-4, może być bardzo pomocny w pracy biurowej i kreatywnej. W pracy biurowej, może automatyzować zadania takie jak zarządzanie e-mailami, pisanie dokumentów czy generowanie raportów, co oszczędza czas i zwiększa efektywność. Przy pracy w popularnym Excelu, GPT-4 może pomóc w generowaniu formuł, analizowaniu danych oraz automatyzacji niektórych zadań, takich jak układanie zestawień. W przypadku tworzenia prezentacji, GPT-4 może wspomagać w generowaniu treści, kreowaniu konceptów prezentacji, a nawet w formułowaniu tekstów do slajdów.

W zadaniach kreatywnych, jak pisanie lub projektowanie, GPT-4 może służyć jako narzędzie do generowania pomysłów, tworzenia wstępnych szkiców czy nawet pełnych projektów. Może także pomagać w redagowaniu i edytowaniu tekstu, dzięki czemu praca staje się szybsza i bardziej efektywna.

ChatGPT może być bardzo pomocny w programowaniu i ogólnie w pracy w branży IT. Może asystować w pisaniu kodu, oferując sugestie i rozwiązania dla różnych problemów programistycznych. Może również pomagać w debugowaniu kodu, wyjaśniając błędy i proponując poprawki. Ponadto, ChatGPT może służyć jako narzędzie do szkolenia i edukacji, oferując wyjaśnienia skomplikowanych koncepcji programistycznych oraz dostarczając przykładowe fragmenty kodu. Jego zdolności w przetwarzaniu języka naturalnego sprawiają, że jest użyteczny w pisaniu dokumentacji technicznej i instrukcji.

Fot. OpenAI

Wielkie firmy zaufały OpenAI

Firmy wykorzystują ChatGPT od OpenAI w różnych narzędziach i celach. Expedia integruje go w swoich usługach planowania podróży, Microsoft wykorzystuje go w swoim silniku wyszukiwania Bing oraz planuje integrację w innych swoich usługach, Duolingo stosuje GPT-4 do ulepszania nauki języków, Coca Cola planuje użyć ChatGPT w marketingu, Snap Inc. zintegrowało AI w aplikacji Snapchat, Slack stworzył aplikację wykorzystującą ChatGPT do zarządzania pracą, Octopus Energy używa go w obsłudze klienta, Cheggmate zastosował go w edukacji, Freshworks wykorzystuje go do tworzenia oprogramowania, a Udacity używa go jako inteligentnego wirtualnego nauczyciela.

Czytaj dalej:

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Obserwuj No Fluff Jobs w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.

Total
0
Shares
_podobne artykuły