Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Co to jest TinyURL?

TinyURL pozwoli ci łatwo skrócić linka. Ważne zastosowanie

Ostatnia aktualizacja 14 sierpnia, 2023

TinyURL to serwis internetowy umożliwiający skracanie długich adresów URL. Dzięki temu użytkownicy mogą tworzyć krótsze linki, które są łatwiejsze do udostępniania, zwłaszcza w miejscach, gdzie długość tekstu jest ograniczona, takich jak Twitter (obecnie X) czy SMS-y.

Skrócone linki są również bardziej estetyczne i czytelne, co jest szczególnie ważne w marketingu i reklamie.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Gdy użytkownik wkleja długi adres URL do TinyURL, serwis generuje krótszy, unikatowy link, który przekierowuje do pierwotnego adresu. Dzięki temu oryginalny, długi adres pozostaje ukryty, a osoby klikające w skrócony link są przekierowywane do docelowego miejsca w internecie.

TinyURL – co to?

Choć TinyURL jest jednym z najbardziej znanych serwisów do skracania linków, istnieje wiele innych podobnych narzędzi, takich jak Bit.ly, Ow.ly czy T2M, które oferują podobne funkcje oraz dodatkowe możliwości analityczne i zarządzania linkami.

Sprawdź jak krok po kroku korzystać z serwisu TinyURL:

Przejdź na stronę główną TinyURL. Wprowadź w przeglądarce adres: https://tinyurl.com/ i naciśnij Enter.

Wprowadź link do skrócenia. Na stronie głównej serwisu znajdziesz pole, w którym możesz wkleić długi adres URL, który chcesz skrócić.

Kliknij przycisk skracania. Po wklejeniu linku do odpowiedniego pola, kliknij przycisk obok (zazwyczaj jest to przycisk “Shorten URL” albo podobny).

Ważne definicje: Interfejs

Skopiuj skrócony link. Po kilku sekundach serwis wygeneruje skrócony link. Pojawi się on na ekranie, gotowy do skopiowania. W zależności od wersji strony może być dostępny przycisk “Copy”, który umożliwia szybkie skopiowanie linku, ale możesz też zaznaczyć go myszką i skopiować w tradycyjny sposób (np. przy pomocy kombinacji klawiszy Ctrl+C na komputerze lub odpowiedniej opcji w menu kontekstowym na urządzeniach mobilnych).

Udostępnij skrócony link. Teraz, kiedy masz już skrócony link, możesz go udostępnić gdziekolwiek chcesz: wysłać przez e-mail, podzielić się na mediach społecznościowych, zamieścić na swojej stronie itp.

(Opcjonalnie) Utwórz konto. Jeśli planujesz korzystać z TinyURL częściej, możesz rozważyć założenie konta, co da ci dostęp do dodatkowych funkcji, takich jak śledzenie kliknięć w link czy zarządzanie wcześniej stworzonymi linkami.

TinyURL ułatwia pracę, ale jest jedna wada

Pamiętaj, że skracanie linków, choć jest bardzo wygodne, ma też pewne wady – osoby klikające w skrócone linki nie widzą od razu, dokąd zostaną przekierowane, co może być wykorzystywane przez osoby o złych zamiarach (np. do phishingu).

Sprawdź też: Godziny kodowania

Dlatego zawsze dobrze jest korzystać z renomowanych serwisów do skracania linków i być ostrożnym przy klikaniu w nieznane linki.

Total
0
Shares
_podobne artykuły