Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
co to jest 5g

Co to jest 5G? Obalamy mit o szkodliwości

Ostatnia aktualizacja 2 kwietnia, 2024

Technologia 5G to najnowsza generacja technologii mobilnej. Zapewnia znacznie szybsze prędkości przesyłania danych, niższe opóźnienia i większą niezawodność niż jej poprzedniczka, czyli sieć 4G. Wobec tego co to jest 5G? Ta generacja sieci ma potencjał do rewolucji w wielu aspektach codziennego życia oraz przemysłu. Jednakże jednocześnie wokół tej technologii narosło wiele kontrowersji, zwłaszcza w kontekście potencjalnych skutków zdrowotnych. W tym tekście przyjrzymy się charakterystyce tej generacji, rozwiejemy wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa oraz wyjaśnimy, jak można włączyć 5G w swoim telefonie.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Co to jest 5G?

5G to już piąta generacja sieci komórkowych. Charakteryzuje się trzema kluczowymi aspektami:

 • Wysoką prędkością przesyłania danych,
 • Niskim opóźnieniem (czasem reakcji),
 • Możliwością obsługi wielkiej liczby urządzeń w jednym obszarze.

Dzięki temu 5G znajduje zastosowanie nie tylko w komunikacji mobilnej i dostępie do internetu, ale również w rozwoju inteligentnych miast, autonomicznych pojazdów, Internetu Rzeczy (IoT) i aplikacji wymagających szybkiej i niezawodnej transmisji danych.

Czy 5G jest szkodliwe?

Wokół wprowadzenia technologii 5G pojawiły się dyskusje dotyczące potencjalnego wpływu na zdrowie ludzi. Głównym źródłem obaw były elektromagnetyczne pola radiowe, które są niezbędne do transmisji sygnału.

Należy jednak zauważyć, że 5G, podobnie jak poprzednie generacje sieci komórkowych, działa w zakresie częstotliwości, który jest uznawany za bezpieczny przez międzynarodowe instytucje zdrowia, m.in. Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Międzynarodową Komisję Ochrony przed Promieniowaniem Niejonizującym (ICNIRP).

Badania nad wpływem EMF na zdrowie są prowadzone od wielu lat, i choć badania naukowe nadal trwają, aktualnie nie ma przekonujących dowodów na to, że korzystanie z sieci 5G stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo:

Jak włączyć 5G w telefonie?

Aby korzystać z sieci 5G konieczne jest posiadanie kompatybilnego telefonu oraz planu taryfowego oferującego dostęp do tej technologii. Proces włączenia 5G może się nieco różnić w zależności od modelu telefonu i systemu operacyjnego, ale ogólne kroki są podobne dla większości urządzeń:

 1. Sprawdź kompatybilność. Upewnij się, że Twój telefon obsługuje 5G. Informacje te można znaleźć w specyfikacji urządzenia lub na stronie producenta.
 2. Wybór planu taryfowego 5G. Skontaktuj się ze swoim operatorem, aby upewnić się, że Twój plan taryfowy obsługuje sieć 5G.
 3. Konfiguracja sieci w telefonie:
  • Przejdź do ustawień telefonu.
  • Wybierz „Sieci komórkowe” lub podobną opcję.
  • Znajdź ustawienie „Typ sieci” lub „Preferowany typ sieci”.
  • Wybierz opcję 5G lub „5G/4G/3G/2G (automatyczny)” jako preferowany typ sieci.

Po dokonaniu tych zmian, telefon powinien automatycznie łączyć się z dostępną siecią 5G, o ile znajdujesz się w zasięgu. Warto pamiętać, że zasięg sieci 5G jest nadal w trakcie rozbudowy, więc dostępność może być ograniczona w zależności od lokalizacji.

Czytaj także:

Klawiatura w telefonie – spersonalizuj ją w kilku krokach

Spam to nawet 85% wszystkich wiadomości. Jak przeciwdziałać?

Total
0
Shares
_podobne artykuły