Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Satelity Starlink – czym są i kiedy je obserwować?

Ostatnia aktualizacja 14 marca, 2022

W 2019 roku po raz pierwszy mogliśmy obserwować na niebie świecące obiekty, które poruszały się jeden za drugim niczym wagony pociągu. Od tamtego czasu przeloty satelitów można regularnie obserwować na niebie w różnych częściach świata. Satelity Starlink obsługiwane są przez korporację SpaceX. Do czego konkretnie służą?

Sprawdź: Systemy rozproszone

Satelity Starlink to satelitarna konstelacja internetowa, dzięki której dostęp do Internetu satelitarnego możliwy jest na większości obszarów Ziemi. Za realizacją przedsięwzięcia stoi Elon Musk, właściciel firmy SpaceX. Od lutego 2022 roku usługa internetowa Starlink w wersji beta dostępna jest w 29 krajach.

Dzięki opracowaniu rakiety nośnej Falcon 9 możliwe było wyniesienie Starlinków na orbitę ziemską. W trakcie jednego startu rakieta może przenieść około 60 satelitów, a następnie po upływie około 1 godziny po starcie następuje uwolnienie Starlinków. Satelity dalej korzystają z własnych silników i, odpowiednio zaprogramowane, samodzielnie rozstawiają się na właściwych pozycjach orbitalnych.

Niedługo po odłączeniu się od rakiety poruszają się blisko siebie i to ten moment jest najbardziej efektowny podczas obserwacji przelotu. Starlinki przypominają wtedy pociąg świecących się punkcików, który porusza się stosunkowo wolno z punktu widzenia ziemskiego obserwatora.

Zobacz: Czysty kod

Jak przygotować się do obserwacji przelotu Starlinków?

Co raczej oczywiste, nie każdy przelot będzie widoczny z terenu Polski. Poza widocznością związaną z aktualnym położeniem, trzeba się również liczyć z możliwymi kiepskimi warunkami pogodowymi. Istnieje jednak strona z harmonogramem przelotów, na której możemy sprawdzić, kiedy satelity Starlink będą widoczne na polskim niebie. W serwisie www.heavens-above.com możemy sprawdzić planowany start rakiety Falcon 9 razem ze szczegółami pozycyjnymi na niebie dla naszej lokalizacji.

Serwis udostępnia informacje na temat wielu różnych obiektów znajdujących się aktualnie na orbicie. Aby zaplanować obserwację, należy wybrać z listy „Przeloty wszystkich satelitów Starlink” oraz ustawić swoją lokalizację.

Do roku 2027, SpaceX ma zamiar zamieścić około 12 000 satelitów, zaś docelowo na orbicie ziemskiej ma się znaleźć aż 42 000 Starlinków.

Total
0
Shares
_podobne artykuły