Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
programowanie bez kodu

Programowanie bez kodu. Na czym polega?

Ostatnia aktualizacja 23 lutego, 2022

Kiedy mówimy o programowaniu, mamy na myśli przede wszystkim pisanie kodu w jakimś języku programowania. Istnieje jednak sposób na programowanie no code lub mieszane systemy nazywane low code, które są uproszczone i automatyzują pracę. Jak dokładnie wygląda programowanie bez kodu?

Programowanie no code – do czego służy?

Wizualne języki programowania pozwalają tworzyć aplikacje bez pisania kodu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, czas tworzenia aplikacji znacznie się skraca, co przekłada się także na oszczędności finansowe w projekcie. Z platform do programowania wizualnego mogą korzystać również osoby, które nie znają żadnych języków programowania.

Sprawdź: Product Owner

Programowanie no code – platformy

Platformy do programowania wizualnego różnią się w zależności od przeznaczenia lub rodzaju aplikacji, które mają powstać za ich pomocą. Jeśli chcemy zaprojektować aplikację mobilną, to możemy sięgnąć po Oracle Visual Builder albo Microsoft Power Apps.

Za pomocą Oracle Visual Builder można stworzyć interfejsy mobilne albo progresywne aplikacje internetowe.

Microsoft Power Apps umożliwia tworzenie aplikacji nawet z zaawansowanymi funkcjami, w tym z komponentami AI.

Platformy do programowania wizualnego działają w oparciu o funkcję drag-and-drop, co nie tylko upłynnia pracę, ale pozwala w wygodny sposób szybko zmieniać wygląd interfejsów.

Korzyści płynące z programowania no code

Programowanie bez kodu jest naturalną ewolucją technologiczną w wytwarzaniu oprogramowania. To także rozwiązanie problemu rosnącego popytu na oprogramowanie i jednoczesny niedobór programistów, choć nie jest to rozwiązanie uniwersalnie. Nie chodzi też o to, aby całkowicie wyeliminować konieczność korzystania z tekstowych języków programowania – nie jest to nawet możliwe.

Wciąż przy dużym stopniu skomplikowania programu, konieczne będzie wytworzenie go przy użyciu odpowiedniej technologii bez wykluczania tekstowych języków programowania. Mimo to programowanie no code daje spore możliwości przy wielu projektach oraz eliminuje możliwe nieporozumienia komunikacyjne podczas realizacji określonej wizji. Konsekwencją tego jest skrócenie ścieżki produktu, brak konieczności zatrudniania wielu programistów oraz możliwość stworzenia aplikacji przez osoby, które nie znają języków programowania.

Zobacz: Kurs Python

No code a low code – jakie są różnice?

Platformy no code i low code przeznaczone są dla różnych grup użytkowników. Z platform low code korzystają deweloperzy, których podstawą pracy są tekstowe języki programowania, ale chcą przyspieszyć swoją pracę. Samo działanie platform low code w pewnej części także opiera się na językach.

Platformy no code z założenia nie wymagają znajomości języków programowania i może korzystać z nich każdy użytkownik. Grupą docelową są użytkownicy biznesowi, którzy chcą optymalizować pracę i koszty, ale wciąż zależy im na otrzymaniu konkretnego produktu. W platformach no code nie ma możliwości wprowadzania ręcznych zmian w kodzie.

Total
0
Shares
_podobne artykuły