Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
moderatorka

TikTok niekoniecznie dobrym miejscem pracy? Moderatorka złożyła pozew

Moderatorka TikToka złożyła pozew. Powód?

Ostatnia aktualizacja 28 kwietnia, 2022

Moderatorka TikToka złożyła pozew, twierdząc, że codzienna praca rozwinęła u niej PTSD. A jak wygląda ta praca?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022. Uaktualniono treść o nowe informacje.

Candie Frazier, moderatorka treści na TikToku, pozwała platformę mediów społecznościowych. Twierdzi że w wyniku swojej pracy rozwinęła się u niej trauma psychiczna. Musi bowiem oglądać filmy przedstawiające przemoc, teorie spiskowe i inne niepokojące rzeczy, decydując czy można je bezpiecznie opublikować, czy jednak nie.

Frazier przekonuje, że ona i inni moderatorzy często spędzają po 12 godz. dziennie na przeglądaniu niepokojących treści, zanim te trafią do publikacji. Podkreśla, że TikTok i macierzysta firma ByteDance nie zapewniają odpowiedniej ochrony i wsparcia psychologicznego dla moderatorów treści.

Jak podaje, musiała oglądać filmy z ludobójstwa, masowe strzelaniny, gwałcenie dzieci czy okaleczanie zwierząt. W wyniku ciągłej ekspozycji na wysoce toksyczne i wyjątkowo niepokojące obrazy w miejscu pracy, u Frazier rozwinął się uraz psychiczny, w tym lęk, depresja, jak i zespół stresu pourazowego.

Zobacz: TikTok i Snapchat pod kontrolą rodzicielską?

Moderatorka: praca w social mediach wcale nie tak różowa, jak się wydaje

Pozew zbiorowy został złożony w sądzie federalnym w Kalifornii. Prawdopodobnie doprowadzi do tego, że TikTok zwiększy kontrolę problematycznych treści i usprawni pracę moderatorów. Ludzie Ci są zatrudniani przez zewnętrzną firmę, która świadczy usługi dla TikToka. W ciągu 12-godzinnej zmiany mają godzinę czasu wolnego na lunch i dodatkowe 15 minut na inne przerwy. Jak donoszą moderatorzy występujący w pozwie, są karani za przekroczenie tych limitów.

W pozwie czytamy – „Bez interwencji tego sądu ByteDance i TikTok będą nadal wyrządzać krzywdę moderatorom treści i naruszać obowiązki wobec moderatorów treści, którzy przeglądają treści na ich platformie”.

Platforma wideo dawniej była mało zauważalna na świecie, ale obecnie to realny konkurent YouTube, Facebooka i innych serwisów społecznościowych. Na pewno można powiedzieć, że mamy obecnie modę na TikToka. Z aplikacji korzysta 1 mld użytkowników miesięcznie.

Rzecznik TikToka zabrał głos w sprawie. Skomentował, że firma ma zespół ds. bezpieczeństwa i współpracuje z partnerami zewnętrznymi. Co więcej, rozwija szereg usług wellness, aby moderatorzy czuli się wspieranie psychicznie i emocjonalnie. Niezależnie jednak od tego, trzeba przyznać, że jest to praca trudna i bardzo obciążająca psychicznie.

TikTok podał, że od lipca do września 2021 roku usunął około 91,4 mln filmów naruszających wytyczne. Według firmy stanowi to około 1 proc. wszystkich przesłanych filmów. Filmy zostały usunięte za naruszenie różnych zasad, w tym brutalnego ekstremizmu, nienawistnego zachowania oraz nękania i zastraszania.

Sprawa jest rozwojowa, a jak donoszą media, szykują się kolejne pozwy. Grupa kolejnych moderatorów, którzy skarżą się na podobne dolegliwości jak Candie Frazier, także chcą zaskarżyć TikToka.

Zobacz: TikTok znowu z pozwem od moderatorów

Total
0
Shares
_podobne artykuły