Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

DPI – jak wpływa na pracę myszy

Ostatnia aktualizacja 24 marca, 2022

Czułość myszy jest zwykle najistotniejszym parametrem dla graczy, którzy kompletując sprzęt, zwracają uwagę na wysokość parametru DPI, czyli Dot Per Inch. Projektanci i osoby zajmujące się multimediami również docenią mysz spełniającą konkretne wymagania w precyzji działania. Jakie znaczenie ma DPI dla użytkownika myszy?

Zobacz: Mikroserwisy

DPI w myszce – czym jest?

Najważniejszy parametr myszy komputerowej to Dot Per Inch, czyli punkt na cal. Pozwala określić długość, jaką pokona kursor na ekranie po przesunięciu myszy o 1 cal. Wiele modeli myszy umożliwia kontrolowanie wartości DPI w określonym zakresie, a niektóre mają z góry określony parametr rozdzielczości.

DPI wpływa na płynność działania kursora, która jest pożądana szczególnie przez graczy, ale też nie bez znaczenia będzie dla osób zajmujących się projektowaniem lub edycją multimediów. Warto zaznaczyć, że nie zawsze wysoka wartość rozdzielczości myszy wpływa korzystnie na pracę. Zbyt duża czułość może być problemem, szczególnie podczas projektowania, dlatego warto wtedy wziąć pod uwagę model z możliwością zmiany rozdzielczości.

W jaki sposób można ustawić DPI w myszy?

Mysz posiadająca możliwość konfiguracji wartości DPI posiada przycisk, za pomocą którego można ustawiać pożądaną wartość. Zakres rozdzielczości zaczyna się zwykle od 800 punktów na cal aż do parunastu tysięcy w najbardziej zaawansowanych modelach.

Ustawienia można również zmienić w Panelu Sterowania, w zakładce Sprzęt i dźwięk. Po wybraniu aktualnie podłączonej myszy należy przejść do Właściwości i zmienić opcje wskaźnika.

Sprawdź: Full Stack Developer

Jak wybrać właściwą rozdzielczość?

Do standardowego użytku i pracy biurowej w zupełności wystarczy wartość 800-1000. W tym przypadku nie warto nawet szukać myszy z możliwością konfiguracji tego parametru. Jeśli jednak odczuwamy potrzebę wynikającą ze sposobu pracy podczas projektowania lub obróbki multimediów, warto rozejrzeć się za myszą pozwalającą ustawić rozdzielczość na poziomie 2000-3000. Gracze z pewnością będą zainteresowani poziomem 3000 i więcej.

Innym ważnym aspektem jest ergonomia użytkowania. Podczas długotrwałej pracy i powtarzalnych ruchów ręką mogą wystąpić problemy z nadgarstkiem. Oprócz samej formy myszy o ergonomicznym kształcie, warto wziąć pod uwagę jej czułość. Po odpowiednim doborze rozdzielczości, poruszanie kursorem po dużej powierzchni ekranu będzie wymagało jedynie delikatnego przesunięcia.

Total
0
Shares
_podobne artykuły