Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Za ile sprzedają się NFT? Zobacz najdroższe zakupy 2021 roku

Od marca 2021 można powiedzieć, że NFT włączyły się do głównego nurtu.

Ostatnia aktualizacja 27 kwietnia, 2022

Od Bored Ape Yacht Club po CryptoPunks, w tym roku mamy istne szaleństwo w sektorze NFT. Można nawet powiedzieć, że NFT włączyły się do głównego nurtu.

Ostatnia aktualizacja 27.04.2022. Dodano akapit o polskich NFT.

Jeśli masz bardzo rzadkie, najbardziej pożądane NFT, to w świecie krypto zyskujesz status gwiazdy. Aby jednak zostać taką “gwiazdą”, potrzebny jest ci gigantyczny kapitał. Zobacz za ile sprzedały się najdroższe projekty w tym roku.

1. Beeple: EVERYDAYS: THE FIRST 5000 DAYS – NFT za 69,3 mln dolarów!

NFT
Everydays: The First 5000 days

Artysta Beeple wystawił na aukcji swój przełomowy projekt EVERYDAYS: THE FIRST 5000 DAYS w domu aukcyjnym Christie’s. Uznał, że zrobi coś oryginalnego i sprzedał go jako NFT (niewymienny token cyfrowy).

Zobacz: WeChat blokuje konta z NFT

Projekt reprezentował całokształt twórczości Beeple’a, który codziennie przez 5000 dni tworzył nowy cyfrowy obraz od 2007 roku do 5000 dnia stycznia 2021 roku. Jest to forma kolażu Beeple’a, którego prawdziwe nazwisko brzmi Mike Winkelmann.

Po szaleńczym okresie licytacji na aukcji od końca lutego do marca, “obraz” trafił do Vignesha Sundaresana. Znamy go również jako MetaKovana.

Cena? Ostatecznie projekt sprzedał się za niemal 70 mln dol. To oznaczało trzecią najdroższą pracę żyjącego artysty w historii, a także dało początek gigantycznej popularności NFT w tym roku.

2. Beeple: Human One – 28,9 mln dol.

human one
NFT

Human One sprzedał się w listopadzie. Był to kolejny głośny NFT tego samego artysty i pierwsza przygoda z “fizycznym NFT”.

Dzieło sztuki, które jest również dostępne w formie cyfrowej, przedstawia “samotnego astronautę, wiecznie kroczącego przez pustkowia niejasno znanego świata”. Jest w stanie zmieniać swoje wizualizacje w zależności od pory dnia.

Human One zawiera dynamiczną grafikę, która zmienia się w zależności od pory dnia.

Projekt również trafił do Christie’s. Tam znalazł nabywcę za niemal 30 mln dol. To sprawiło, że łączne zarobki Beeple z 2021 r., z samych cyfrowych aktywów, okazały się po prostu kolosalne.

3. CryptoPunk #4156 – 2500 ETH (10,2 mln dol.)

cryptopunk
Garść pikseli za miliony dolarów? Czemu nie!

Kolekcja CryptoPunk jest bardzo duża, a niektóre “obrazy” osiągają gigantyczne wyceny. I tak, Punk 4156 sprzedał się za 10 milionów dol.

Tak wysoka cena to zasługa kultowego statusu w społeczności NFT oraz rzadkiej naturze samej kolekcji. Punk 4156 pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych dostępnych krypto punków na świecie.

4. CryptoPunk #3100 – 4200 ETH (7,67 mln dol.)

NFT
NFT z serii “alien”

I kolejny bardzo, bardzo drogi NFT. To także Punk, ale o oznaczeniu 3100. Jest zarazem jednym z zaledwie dziewięciu “obcych” Punków – został zakupiony w marcu za 4200 ETH, co przekłada się na ok. 7,6 mln dol.

Punk 3100 to jeden z najrzadszych dostępnych punków na rynku

Niewiele wiadomo o kupującym, który wydał taką kwotę na bardzo poszukiwany CryptoPunk. Jednak dzięki wysoce pożądanej naturze i rzadkości kolekcji, istnieje szansa, że tajemniczy właściciel zdoła sprzedać tego punka w przyszłości – i za wyższe pieniądze.

5. CryptoPunk #7804 – 4200 ETH (7,57 mln dol.)

NFT
NFT z kolekcji CryptoPunk

Podobnie jak poprzedni Punk, Punk 7804 to kolejny “obcy”, który w marcu został sprzedany za 4200 ETH.

Jest on uznawany za jednego z najbardziej estetycznych dostępnych punków na rynku.

NFT rosną w siłę

Platforma OpenSea, która pozwala na kupowanie i sprzedawanie NFT, osiągnęła obroty – uwaga – wynoszące aż 3,4 mld dolarów. Dotyczy to wyłącznie sierpnia br. To prawdziwy rekord.

Zainteresowanie cyfrowymi aktywami nakręcają również celebryci. Dla przykładu, gwiazda NBA, Steph Curry, zapłacił 180 tys. dolarów za popularny projekt z serii Bored Ape – kupił wersję Yacht Club. Następnie zmienił swojego awatara na Twitterze na NFT, aby pokazać, że bardzo ceni swój zakup. A jest nim cyfrowy wizerunek niebieskiej małpy w jasnobrązowym garniturze. Takie przykłady można mnożyć.

Ludzie kupują często NFT, gdyż wierzą, że w przyszłości uda im się je sprzedać za wyższą cenę. Pojawił się również trading tymi aktywami, gdzie niektórzy zarabiają niemal natychmiast na zakupie/sprzedaży.

NFT w Polsce

W Polsce pod koniec 2021 roku odbyło się kilka aukcji tokenów. Jednym z nich był cyfrowy model 3D, który stworzył polski artysta. Po zaciętej walce cena tego tokena wyniosła (wraz z opłatą aukcyjną) ponad 312 tys. zł. Prezentowana także podczas aukcji fizyczna rzeźba została przekazana do Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Inną znaną aukcją przeprowadziła DESA Unicum, podczas której sprzedano dzieło cyfrowe wykonane przez Pawła Kowalewskiego noszące nazwę „Dlaczego jest raczej coś niż nic”. Kosztowało ono nabywcę 552 tys. zł.

Sprawdź: Technologie przyszłości

Źródło wideo: Gotowy na Krypto, YouTube

Total
0
Shares
_podobne artykuły