Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Kolejne Europejskie kraje wprowadzają 35 godzin pracy./ Fot. Momentum studio, Shutterstock.com

35 godzin pracy — jak wpływa na produktywność i zadowolenie z pracy

Ostatnia aktualizacja 14 lutego, 2024

Głosy pracodawców i pracowników w kwestii 35 godzin pracy w ciągu tygodnia są mocno podzielone i łatwo się domyślić, która grupa przeważa w głosach “za”. A co, gdyby pracodawca miał wybrać między zmęczonym i zdemotywowanym specjalistą pracującym 40 godzin tygodniowo a między zadowolonym i zmotywowanym pracownikiem na jedyne 5 godzin tygodniowo mniej?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Plan na skrócenie czasu pracy w Polsce

Jeszcze w 2022 roku w Polkach i Polakach obudziła się iskierka nadziei na 35- godzinny tydzień pracy. To wtedy grupa posłów Lewicy złożyła w sejmie projekt ustawy o wprowadzeniu 35-godzinnego tygodnia pracy. Projekt zakładał skrócenie etatu do 35 godzin przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia. Czas mijał, a temat ucichł. Powrócili do niego dziennikarze po wyborach parlamentarnych w 2023, przypominając partii o złożonym postulacie wyborczym.

Będziemy procedować projekt w tej sprawie. Zdobędziemy również sejmową większość wokół 35-godzinnego tygodnia pracy. Też nam się to uda.

poseł Andrzej Szejna

Jakie korzyści przyniesie 35-godzinny tydzień pracy?

O korzyściach skróconego tygodnia pracy obszernie rozpisywali się twórcy projektu ustawy w jej uzasadnieniu.

Skrócenie tygodnia pracy pozwoli na zwiększenie czasu, który pracownicy i pracownice mogą przeznaczyć na odpoczynek. Przyczyni się to do poprawy stanu zdrowia Polaków i zapobiegania wypaleniu zawodowemu. Krótszy tydzień pracy pozwoli pracownikom spędzać więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi. Mniejsze zmęczenie pracą zachęci do częstszego kontaktu z kulturą i większej aktywności fizycznej oraz ułatwi naukę, w tym zwiększanie kompetencji zawodowych. Dodatkowe godziny wolne od pracy pozwolą na większe zaangażowanie społeczne, w tym w formie wolontariatu. Spodziewanymi skutkami skrócenia czasu pracy są również wzrost wydajności pracy i nieznaczne zwiększenie zatrudnienia.

czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy

Mając na uwadze to, że Polacy to najdłużej pracujący naród w Europie, trudno nie zgodzić się z tym, że krótsze godziny pracy pozytywnie wpłyną na ich samopoczucie i produktywność. Równie istotne są inne kwestie poruszane w uzasadnieniu, jak:

  • Niższy poziom stresu
  • Więcej czasu dla bliskich
  • Zwiększona aktywność społeczna i fizyczna
  • Poprawa zdrowia i zmniejszenie ryzyka chorób

35 godzin pracy w tygodniu mogłoby pozytywnie wpłynąć na motywację dużej części pracowników, którzy mając więcej czasu na sprawy prywatne, mogliby zacząć postrzegać pracę nie tylko jako smutny, konieczny obowiązek.

35 godzin pracy w tygodniu działa w Europie

Skrócony tydzień pracy nie jest nowym pomysłem i od wielu lat funkcjonuje z sukcesem w kilku krajach europejskich, stanowiąc dowód na to, że jest to zarówno wykonalne, jak i korzystne dla gospodarki i społeczeństwa. W Europie najkrótszy średni tygodniowy czas pracy to 32,2 godziny!

Czołówka prezentuje się następująco:

Holandia — 32,2 godz.,
Austria — 33,7 godz.,
Niemcy — 34,6 godz.,
Dania — 34,8 godz.,
Finlandia — 35,4 godz.

Zestawienie niechlubnie zamyka Polska z wynikiem 39,5 godziny. Za nami znajduje się już tylko Grecja i Rumunia z wynikiem 39,7 godziny.

Polskie firmy też eksperymentują

W Polsce niektóre firmy zaczynają pioniersko podchodzić do kwestii organizacji czasu pracy, wyznaczając nowe trendy i wyprzedzając europejskie inicjatywy. Choć takich benefitów i rewolucji spodziewamy się raczej w branży IT, w Polsce głośno 4-dniowy tydzień pracy ogłosił Herbapol Poznań.

Od roku 2024 pracownicy firmy będą mogli cieszyć się dodatkowym dniem wolnym od pracy w ostatni piątek miesiąca. Do 2025 roku firma ma zamiar w pełni wdrożyć ideę czterodniowego tygodnia pracy, co oznacza regularne wolne piątki. Realizacja tego celu przewidziana jest w fazach: początkowo jeden wolny piątek w miesiącu, następnie dwa, aż do osiągnięcia pełnej implementacji, gdzie każdy tydzień pracy skrócony będzie do czterech dni. Pomimo redukcji czasu pracy do 32 godzin tygodniowo, zarząd Herbapolu zapewnia, że nie wpłynie to na wynagrodzenia pracowników. Zachowają oni dotychczasową wysokość płac oraz planowane podwyżki.

Czterodniowy tydzień pracy to koncepcja, która zyskuje na popularności w całej Europie, z sukcesem testowana w krajach takich jak Islandia, Hiszpania, Wielka Brytania, Belgia, Holandia. Testy takiego rozwiązania prowadzą także firmy w Niemczech.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Obserwuj EnterTheCode.pl w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.

Czytaj więcej:

Total
0
Shares
_podobne artykuły