Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
jezyk-c++-popularniejszy-niz-java-tiobe

Język C++ popularniejszy niż Java

Ostatnia aktualizacja 21 kwietnia, 2023

Najnowsze dane pochodzące z serwisu Tiobe pokazują, iż język C++ jest popularniejszy od Javy. Jak zmieniła się popularność języków programowania w czasie? Jak rzeczywiście badana jest ich popularność? 

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Język C++ popularniejszy niż Java

Serwis Tiobe, który zajmuje się między innymi badaniem popularności języków programowania na świecie, zaprezentował najnowsze zestawienie, z którego wynika, iż biorąc pod uwagę cały świat, język C++ jest obecnie popularniejszy od Javy. Jednym słowem jest on jednym trzech najpopularniejszych języków programowania na świecie. Na czele stawki nadal znajduje się Python.

jezyk-c++-popularniejszy-niz-java-index-Tiobe-2022

Aby zapoznać się z pełną informacją dotyczącą popularności języków, warto zajrzeć na stronę serwisu Tiobe

Niedawno pisaliśmy o popularności języków programowania na podstawie Indeksu popularności PYPL (PopularitY of Programming Language). Według niego język C++ nadal jest na 6 miejscu. Jak zatem jest tak wysoko według Tiobe?

Zobacz: Ile zarabia programista C++?

Jak Tiobe bada popularność języków programowania?

Indeks TIOBE Programming Community jest wskaźnikiem popularności języków programowania. Jest on aktualizowany raz w miesiącu, a oceny bazują na liczbie wykwalifikowanych inżynierów na całym świecie, kursach i zewnętrznych dostawcach. 

Serwis twierdzi, iż wykorzystuje w całym procesie popularne wyszukiwarki, takie jak Google, Bing, Yahoo!, Wikipedia, Amazon, YouTube i Baidu. Co ważne, Tiobe podkreśla, iż indeks nie wskazuje najlepszego języka programowania ani języka, w którym napisano większość linii kodu.

Sprawdź: Podstawy C++ – jak je zdobyć?

Jak zmieniła się popularność języków programowania w czasie?

Jeśli przeanalizujemy dane zaprezentowane na stronie Tiobe, okaże się, iż rok temu Java wyprzedzała C++ o ponad 4 proc. Obecnie jest tuż za C++, a różnica między nimi jest minimalna.

Z zestawienia wynika, iż SQL wyprzedził ASM, a o dwa miejsca w górę przesunął się PHP.

Zobacz: Java – pytania rekrutacyjne i fragment kodu

Total
0
Shares
_podobne artykuły