Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
aktualizacja-aplikacji-ja-to-robic-czy-zawsze-warto

Aktualizacja aplikacji – jak to robić i czy zawsze warto?

Ostatnia aktualizacja 3 czerwca, 2022

W smartfonach i komputerach instalujemy sporo dodatkowych aplikacji, ale bywa, że zapominamy o czymś takim, jak aktualizacja aplikacji. Nie zawsze ma się wiedzę, że warto lub wręcz trzeba ją robić, a także o tym, jak to robić. Często ludzie zastanawiają się, czy w ogóle warto to robić?

Sprawdź: Automatyzacja testów – co to jest i jakie przynosi korzyści?

Czym jest aktualizacja aplikacji?

Aktualizacje aplikacji to oprogramowanie dodające lub poprawiające działanie danej aplikacji. Dzięki niemu możemy zyskać dodatkowe opcje, poprawę działania konkretnych funkcji, stabilniejsze działanie, zmianę wyglądu, poprawę wydajności itp.

Aktualizacje systemów operacyjnych sprawiają, że przede wszystkim stają się one bezpieczniejsze, zyskują dodatkowe funkcje, a także poprawia się często ich wydajność.

Aktualizacje są ważne zarówno w przypadku urządzeń takich jak smartfony i tablety, ale też laptopy i komputery stacjonarne. Pojawiają się one też w przypadku konsol do gier. Często dostępne są też aktualizacje do telewizorów, przystawek do TV, a także sprzętu AGD, w tym lodówek, pralek, piekarników itp.

Od kilku lat zdziwienia nie budzą także aktualizacje oprogramowania w samochodach, w czym przoduje Tesla, która co kilka miesięcy poprawia działanie systemów, jak również dokłada kolejne funkcje i udogodnienia dla użytkowników. W innych samochodach najczęściej aktualizowane są aplikacje multimedialne, interfejs użytkownika i mapy do nawigacji satelitarnej.

Aktualizacja aplikacji – dlaczego warto to robić?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, aktualizacja aplikacji pozwala na zyskanie nowych funkcji, stabilniejszego i bezpieczniejszego działania, jak również poprawy wydajności niektórych elementów.

Bywa, że jeśli ktoś nie interesował się aktualizacjami, a nagle coś się w tym temacie zmieniło i dokonał jej, to może niejednokrotnie się zdziwić. Aplikacje z roku na rok nie tylko zyskują nowe funkcje, ale też ich autorzy dopasowują ich wygląd i interfejs do nowych wymogów systemów operacyjnych. Od nowa układają dostęp do funkcji w menu, zmieniają ikony i nazwy tych funkcji, dodają tłumaczenia na nowe języki. Pozwalają też wykorzystać nowe wersje procesorów, i innych komponentów, które może wymienić w swoim sprzęcie użytkownik.

Aktualizacja systemu operacyjnego w smartfonie czy komputerze też może nieść za sobą konieczność aktualizacji aplikacji. W przypadku mobilnych systemów operacyjnych, aplikacje, które nie dostosują się do nowych wymogów, przestają działać! Na szczęście w nich zaszyte są systemy przypominające użytkownikom o pojawieniu się nowych wersji, a często są w stanie aktualizować je w tle, bez udziału użytkownika.

Kiedy nie warto instalować aktualizacji aplikacji?

Nie zawsze aktualizacja sprawia, że coś działa lepiej. Bywa, że aktualizacja systemu operacyjnego spowalnia komputer lub smartfon. Bywało, że sprzęt po niej działał wolniej i do tego akumulator, w przypadku urządzeń przenośnych, zapewniał krótsze działanie sprzętu.

Warto sprawdzać opinie użytkowników, którzy dysponują sprzętem podobnym do naszego, czy te aktualizacje są w porządku, czy powodują jakieś problemy.

Polecamy aktualizacje, ale lepiej nie robić ich od razu po publikacji przez twórcę, ale poczekać na pierwsze opinie, aby nie narazić się na problemy. Nie zawsze daje się powrócić do wersji sprzed aktualizacji aplikacji.

Zobacz: Tester manualny – czy jest potrzebny w IT?

Total
1
Shares
_podobne artykuły