Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
walidacja-metoda-post-rest-api-masterclazz-kurs

Metoda POST i walidacja w REST API

Ostatnia aktualizacja 27 lutego, 2023

Jeśli uczycie się programowania w JavaScript, to warto wiedzieć, czym jest metoda POST i walidacja w REST API. W kolejnej lekcji kursu programowania w JavaScript opowiada o nich Sebastian Mysakowski z Sii Poland i DevSpresso. Kurs z serii Junior IT Masterclazz stworzony został z firmą No Fluff Jobs. Jeśli chcecie poszerzyć swoją wiedzę o programowaniu, to koniecznie sprawdźcie te kursy.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Metoda POST i walidacja w REST API

Metoda POST pozwala na tworzenie, a także przesyłanie nowych danych. W tym przypadku zawsze tworzony jest nowy obiekt. Różni się ona oczywiście od metod PUT i PATCH, jednak wszystkie one służą do przesyłania danych do zasobu docelowego, np. do serwera.

Metoda POST służy do poinformowania zasobu, że powinien przetworzyć dane przesłane w żądaniu. Jednak w tym przypadku klient ma ograniczoną możliwość wpływania na sposób przetworzenia przesłanych danych. Metodę POST wykorzystuje się w wielu operacjach wykonywanych w internecie, np. wysłanie wiadomości w komunikatorze na stronie lub zlecenie wykonania przelewu.

Wykorzystanie metody PUT różni się od POST tym, że wywołując to żądanie należy sprecyzować docelową lokalizację na serwerze, do której mają trafić dane. Metoda PATCH z kolei służy do przesyłania żądania zmiany stanu zasobu docelowego, pozwalając jednak na przesłanie jedynie części stanu, która uległa zmianie (np. fragmentu pliku zamiast jego całości).

Sprawdź: najpopularniejsze języki programowania

Walidacja jest weryfikacją jakości danych, czyli tego, czy są one poprawne (według założeń i wymagań twórcy programu) i można ich użyć w dalszych działaniach.

Kurs Junior IT Masterclazz „First REST, then design a good API”

Aby lepiej programować w JavaScript i korzystać z REST API poznaj kurs „First REST, then design a good API”. Ma on o podtytuł „Przewodnik po REST API z NodeJs i React”. Wraz z firmą No Fluff Jobs stworzył go doświadczony programista, a mianowicie Sebastian Mysakowski z Sii Poland i DevSpresso.

W kolejnej lekcji kursu z serii Junior IT Masterclazz można bowiem poznać zastosowanie w praktyce metody POST. Dodatkowo można dowiedzieć się, czym jest walidacja danych i jak ją stosować.

Przedstawione informacje stanowią oczywiście tylko niewielki fragment cennych wskazówek. Warto sprawdzić wszystkie lekcje programowania, a także inne kursy z serii Junior IT Masterclazz, przygotowanej przez No Fluff Jobs.

Kursy umożliwią Ci zdobycie zarówno solidnych podstaw do stawiania pierwszych kroków w branży IT, jak i poszerzenie swojej wiedzy. Wiedzę przekazują praktycy w swoich dziedzinach, a niektórych z nich mogł(a/e)ś już spotkać w innych kanałach komunikacji.

Zobacz: data scientist – zarobki i umiejętności

Total
0
Shares
_podobne artykuły